Uživatelé vyhráli, Nvidia otáčí. Opět umožní přetaktování mobilních grafik

0

Uplynulé týdny nebyly pro mediální obraz Nvidie vůbec příznivé. Poté, co firma na podzim sklidila ocenění za úspěšný čip GM204 a podle statistik se její tržní podíl v dedikovaných grafik vydal směrem k hodnotě 75 %, si to u zákazníků zkazila hned několika věcmi. Ústředním problémem je rozhodně téma „3,5 GB“ u GeForce GTX 970. Aby toho ale nebylo málo, naštvala Nvidia ještě majitele herních notebooků, když jim v aktuálních ovladačích odebrala možnost přetaktovat GPU. Topřitom předtím směli, takže takovéto zpětné „zkriplení“ koupených karet pochopitelně nesli nelibě. A vypadá to se, že jejich nespokojenost byla dost silná na to, aby Nvidii přiměli změnit názor.

Možnost taktovat mobilní GPU generace Maxwell, existující až do větve ovladačů 344.x, zmizela v nové verzi 347.09. Podle vyjádření zaměstnanců Nvidie na oficiálním fóru údajně proto, že v noteboocích není pro taktování bezpečno kvůli omezeným možnostem napájení a chlazení. To, že se v ovladačích GPU předtím dala přetočit, byla podle oficiální linie neúmyslná chyba, takže znemožněné přetaktování mělo být v podstatě „opravou“. K tomu je dobré podotknout, že mobilní GPU se dala přetaktovat i u všech předchozích generací.

GPU Nvidia GeForce řady 800M

Reakce pochopitelně nebyly kladné. Uživatelům vadilo, že přišli o funkci, kterou zboží při nákupu mělo. Také věc obvykle chápali jako opatření sledující jen zištné zájmy výrobce (ať už notebooků nebo grafiky samé) na úkor zájmů spotřebitele. Odpor byl asi mnohem silnější, než s čím Nvidia počítala. Po krátké době totiž udělala otočku o 180 stupňů a vyhlásila na svém fóru, že v některém z příštích vydání ovladačů zase podporu pro přetaktování zapne. Prohlášení docela suše říká, že přetaktování bude opět zapnuto, protože „mnozí uživatelé ho chtějí“. Na neblahé dopady taktování tedy firma zřejmě změnila názor, ovšem pohnutky pro tuto ani předchozí změnu se nedozvídáme.

Nvidia otáčí: přetaktování mobilních Maxwellů opět umožní
Nvidia otáčí: přetaktování mobilních Maxwellů opět umožní

Taktování se ale na mobilní Maxwelly (věc by se měla týkat GeForce GTX 980M, 970M, 965M a 860M/850M) každopádně vrací. V jaké verzi bude opět zapnuto není sděleno, měla by ale přijít už příští měsíc. Pokud nechcete čekat, radí vám Nvidia zatím přejít na starší ovladač 344.75.

Takto firma ještě nedávno zákaz taktování hájila
Takto firma ještě nedávno zákaz taktování hájila

 

Pohnutky?

Minule jsem se tak trochu chopil nevděčné role ďáblova advokáta a napsal, že by ono rozhodnutí o zákazu taktovat mohlo být míněno i konstruktivně kvůli ochraně notebooků před přehříváním a nedejbože i zničením. Je jasné, že opatrný uživatel si ohlídá, aby se mu TDP karty nezvedlo příliš. Nicméně asi se najdou i takoví, kdo to s přetočením přeženou a nejspíš i tací, kteří by se nestyděli na vlastní vinou upečený notebook uplatnit reklamaci. Je možné, že Nvidii proto o takovéto opatření požádali přímo někteří z výrobců těchto strojů.

 

Toto vysvětlení ale dostává trhliny v momentě, kdy Nvidia zákaz taktování zase stáhla. Vkrádá se tím pádem myšlenka, že vůbec nemuselo jít o dobro uživatelů (a jejich hardwaru). Ale že se naopak firmě nelíbilo, že se levnější modely dají popohnat k mnohem vyššímu výkonu a ty dražší že zase v budoucnosti po přetaktování umenší atraktivitu nových generací GPU. Možná byl však tlak veřejného mínění příliš silný a firma se jím musela řídit, ať už jej považovala z oprávněný nebo ne. Ale ať už zde nekalá motivace byla nebo ne, asi je dobře, že firma omezení opět uvolnila a dala uživateli svobodu se rozhodnout. Rozumný uživatel si dá pozor a těch nešiků snad zas tolik nebude. Ostatně doposud to tak u mobilních grafik fungovalo.

Zdroje: PC Perspective, Nvidia

Ohodnoťte tento článek!