Už víme, proč hořel Galaxy Note 7. Měl málo místa pro akumulátor

0

Samsung zatím kauzu se vznětlivým Galaxy Notem vyšetřuje, ale výsledky chce veřejně publikovat do konce roku. Nezávislá společnost Instrumental, která telefon rovněž testovala, už prý ale příčinu zná. Korejci údajně podcenili fyziku.

Akumulátor neměl v Galaxy Notu 7 příliš místa
Akumulátor neměl v Galaxy Notu 7 příliš místa

Instrumental rozebral GN7 a zjistil, že akumulátor měl uvnitř málo místa. Schránka vyfrézovaná v hliníkové konstrukci byla na horní straně jen o 0,1 mm větší než akumulátor. Na boku a dole to bylo 0,3, resp. 0,5 mm. Hloubka schránky navíc činila 5,2 mm, stejně tlustý je i akumulátor. Ten se neměl kam rozpínat.

 

Elektrochemické reakce, které probíhají uvnitř Li-ion článku, způsobují, že se akumulátor nafukuje. Proto kolem něj výrobci musí nechat asi 10% prostorovou rezervu. Když chybí, akumulátor může vytlačit displej nebo zadní kryt. Pokud je skořápka hodně pevná, akumulátor se stlačí. Tím dojde k protržení separátoru (oddělujícího anodu a katodu) a následnému zkratu, který způsobí vysoké zahřívání. (Viz kontrolované zničení akumulátoru na videu.)

Verdikt Instrumentalu zní rozumně. Vysvětlovalo by to i fakt, že se vznítily i vyměněné kusy GN7. Problém nebyl ve složení akumulátoru, ale jeho velikosti. Příčin pochopitelně mohlo být více. Proces mohl urychlit zahřívající se displej nebo SoC. Vada se mohla týkat i napájecích obvodů. Počkejme proto ještě na výsledky šetření samotného Samsungu.

Zdroj: Instrumental via Android Central

Ohodnoťte tento článek!