V archivu jsme našli 15 zvuků ze starých počítačů. Pamatujete si na ně?

3

Výlet do historie počítačových zvuků
Výlet do historie počítačových zvuků (foto: Wikipedia)

Nový MacBook Pro již při úvodním spuštění nezahraje melodii, která je na všech jablečných počítačích od legendárního iMacu G3 (z roku 1998). Všechny starší znělky Applu si můžete poslechnout v tomto videu.

V archivu Microsoftu a na webu FreeSound jsou dostupné i další nostalgické nahrávky nejenom systémových zvuků, ale především i těch hardwarových. Mobily nebo tablety dnes neobsahují mechanické komponenty, takže žádné zvuky (pokud nemají nějakou závadu) nevydávají. Zcela pasivní jsou už i některé notebooky nebo stolní počítače. Pojďme si proto připomenout, co jsme slýchávali v minulosti.

 

Když startuje Windows

Od roku 1992 vás systém po startu přivítal.

Windows 3.1

Windows 95

Windows 98

Windows NT

Windows ME/2000

Windows XP

ICQ

O ou, přišla ti zpráva.

Jehličková tiskárna

Na jehličkovém principu dnes ještě fungují některé pokladny, před dvaceti lety ale byly běžně v kancelářích i tiskárny větších formátů. Tohle konkrétně je ale ještě poměrně nová Epson LX-400.

Vytáčený modem

Kdo se před rokem 2000 připojoval doma k internetu, ten si bude pamatovat tučné účty za telefon i skřeky modemu při spojování se světem.

Disketová mechanika

Ještě před flashkami a optickými kotouči jsme si data vyměňovali na disketách. Ti mladší pamatují tříapůlpalcové. Starší určitě i pětačtvrtpalcové. Ještě dříve byly dostupné i osmipalcové plachty.

Vložení

Zápis dat

Starý počítač z 90. let

Zážeh, roztočení disku, ventilátorů, cvakání disketovky, CD mechaniky a nakonec pípnutí PC speakeru signalizující, že je vše v pořádku.

Pro jistotu ještě zvuk samotného disku od startu, přes test hlaviček až po vypnutí.

Hlučné tehdy byly i klávesnice. Legendární je hlavně IBM Model M vyráběný od roku 1984. Cvakal víc než dnešní mechanické.

Naproti tomu „gumák“ ze ZX Spectra zněl… gumově.

V archivu jsme našli 15 zvuků ze starých počítačů. Pamatujete si na ně?

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE