Už víme, jak vypadá Radeon R9 295X2 (a jeho kufr). TDP bude nižší, než se čekalo

0

Před pár dny jsme zde měli nezřetelný obrázek chladiče duálního Radeonu R9 295X2, založeného na čipech Hawaii. Netrvalo ale dlouho a již neoficiálními kanály se na svět dostala i regulérní a zřetelná fotografie této karty. Ta vnáší definitivní světlo do toho, jak bude chlazení zřejmě velmi žravé grafiky vypadat.

Jak můžete vidět, ze tmy vystupující kontury na obrázku od AMD byly notně zavádějící. Chladič je nakonec vybaven ventilátorem axiálního typu. Ten sedí uprostřed a kryje ho děrovaný plech s nápisem Radeon. Vhání vzduch dovnitř krytu (který je částečně kovový a částečně plastový) a jeho úkolem bude ochlazování pamětí, PCB a napájecí kaskády – tato konstrukce tedy skutečně úzce kopíruje kartu Asus ROG Ares II. Zajímavé je, že podobný středový ventilátor používá i GeForce GTX Titan Z. Jenže u ní chladí přes pasivy i obě GPU GK110, zatímco Radeon R9 295X2 bude své dvě GPU Hawaii ochlazovat přes vodní bloky, hadicemi propojené s externím radiátorem, který vidíte po straně.

Radeon R9 295X2 na fotograficích (ChipHell, VideoCardz)
Radeon R9 295X2 na fotograficích (ChipHell, VideoCardz)

I přes pravděpodobně vysokou zátěžovou spotřebu tak duální Radeon možná bude mít příjemnější provozní vlastnosti než duální karta Nvidie. Co se ale TDP karty týče, nebude možná až tak děsivé. Otvorem v rubové plechové výztuži lze totiž spatřit, že na PCB jsou zřejmě osazené jen dva osmipinové konektory (takže zdaleka nic bezprecedentního). Spotřeba Radeonu R9 295X2 by tedy mohla být podstatně nižší než úhrn dvou karet R9 290X (ten by dělal více než 500 W), čehož mohlo být dosaženo nižším napětím, podtaktováním, ořezáním či použitím výběrových GPU.

Rub karty odhaluje konfiguraci výstupů i napájení dvěma osmipinovými konektory
Rub karty odhaluje konfiguraci výstupů i napájení dvěma osmipinovými konektory

Kromě toho můžete ze zadní strany PCB vidět konfiguraci výstupů. Karta bude mít jedno DVI a k němu čtveřici mini DisplayPortů. To vše by snad mělo zabrat jen jedno patro záslepky (pokud mě oči neklamou, je karta zřejmě dvouslotová). Co je údajně již také potvrzeno, je velikost paměti: obě GPU budou mít své 4 GB, celkově je tedy osazeno 8 GB.

 

„Standardní“ velikost paměti web VideoCardz interpretuje tak, že AMD kartu bude stále ještě chápat coby „obyčejnou“ herní grafiku, a nikoliv striktně exkluzivní záležitost, což je s cenovkou 3000 USD případ Titanu Z). Tím pádem by její cena nemusela jít zas tak vysoko, i když bychom se asi stále nebavili o sumách pod 1000 USD. Nicméně touto argumentací bych si nebyl až tak jistý. Recenzentům totiž prý Radeon R9 295X2 chodí zabalený v kufříku, který vidíte na obrázku (zde je opět vidět inspirace kartou ROG Ares II). Brutto váha balení a karty je prý 5 kg a je asi jasné, že u jakž-takž levné karty by AMD na onen kufřík penězi neplýtvalo. Takovýto druh balení by ukazoval spíše na vysoko naceněnou kartu, možná dokonce vyrobenou v limitované sérii.

Recenzentům údajně karta přišla v tomto kufříku. Náznak toho, že půjde o exkluzivní limitovaný model?
Recenzentům údajně karta přišla v tomto kufříku. Náznak toho, že půjde o exkluzivní limitovaný model?

Na druhou stranu lze ještě doufat, že v kufříku AMD kartu posílá jen recenzentům a jinak se bude prodávat v normálním (ekonomičtějším) balení. Na fóru ChipHell, odkud fotografie karty pochází, se spekuluje, že by karta mohla mít oficiální cenu 1499 USD. Potvrzeno to ale není a tento údaj nemusí být nijak podložen.

Podle webu VideoCardz je již potvrzeno, že informační embargo na kartu končí 8. dubna (apríla) a modelové označení Radeon R9 295X2 je již definitvní – pod tímto jménem tedy havajské dvojče půjde do obchodů.

Zdroj: VideoCardz (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!