Už je řešení na problémy síťovek Intel I226-V s výpadky spojení. Příčina a oprava se ale ještě hledají

15
Ethernet gigabyte z690 gaming x ddr4 1600
2,5Gb/s Ethernet na zadním panelu desky
-
Zdroj: se svolením Ľubomír Samák

U 2,5Gb/s síťovek Intel I226-V hlásí uživatelé velké problémy s přerušujícím se připojením. Intel ještě pořád hledá příčinu a řešení, ale prozatímní oprava už je dostupná.

Nedávno jsme informovali o problému se 2,5Gb/s sítovými adaptéry Intel I226-V, které jsou nyní osazovány na nových deskách pro procesory Intel. Jejich uživatelé uvádí, že se jim často náhle přerušuje spojení, což má celkem zásadní dopad na funkčnost. Intel už problém potvrdil a na chybu už by mělo být dostupné alespoň částečné řešení. Není však definitivní a zřejmě se teprve pracuje na zjištění příčiny a vyvinutí kompletní opravy.

Intel nyní vydal aktualizované ovladače pro adaptéry I226-V, které by měly uživatelům těchto síťovek problémy eliminovat. Jsou již dostupné ke stažení od výrobců dotyčných desek nebo přímo od Intelu a jde o verzi 1.1.4.38 (Windows 10) nebo 2.1.3.3 (pro Windows 11). Podle anekdotických hlášení by snad měly skutečně pomáhat, i když zatím je asi těžké mít jistotu, zda výpadky spojení, které síťovky náhodně způsobovaly, skutečně potlačí 100%. Intel uvádí, že se mu problém s deaktivovaným EEE nepodařilo replikovat.

Podle Intelu jde ovšem jen o provizorní řešení, po němž by měla ještě přijít důkladnější oprava. Už dříve uvedl, že dle jeho zjištění se problémy dají řešit „workaroundem“, který spočívá ve vypnutí funkce Energy Efficient Ethernet (EEE, jinak též standard IEEE 802.3az), což lze provést i ručně v podrobných nastaveních ovladače ve Windows (Správce zařízení) a také v nastaveních ovladače pro Linux.

Jak vypnout Energy Efficient Ethernet v nastaveních ovladače v správci zařízení
Jak se dostat k nastavení Energy Efficient Ethernet ve správci zařízení Windows (zdroj: Intel)

Pokud tedy máte tento problém, mělo by stačit Energy Efficient Ethernet vypnout a nemusíte ovladač hned aktualizovat. Toto vydání totiž asi jen ve výchozím stavu deaktivovalo EEE pro 1,0Gb/s a 2,5Gb/s rychlost, ale nedělá další změny (výhoda při použití aktualizace je, že vám EEE zůstane zapnuté aspoň pro 100Mb/s režim). Jelikož chybu opravuje vypnutí EEE, má zřejmě síťový adaptér I226-V nějaký problém právě ve spojitosti s těmito šetřícími technologiemi.

Jak vypnout Energy Efficient Ethernet v nastaveních ovladače
Vypnutí Energy Efficient Ethernet v nastaveních ovladače (zdroj: Intel)

Funkce Energy Efficient Ethernet snižuje spotřebu síťové karty (respektive zde integrované síťovky) zejména při menším provozu tím, že ji vypíná či přepíná do úsporného režimu, když detekuje, že zařízení na druhé straně není zapnuté. Také detekuje délku kabelu a podle ní snižuje sílu signálu, což opět šetří energii. Ethernet totiž počítá s až 100metrovými kabely, ale doma většinou bude maximální vzdálenost jen několik metrů. Tato dočasná oprava tedy o něco zvedne spotřebu počítače, ale nejspíš maximálně o pár wattů.

Intel sám potvrdil, že vypnutí EEE by mělo být jen dočasné řešení. Firma provádí dál analýzu a plánuje vyvinout „robustní“ opravu, která by snad měla umožnit síťovky opět provozovat plnohodnotně i s šetřícími funkcemi. Z formulace se zdá, že Intel ještě fundamentální příčinu či důvod problémů neizoloval, ale je také možné, že se firma prostě rozhodla neříkat vše.

Pokud je problém hardwarového, a ne ovladačového rázu, pak se může stát, že nebude řešitelný a ono robustní řešení bude až revize čipu, což by znamenalo, že již vyrobené desky budou muset EEE už ponechat vypnuté napořád. Nicméně i v případě, že má čip chyby na úrovni hardwarové implementace, je stále šance na vyřešení. Ovladač by totiž mohl upravit algoritmy řádící úsporné funkce tak, aby slabiny křemíku obcházely a problém způsobující přerušení připojení nebyl vyvolán. Snad se tedy Intelu podaří věc vyřešit, což se bohužel u předchozí generace úplně nepovedlo. Adaptér I225 potřeboval dvě hardwarové revize B2 a B3 (ta první zřejmě jeho problémy úplně neodstranila).

Termín, kdy by mohlo být finální řešení dostupné, zatím ani orientačně není stanoven. Provizorní řešení by ale do té doby snad mělo uživatelům umožnit, jak se říká, normálně fungovat.

Zdroje: Chi11eddog, Reddit (r/MSI_Gaming), Intel

Už je řešení na problémy síťovek Intel I226-V s výpadky spojení. Příčina a oprava se ale ještě hledají
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.56%) 9 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Hmm, Intel má problémy opravdu všude, ale u tich síťovek se teda nevytahují ani jiní výrobci. Já mám naštěstí skoro všude funkční Realtek, ale na jednom PC jsem měl Killer E2400 od Qualcommu a mělo to ovladač zabalený v softu a po instalaci neustále síťovka padala. Hrozné, nevěděl jsem co s tím, nakonec jsem celou síťovku odinstaloval a nainstaloval po restartu jen samotný driver, který jsem si našel někde na netu a hle od té doby to šlapalo jako švýcarské hodinky.

  • Jedinec který netuší o čem mluví, mezi řádky to i přiznává, ale stejně vynese jistojistý závěr. A takhle vznikají dezinformace. To je na úrovni, „sice nevím jestli je to pravda, ale radši sdílím“. Pokud tento jedinec není dezolát, doporučuji se na tuto svou slabinu zaměřit a potlačit ji. Škodí to celé společnosti.

 2. takže žádná chyba ale jednoduše potíže s příliš agresivním úsporným režimem. U takto nízko spotřebových věcí je to první věc co vypínám. Uspoří to jednotky W, ale uživatelský komfort jde tvrdě dolů, jedna z věcí kde se rozhodně nevyplatí být „zelený“ za každou cenu. Se supr zeleným poslal do čudu excentrického Rubyho i Korben Dallas a udělal správně .-)

  • Už přes deset let to mají standardně všechny síťovky a problémy u nich nejsou. Já bych to nezatracoval, to je jako že dnes (naštěstí) nežerou procesory v klidu stejně jako v zátěži, a přitom dřív to bylo normální (ještě třeba Athlony XP to dělaly, rozdíl mezi zátěží a klidem byl hodně malý, Pentia 4 před Speed Stepem taky nic moc).
   Taky je to fajn třeba u routerů, kde úspora na neaktivních nebo poloaktivních portech znamená, že se míň zahřívají.

   • o to se nehádám, ale v ethernet čipu by toto být nemuselo, ta úspora je na hranici měření a přináší potíže. Ostatně ty úsporné režimy, zvlášť ty agresivní jsou k vzteku, tu a tam výrobce ujede a jsou problémy s výkonem, zařízení se špatně probouzí a člověk pak spíš hledá problém v hw že je vadný. A přitom taková pitominka…

 3. No, předtím mne to nenapadlo, ale kdykoliv jsem někde měl problém se síťovkou (a nové drivery nebo jiná verze driverů to nevyřešily), okamžitě jsem tuhle debilní funkci „úsporný režim“ vypnul a vždy to pomohlo (i na wifinách).