V 90 letech zemřel Jack Goldman. Jeho laboratoř Xerox PARC dala světu myš a GUI

0

Jacob „Jack“ Goldman byl hlavním vědeckým pracovníkem v Xeroxu. Na konci 60. let byl pověřen, aby sestavil výzkumné technologické centrum, jako mělo tehdy IBM (Yorktown Heights) nebo AT&T (Bellovy laboratoře).

V roce 1970 byl proto založen Xerox PARC (Palo Alto Research Centerer). Od té doby se v tomto inkubátoru dobrých nápadů vynalezla laserová tiskárna, kancelář propojená Ethernetem, grafické uživatelské rozhraní (GUI) nebo počítačová myš. Problémem bylo, že Xerox neměl úplně promyšlené co a jak prodávat. V té době ani nebylo komu, protože počítače byly v plenkách. Přesto poslední dva uvedené vynálezy změnily svět, i když se na tom Xerox podílel nepřímo.

Jejich nápad totiž uchvátil Steva Jobse. Jak bylo popsáno v jeho biografii, v PARCu mu ukázali tři technologie. Grafické rozhraní počítače i s myší, sítí propojenou kancelář a objektové programování. Jenže první část ho uchvátila natolik, že ty další přestal vnímat.

A i když už byl počítač Xerox Star 8010 od roku 1981 na trhu, byl to právě Apple, který zdokonalením vizí Xeroxu změnil navždy ovládání počítačů (v počítačách Lisa a Macintosh). Nakonec se GUI a myš začaly používat také na jiných platformách, Microsoft se nakonec i díky tomu dal softwarovou velmocí. Jak by dnešní počítače vypadaly nebýt Xeroxu PARC, to si nedokážeme představit. Přišel by někdo s podobným nápadem později?

Jacob Goldman se narodil 18. července 1921. Na University of Pennsylvania získal doktorát v oblasti fyziky. Od roku 1955 vedl výzkumné a vývojové centrum ve Fordu, z něhož nakonec přeskočil do Xeroxu. Doktor Goldman zemřel na srdeční zástavu v úterý 20. prosince.

Zdroj: NYT

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Nikdy by mě nenapadlo, že budu chtít zaplatit za něco, co bych určitě za chvilku našel někde na warezu. Pět dolarů ale vážně není moc, navíc tento způsob přímé distribuce podporuji. Zakoupeno 🙂