Už je to tady, první operátoři vypínají 2G sítě. GSM teď zhasl americký gigant AT&T

8
Nokia 1110
Nokia 1110 – nejprodávanější GSM telefon všech dob (250 milionů kusů)

Druhý největší americký operátor prvního ledna vypnul síť GSM/EDGE. AT&T tento krok ohlásilo již před čtyřmi lety. Jeho 3G a 4G sítě pokrývají 99 % populace. Aby operátor přechod usnadnil, zákazníkům nabízí slevy na smartphony, případně některé daruje dokonce zdarma. Uvolněná pásma 850 a 1900 MHz firma využije pro LTE, v budoucnu pak pro 5G.

Už před několika lety 2G zrušili v nejpokročilejších státech světa – Japonsku a Jižní Koreji. Až teď je dobíhají ostatní. Australská Telstra zrušila GSM k 1. prosinci 2016. Tamní Optus a Vodafone se přidají v průběhu roku. 2G letos zruší i všichni operátoři v Singapuru. V Kanadě už 2G vysílá jen Rogers Wireless a ten chystá konec na rok 2018.

V Česku zatím nikdo konec GSM neohlásil. Přestože všichni operátoři podle ČTÚ pokrývají pomocí LTE přes 96 % populace, rozšíření moderních telefonů je nedostatečné. O2 tvrdí, že jen třetina telefonů, které se do jeho sítě připojuje, podporuje LTE. A jen maličký zlomek telefonů podporuje volání přes LTE.

Až příliš hodně zákazníků stále používá hloupé telefony. Malá část z nich sice zvládá i UMTS (3G), ale tyhle sítě u nás mají mizerné pokrytí. A proto to ony budou první, které skončí. T-Mobile už ohlásil, že s vypínáním počítá od roku 2018. Sám už spolu s Vodafonem polovinu pásma 2100 MHz využívaného UMTS vyhradil pro LTE. 2G u nás poběží ještě v době, kdy už bude naostro spuštěno 5G.

Doplněno: Jak v diskuzi podotkl Kamil Zmeškal, vypnutí 2G/GSM je problematické nejen s ohledem na staré telefony, ale především M2M zařízení. Alarmy, sledovací systémy v autech, vzdálená diagnostika strojů atd., to vše je dnes závislé na starých SIM kartách a GSM modemech. Vyměnit je za nové s podporou LTE nebo některou IoT sítí (NB-IoT u Vodafonu, Sigfox u T-Mobilu/SimpleCellu nebo LoRa od ČRa) bude nákladnější.

Už je to tady, první operátoři vypínají 2G sítě. GSM teď zhasl americký gigant AT&T
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

8 KOMENTÁŘE

  1. Zajímavé, zatím jsem vždy slyšel, že bude koexistovat 2G a LTE, nikoli 3G a LTE, a dává mi to takto i smysl. Telefony jsou asi to poslední, ty se dají poměrně jednoduše vyměnit, ale co ta spousta různých alarmů, zařízení, integrovaných telefonů/diagnostik v automobilech apod., kde jsou narvané SIMky? I kdyby se víc rozjel Sigfox a podobní, tak výměna bude pěkných pár let trvat a i tak by se po vypnutí 2G lidé divili, co jim najednou přestalo fungovat :-).

    • To je pravda, ty M2M věci jsem taky mohl uvést. Každopádně až bude mít operátor vůli GSM vypnout, asi mu v tom nic nezabrání. Řekne, že lidi mají čtyři roky času na výměnu zařízení. Podobně jako když skončila analogová TV nebo až za pár let skončí DVB-T1.

      • Pokud to nevypnou všichni naráz, tak ten zbývající bude mít konkurenční výhodu. (Mnohem snáze získá lukrativní kontrakty firem) Náklady na kompletní výměnu GSM zařízení a SIM versus změna operátora….

  2. Pokud to beru subjektivně, je mi fuk, jestli vypnou 3G nebo i to úžasný LTE, který má prý pokrytí téměř všude a prakticky téměř nikde, ale vypnout 2G? To snad ani nejde ne? Je na tom závislé tolik věcí, že to není možné. Z pohledu uživatele mobilního telefonu – 2G je pro mne nejlepší. S LTE má telefon třetinovou výdrž a neustále nečumím na porno, abych využil jeho rychlost (i kdybych chtěl, tak bych nemohl, protože tady je každý MB vzácnost). S 2G se připojím na Messenger, odešlu i přijmu maily, přečtu feedy. Až na brouzdání po webu to chce něco rychlejšího. Ale to na mobilu dělám naprosto minimálně.