Už víme, kdy AMD vydá levnější Ryzeny. Šestijádro R5 1600X má takty 3,6–4,0 GHz

34

Teprve včera tu bylo (polo)uvedení prvních tří osmijader Ryzen, které AMD překvapivě podniklo v předstihu před startem jejich prodejů nastaveným na 2. března. Přesto už ale máme nějaké nové informace, takže toto téma budete muset strpět i dnes.

Častý dotaz ohledně Ryzenů je, kdy přijdou na trh nižší modely se šesti a čtyřmi jádry (ty osmijádrové začínají na 9800 Kč za Ryzen 7 1700). K tomu AMD nejdřív nic nesdělovalo, ovšem nyní už povolilo a novinářům harmonogram prozradilo. V březnu se podle promítnutých slajdů na trh dostanou jen osmijádra, zpoždění šestijader tedy bude minimálně v řádu týdnů. Objeví se až během následujícího kvartálu (Q2 2017), což znamená rozmezí duben až červen. Přesněji řečeno, nepůjde jen o šestijádra, ale celkově o Ryzen 5. Tedy jednak šestijádra s SMT (12 vlákny), jednak čtyřjádra s SMT (osmi vlákny). Tím pádem už bude slušná část nabídky pokrytá do konce června.

Pokud jste si ale mysleli na vyloženě nejlevnější varianty se čtyřmi jádry a jen čtyřmi vlákny (tj. bez SMT), budete muset počkat déle. Tyto modely, které se budou prodávat jako „Ryzen 3“ a měly by být cenovou konkurencí dvoujader Core i3 od Intelu, mají jít na trh až v druhé polovině roku. Kdy přesně, jasné není, mohlo by jít o červenec, ale i prosinec. AMD patrně bude čekat, až bude mít dostatečné množství zmetků z výroby osmijader, aby nemuselo do levných modelů plýtvat čipy, které by se uplatnily i v dražším procesoru. Je možné, že Ryzeny 3 už budou dílem vznikat i z vadných čtyřjádrových APU Raven Ridge, která mají také přijít na trh v druhé polovině roku.

Ryzeny 5 mají jít na trh v dubnu až červnu, Ryzeny 3 až v druhé polovině roku (Zdroj: techPowerUp)
Ryzeny 5 mají jít na trh v dubnu až červnu, Ryzeny 3 až v druhé polovině roku (Zdroj: techPowerUp)

Pokud se tedy budeme řídit podle tohoto uniklého seznamu modelů, měly by relativně brzy po prvních třech osmijádrech být dostupné modely Ryzen 5 1300, 1400X, 1500 a 1600X. Naopak Ryzen 3 1200X a Ryzen 3 1100 budou k mání až v druhé polovině roku. Ryzen 5 1300 tedy bude v krátkodobém horizontu nejdostupnějším Zenem. Jeho cena by dle kolujících neoficiálních informací mohla být okolo 175 dolarů (pro nás 5400 Kč). Patrně ale asi nejde o definitivní částku, ale jen o odhad, takže bych s ní zatím úplně nepočítal.

Šestijádro Ryzen 5 1600X má stejné takty jako nejvyšší Ryzen 7

Stejná zpráva techPowerUpu jinak také ukazuje parametry Ryzenu 5 1600X, tedy nejrychlejšího šestijádra, přímo z prezentace AMD. Ty jsme již měli dříve (viz odkaz v předchozím odstavci), ale zdá se, že byly chybné. Ryzen 5 1600X totiž nebude mít TDP 65, ale 95 W, a bude podstatně rychlejší. Místo 3,3–3,7 GHz má stejné takty jako highend Ryzen 7 1800X: 3,6 GHz v základu a 4,0 GHz v turbu. Tím pádem by mohl být hodně atraktivní pro herní sestavy. AMD jej srovnává s Core i5-7600K, takže by mohl stát podobné peníze. Má však mít o 69 % lepší výkon ve vícevláknovém Cinebench R15 (dle testů, které pořídilo AMD, pochopitelně).

Parametry Ryzenu 5 1600X (Zdroj: techPowerUp)
Parametry Ryzenu 5 1600X (Zdroj: techPowerUp)

Paměťový řadič bude lepší, než se čekalo

Ačkoliv v aplikačních benchmarcích (mnohovláknových přirozeně) vypadá Ryzen velmi dobře, zatím není úplně jisté, že bude také dobrým CPU pro herní počítač. Tomu by mohl zamezit například špatný řadič pamětí. Panovaly obavy, že by Ryzen mohl podporovat jen pomalejší paměti (například DDR4 do 2666 MHz), takže by paměťový výkon neškáloval tak vysoko jako s čipy Skylake a Kaby Lake. Realita ale začíná vypadat optimističtěji.

Podle MSI by paměťový řadič Ryzenu měl profitovat minimálně z pamětí DDR4 na taktu 3200 MHz
Podle MSI by paměťový řadič Ryzenu měl profitovat minimálně z pamětí DDR4 na taktu 3200 MHz

Možná už jste zachytili zprávu, že by Ryzen údajně mohl podporovat až DDR4 na 3600 MHz. Tato informace vychází ze seznamu ověřených paměťových modulů pro desku Biostar X370 Racing GT7. Jenže to, že 3600MHz modul funguje, ještě neznamená, že ho deska a CPU umí provozovat na plné frekvenci. Naštěstí teď máme i reálnější doklad. Pro změnu MSI totiž u jiné základovky také inzeruje rychlosti pamětí DDR4. Připojilo ale i graf, který zde vidíte. Podle toho se Ryzenu s grafikou GTX 1080 skutečně zvyšuje herní výkon při upgradu pamětí z 2666 MHz na 3000 MHz a poté i na 3200 MHz. Minimálně na tuto frekvenci by tedy snad paměťový řadič Ryzenu měl být schopen dosáhnout. Ve specifikacích desky je jako podporovaná frekvence uvedeno „3200+ MHz“, ale s označením „OC“, tedy nad oficiální podporu procesorů.

Aktualizace (24.2. 2016):
Bohužel to vypadá, že výše uvedený graf není reálný, ale jen ilustrační. Tudíž nelze počítat s tím, že herní výkon procesoru Ryzen bude skutečně s rostoucí efektivní frekvencí pamětí DDR4 takto dobře škálovat. Na Twitteru bylo totiž poukázáno na to, že MSI zřejmě toliko vzalo čísla z jiného grafu, který ale měl být pro procesor Skylake a zcela jinou desku. Čísla přesně sedí, takže marketingové oddělení je evidentně nemohlo přímo naměřit na testovací sestavě se skutečným Ryzenem. Podpora pamětí na 3200 MHz asi v některých lepších deskách skutečně existovat bude, ale zda to bude opravdu pomáhat výkonu, na to si budeme počkat až do nějaké podrobné recenze, která to reálně ozkouší.

Přetaktovávací nástroj Ryzen Master (Zdroj: Imgur)
Přetaktovávací nástroj Ryzen Master (Zdroj: Imgur)

Ryzen Master

Kromě tohoto střípku se objevila ještě jedna drobnost. AMD zdá se pro Ryzen chystá novou přetaktovávací utilitu. Její snímky se už několikrát objevily v různých únicích (foto výše pochází z uploadu na Imgur). Program připomíná nástroj Wattman pro grafiky Radeon, uvedený s Polarisem a zdá se, že má jméno Ryzen Master. Bude sloužit k monitorování (například teplot) a měl by umožňovat nastavení napětí, pamětí a frekvencí snad i pro jednotlivá jádra odděleně.

Už víme, kdy AMD vydá levnější Ryzeny. Šestijádro R5 1600X má takty 3,6–4,0 GHz
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

34 KOMENTÁŘE

 1. Zajímavé, je v tomto testu míra vlivu na FPS roste s rychlostí pamětí. Na začátku je vliv 166MHz/1FPS u nejrychlejších pamětí to činí jen 35MH/1FPS. To by nasvědčovalo značnému RAM bottlenecku. Do herně orientovaných sestav tak patrně bude dobré připlatit si za rychlejší ram.

  V benchmarcích vystačících si s velkými cache CPU se patrně nemá šanci výrazně projevit.

 2. Tohle už bude stát za upgrade mého IB 4C/8T, na Intel jsem přešel po Phenomech kdy bylo jasné že BD je propadák. Pokud to je jak se píše tak se těším na šestijádro na 4Ghz s ramkama aspoň 3Ghz 🙂

     • Tak každý to má jinak. Někdo šáhne co rok dva do kasičky a vyplázne xx tisíc za přepálený Intel a 10-20% výkonu navíc. Někdo zase desku a cpu upgraduje jednou za 4-5let a pro 50%+ výkonu navíc.
      Nemá smysl se o tom dohadovat. Je to každého rozhodnutí dle peněz a priorit.
      Já byl rozhodnutý letos upgradovat. Mám nový zdroj, DDR4 a jen jsem čekal jak se Ryzen (ne)povede. Podle toho bych šel do Intelu nebo do AMD. Jak to tak vypadá, tak Ryzen se povedl. A je mi jedno že v jednovláknu bude pomalejší než Intel. Poměr multivlákno výkon/cena je daleko lepší a proto u mě vyhrál. PC nemám jen na hry.

     • Cemada: Tak proč tedy AMD fantici nadávají, povyšují se a diskriminují lidi, kteří už museli upgradovat před dvěma roky, že mají přepálené procesory intelu? Je to jejich vina, že AMD tu pět let nic nemělo? A najednou je AMD svatý grál? Né každej mohl čekat, ale AMD fantici jsou nemocní sobci, kteří si vidí jen na svou špičku nosu.

     • Crha: Hele, mám takový pocit že je to spíš obráceně…nebo bylo. Inteláci a NVčkáři se doteď povyšovali na AMDčkářema, protože prostě AMD v highendu nemělo žádné CPU ani GPU. A AMDčkář byl pro všechny socka. To je kravina. AMD mělo většinou lepší poměr výkon/cena a proto to lidi kupovali. Ne každý potřebuje super dělo nebo za PC utratit 20+. A jen kvůli tomu mít někoho za socku je krátkozraké.
      No a teď jsou AMDčkáři na koni a nikdo se tomu nemůže divit. Konečně tu mají hodně zajímavé produkt.
      Ani jeden tábor nemá tomu druhému co vyčítat. A hlavně, „závislost“ na jedná značce je zase jen krátkozrakost.
      Kdo musel upgradovat, ten musel. Kdo upgradoval ale mohl počkat a nepočkal (navíc pokud věděl že dorazí Ryzen), zaplatil za výkon prachy navíc a teď si může škubat vlasy.
      Nemá smysl se hádat, tím se nikdy nic nevyřeší. Stejně tak jako se asociovat s jednou značkou a tvrdě za ní stát děj se co děj…tedy pokud nejsi jejich zaměstnancec 😀
      Určitě jsem to někde psal. AMD mi je bližší, nestydím se za. Ale abych někde někomu neustále cpal že je lepší než ostatní a nebyla to pravda…vždyť se má diskutovat – přijímat názory jiných a konstrukčně je probírat. Letos jsem prostě už chtěl upgradovat z FM1 na něco lepší a kdyby Ryzen nevypadal tak jak vypadá, skončil bych u Intelu. A neměl bych s tím morální problém.
      Ty neustálé dohady táborů prostě nechápu.

     • Však jasný, ale napíšeš jim pravdu, že prostě jsi bl nucen firmou AMD koupit intel a hned seš pro ně hňup a rozdávají ti BANy.

      Jinak k těm sockám: Pokud ti člověk napíše, že si 100% koupí ryzen jen proto že to je jeho srdcovka, protože je VŽDY LEVNĚJŠÍ než předražený intel. Tak je socka, protože když ten výkon potřebuje tak si ho má koupit. Když ho nepotřebuje tak je socka co čeká na levnější variantu. Ok dobře, je to socka, tak si našetří a koupí si ryzena a bude všude machrovat. Ale co se stane, po uvedení ryzenu na trh, začne blekotat cosi o tom že výkon nevyužije, že počká na revizi a nebo si koupí z výprodeje 3-5 let starej intel. Chceš mi tvrdit že takovej člověk není socka? Kopl bych ho do zadele ať jde něco se svým životem dělat než jen blbě kecat od klávesnice počítača.

 3. Jsem si puvodne myslel na 1600X, ale nejak mi to nedalo:-D
  Na revize budu zvedavy, kam to AMD vytahne. Zatim umeli vzdy z architektury a vyrobniho procesu vyzdimat maximum. Kdyz se povede, tak 1700X pujde o dum dal:-D

 4. Jestli se všechny tyhle PR testy potvrdi v nezavislých recenzich, tak maximalni spokojenost. Posuneme se nekam dal 🙂 konečně nezačne být výkonné 4jádro luxus za 5000+ a to je fajn. Jen mě trošku mrzí (a to jako nezávislého čtenáře IT webů-sám jsem blbec před měsícem koupil i7-5820K za 7700-, protoze proste upgrade, baví mě to), že asi odpadne CRHA 😀 😀 i když pevně věřím tomu (moje zvrácená část si to i přeje:D), že ze sebe bude dělat de**** dál 😀

  • i7-5820K je ale docela dobrý, IMHO lepší než kdyby to bylo 7700K. Šestijádro mi přijde že si hodnotu docela zachová, a navíc jdou IIRC docela dobře taktovat? Akorát je blbý, že desky pro X99 stojí hodně.

   • rozhodně v pohodě, nemuzu si stezovat…desku jsem sehnal za 4400,- (MSI SLI KRAIT EDITION), takze taky dobrý a na 4,4GHz se dostanu. Ten výkon zatím urcite nepotrebuju, ale chvilku počkat, možná….:) Příště u mě zase zvítězí cena/výkon takže: AMD, koukej makat 😀

  • už je to tady, napřed intelu nadáváte že tady dlouho nabízí výkon čtyř jader a když konečně někdo místo integrované grafiky nabídne další čtyři jádra, tak najednou se začne ozývat: „já ten výkon nevyužiju“ „počkám si na revizi protože ještě mi starej procák dýchá“ apod… prostě socky si nepořídí ani ryzen, jen o tom budou v diskuzích vášnivě debatovat. A ti kteří si našetřili se tady začnou předhánět jak si ve slevě koupili intel místo vymodleného rizenu AMD. tak to už je moc aji na mě.

 5. Osobne mi prijde 1600x jako sweet spot za ty penize. Ty 4ghz v singlu uz budou stacit na cokoliv. Nebude treba kupovat drahou desku, stacit bude B350 chipset. Uchladit to pujde v pohode i v mATX bedne. Snad to v turbu s dobrym chladicem da okolo 3.8. Na prevod videa jako delany a o ctrtinu lepsi cenou nez 7700k.
  Moje FXcko bude moci jit do duchodu k nekomu jinemu 😉

 6. Já to vidím tak , že socky prostě nemaj na špičkový Intel, tak to svádí na to že je předražený, jsou na šicím stroji zn AMD i 11 let, dokud nedostanou podporu na nový sociální zboží, to je teď jasně viditelný.