Už je to tady! I am a Windows 7 PC

0

Nejdříve Steve Ballmer v New Yorku a následně regionální pobočky po celém světě včera uvedli na trh nová Windows 7. Nejnovější verze operačního systému byla představena i v Praze, a to přesto, že v Česku se lokalizovaná Windows 7 na trzích objeví až za týden, 30. října. A bylo se opravdu na co dívat.

Představení nových Windows 7 – celosvětová show

Představení Windows 7 ve Spojených státech byla show se vším všudy, kromě roztomilého úvodu, o který se postarala pětiletá Kylie, hvězda jedné z reklam na nový operační systém, byly k vidění také ukázky zásadního zjednodušení Windows 7 nebo možností propojení s dalšími kompatibilními zařízeními napříč celou domácností nebo kanceláří. Celou show se pak táhnul nový slogan doprovázející příchod nových Windows: „I am a Windows 7 PC“, případně jeho variace „I am a PC and Windows 7 was my idea“ apod.

Pokud jste náhodou neměli možnost představení nových Windows 7 sledovat naživo, záznam z představení můžete zhlédnout zde:

Samotná Windows 7 jdou trochu jiným směrem, než tomu bylo v případě předchozích Windows Vista. Nesnaží se zaujmout radikálními změnami ve vzhledu a funkcionalitě, místo toho sází na zjednodušení, zvýšení pohodlí pro uživatele a vlastnosti, které běžný uživatel ocení nejvíce – vyšší rychlost a nižší hardwarovou náročnost.

Tip: 11× proč je Windows 7 lepší než Vista

Zásadních novinek se Windows 7 dočkaly kromě výkonu také v oblasti ovládání, nastavení vzhledu, práce s dotykovým rozhraním nebo zpětné kompatibility.

Windows 7 v detailech

Nový hlavní panel s většími ikonkami (velikost lze v nastavení upravit) seskupuje okna aplikací tak, že je zobrazeno pouze jejich tlačítko bez popisku (lze přepnout do nastavení známého z Windows XP nebo Vista). Umístěním myši nad tlačítko si zobrazíte náhledy všech oken vybrané aplikace, případně záložek webového prohlížeče. Zástupce lze na panel také tzv. přišpendlit a pomocí pravého tlačítka myši si prohlížet seznam naposledy otevřených souborů v dané aplikaci.

Tip: 10 tipů pro Windows 7

Práci ulehčí také nové funkce pracovní plochy. Aero Peek nabízí rychlý pohled na plochu – stačí najet kurzorem na minimalizační tlačítko, které je umístěno nově na pravém konci panelu. Díky Aero Shake zase můžete jednoduše minimalizovat všechna ostatní okna – stačí tím jedním otevřeným jakoby zatřepat. A konečně Aero Snap pomůže poskládat vedle sebe dvě okna – stačí jedno přetáhnout k pravému okraji a druhé k levému, rozměry se nastaví automaticky. Po přetažení jinam se okna vrátí do původní velikosti.

Ovládací panely již neuvidíte v původní podobě. Zůstalo zjednodušené zobrazení s volitelným zobrazením všeho v podobě malých nebo velkých ikonek. Nový ovládací panel Centrum akcí nabízí rychlý přístup k bezpečnostním hlášením a bodům obnovy.

Rozporuplné UAC (User Account Control – Řízení uživatelských účtů) ve Windows 7 již tolik neobtěžuje – Microsoft přidal několik nových nastavení, kterými můžete bezpečnostní funkci UAC ovlivnit.

Podrobněji: Novinky Windows 7: Řízení uživatelských účtů (UAC)

Kromě výše uvedených aplikací zmizel z Windows 7 také postranní panel. Miniaplikace však zůstaly zachovány. Zobrazit je můžete klepnutím pravým tlačítkem na plochu, které zobrazí oproti předchozím systémům konečně vylepšenou kontextovou nabídku. Jednou z jejích položek je i otevření seznamu miniaplikací, které si můžete umístit kamkoli na plochu.

Pokud zůstaneme u vzhledu a plochy, pak je třeba zmínit nové seskupování tapet, zvuků a dekorací oken do témat vzhledu. Zajímavé je automatické střídání tapet na ploše, takže si již nemusíte kvůli této funkci instalovat doplňkový software. Stačí si v nastavení tématu vybrat více obrázků na pozadí a nastavit časovač pro jejich výměnu. Tu pak můžete provést i ručně z kontextové nabídky na ploše.

Zajímavé novinky čekají i správce souborů a vypalování. To již podporuje zápis souboru ISO, takže pro příští stažená data v tomto formátu již nebudete teoreticky muset instalovat další software pro jejich vypálení.

Zajímavější je však nový prvek – Libraries, v českém překladu Knihovny. Nabídnou seskupování jednotlivých umístění na disku do virtuálních složek. Pokud si budete chtít naráz zobrazit obsah složek s dokumenty uloženými jak ve standardní složce, tak třeba na druhém disku, stačí si pro ně vytvořit knihovnu. Do ní pak přistupujete jako do jediné složky a nepoznáte rozdílu. Trochu to připomíná práci s alby ve správcích fotografií.

Nemyslím si, že se úplně vyhneme instalaci kodeků, na druhou stranu vás jistě potěší, že Windows 7 bude umět přehrávat video H.264, MPEG-2 a MPEG-4, soubory MP4, MOV (QuickTime), 3GP z mobilních telefonů, DivX, XviD, M4A, AAC a některé další.

Pro české uživatele je zajímavou novinkou rozpoznávání psaného textu, které bude podporovat konečně i češtinu. Tato funkce byla k dispozici již v testovacích verzích Windows 7 a naše první zkušenosti jsou opravdu velmi dobré.

Podrobněji: Windows 7 a rozpoznávání psané češtiny

Novinek je mnohem více (Windows Media Player 12, rychlejší procházení sítě, práce s multimediálními přehrávači,…). Pro informace o všech novinkách Windows 7 si nalistujte naši speciální sekci.

Zpětná kompatibilita

Zvláštní pozornost se u každého systému věnuje zpětné kompatibilitě. U Windows 7 se předpokládá plnohodnotné použití programů, které fungovaly ve Windows Vista. Co se týče ovladačů, zde je situace mírně horší, na druhou stranu Windows 7 obsahuje množství ovladačů jako svou součást a pokud vám nepůjde nainstalovat driver z Visty, je pravděpodobné, že bude fungovat některý z těch výchozích. S postupným rozšiřováním Windows 7 navíc výrobců podporujících tento operační systém raketově přibývá.

Aktualizační mechanismus Windows Update pravidelně sleduje dostupnost těchto ovladačů a v případě potřeby je hned nabízí ke stažení.

Otázku zpětné kompatibility pro desktopové programy vyřešil Microsoft v podstatě tím nejelegantnějším možným způsobem. Windows 7 budou obsahovat speciální režim Virtuální Windows XP, kde poběží vizualizovaná plocha Windows XP. To můžete teoreticky mít i s využitím freewarového Virtual PC. Nový nástroj však umožňuje otevírat okna vizualizovaných aplikací přímo v hostitelském systému. Na jedné ploše tak můžete mít třeba dvě různé verze Wordu nebo Internet Exploreru, a to včetně dekorací oken (Aero vs. Luna).

Podrobněji: Virtuální Windows XP ve Windows 7

Česko: ceny a edice, které budou k dispozici

V Česku se z celkem šesti edic Windows 7 dostanou do prodeje dvě (resp. tři) verze:

Windows 7 Home Premium – licence především pro využití v domácnostech. Podporuje grafické efekty Aero i 64bitové systémy, chyby ale některé pokročilejší verze využívané především v pracovním prostředí – přihlašování k doméně, skupinová oprávnění, hostování pro vzdálenou plochu a další.

  • Cena krabicové verze: asi 4 400 Kč
  • Cena upgrade: asi 2 700 Kč

Windows 7 Professional – edice určená především pro nasazení ve firemním prostředí. Obsahuje všechny možnosti Windows 7 Home Premium, navíc přidává již zmiňované funkce využitelné v prostředí firemní komunikace a infrastruktury.

  • Cena krabicové verze: asi 6 800 Kč
  • Cena upgrade: asi 6 400 Kč

Windows 7 Ultimate – pro uživatele, kteří jsou schopni využívat svá Windows opravdu na maximum. Obsahuje všechny možné funkce, za vyšší příděl dovedností ale budete samozřejmě muset sáhnout hlouběji do peněženky.

  • Cena krabicové verze: asi 7 100 Kč
  • Cena upgrade: asi 6 600 Kč

V Česku dále budou k dostání také dvě speciální edice, Windows 7 Starter a Windows 7 Enterprise. První zmiňovaná verze obsahuje nezbytné minimum funkcí a je určena především pro minibooky s nízkým výkonem. Podle dostupných informací nebude verzi Starter možné zakoupit samostatně, jedině přeinstalovanou na novém minibooku.

Zakoupit samostatně v obchodě nebude možné ani vyšší edici Enterprise, ta bude zase naopak nabídnuta jen korporátním klientům programu Software Assurance. Verze Enterprise obsahuje všechny funkce, které najdete i ve verzi Ultimate.

Po nových verzích Windows 7 nemusíte sahat v případě, kdy jste si v období od 26. června 2009 do 31. ledna 2010 zakoupili nový počítač s operačními systémy Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate. V tomto případě totiž máte nárok na bezplatný upgrade na nejnovější Windows 7. Další podrobné informace spolu s návodem, za jakých podmínek máte na upgrade nárok a jak jej provést, najdete přímo na internetových stránkách Microsoftu.

Kompletní přehled funkčních rozdílů mezi jednotlivými edicemi Windows najdete v následující tabulce:

Zdroj: DailyTech

Přestože analytici očekávali, že o Windows 7 nebude z důvodů hospodářské recese ve firmách a domácnostech až zase takový zájem, podle posledních informací jsou první dodávky v českých internetových obchodech již téměř všude vyprodány. Se spuštěním prodeje operačního systému v Česku by ale měly přijít nové zásoby, pokud jste tedy zaspali, nemusíte se obávat, že by se již na vás nedostalo.

Windows 7? Tím to všechno začíná…

Podle prestižního britského časopisu The Economist začíná uvedením Windows 7 zcela nová éra v informačních technologiích. S příchodem minibooků a tím, jak se neustále sbližují možnosti klasických počítačů a mobilních zařízení, se také zvyšuje potřeba po nových řešeních, která zajistí jednoduchou práci s daty, ať k nim přistupujete odkudkoliv. Toto řešení je v současnosti označováno jako cloud.

Cloud je jakýsi webový prostor, v praxi tisíce serverů, které nabízejí neuvěřitelné datové kapacity, na nichž si mohou uživatelé skladovat svá data. Díky tomu, že nejsou data uložena lokálně, ale kdesi na vzdáleném internetovém serveru, jsou přístupná kdykoliv a odkudkoliv, z počítače či mobilního zařízení. A nejde přitom jen o soubory jako takové, součástí cloudu jsou i e-maily, instantní komunikace a spousta dalších služeb.

Více na webu, méně na desktopu

Tímto směrem se podle některých analýz právě Windows 7 vydává. Důkazem budiž nejen propojování desktopových aplikací s internetovými prostory (Live Mesh, připravované Microsoft Office Online,…), ale také důraz na služby Live, jimž hodlá Microsoft v následujících letech věnovat mnohem více úsilí, než tomu bylo doposud. Mnohem častěji bychom se tak měli setkávat s aktualizacemi populárního kecálka Messenger a dalších nástrojů sady.

Ve stínu právě představených Windows 7 je například projekt Azure, platforma, díky níž budou vývojáři moci připravovat aplikace využívající právě cloudu. Její uvedení je plánováno již během příštího měsíce.

Podrobněji: Další informace k Windows Azure

A právě využití cloudu podsouvá jeden zajímavý (pro mnohé spíše strašidelný) fakt – totiž že trh informačních technologií se stává trhem velkých hráčů. Pokud se totiž cloud uchytí a uživatelé začnou místo lokálních úložišť spoléhat výhradně na práci s cloudem, získávat na tom budou jen ty společnosti, které si budou moci úložiště čítající statisíce serverů dovolit.

Na všech frontách

V nejbližší budoucnosti se tak očekává především souboj gigantů – Microsoft vs. Google vs. Apple. Bude to souboj na desktopech (Windows vs. Chrome OS X vs. Mac OS), v mobilních zařízeních (Windows Mobile vs. Android vs. iPhone OS) i dalších službách (Bing vs. Google, Bing Maps vs. Google Maps,…).


Bitva gigantů (tržní kapitalizace firem v miliardách USD), zdroj: Economist.com

Samozřejmě existují i další konkurenti, většina firem však nabízí jednu nebo dvě služby na bázi cloudu. Výše zmiňovaní propojují špičková datová centra s desítkami služeb e-mailem počínaje a specializovanými business aplikacemi konče.

Co se internetových služeb, jejichž je cloud součástí, týče, je zatím jako původně čistě internetová společnost napřed Google. Na jeho rozsáhlou celosvětovou síť datových center už se ale pomalu dotahuje Microsoft a ani Apple nechce zůstat v ústraní.

Minimálně z hlediska businessu a vývoje celého segmentu bude tuto bitvu nebývale zajímavé sledovat. A co si myslíte vy? Patří opravdu budoucnost cloudu nebo je to jen další z nafouknutých bublin, které brzy splasknou? Má Facebook nebo Nokia šanci dotáhnout se na tuto „velkou trojku“ a stát se jim důstojným konkurentem?

Ohodnoťte tento článek!