V Brně vzniklo nejtišší místo Česka. Při −5 dB uslyšíte tlukot vlastního srdce

5

Nová testovací laboratoř firmy Honeywell v brněnské Slatině se stala nejtišším místem v Česku s hodnotou mínus pět decibelů. Takzvaná akustická komora má sloužit pro měření hluku na velmi nízkých úrovních, proto v ní musí být absolutní ticho, které je zajištěno speciální konstrukcí stěn. Ty jsou pokryty absorbčními klíny, které zajišťují, že se zvukové vlny nebudou nijak odrážet a stěna je vlastně úplně pohltí. Bývají i z pěny, zde jsou keramické.

honeywell
foto: Honeywell

Nejtišší místo na světě má hodnotu −20,6 dB a jde o testovací laboratoř v sídle Microsoftu v Redmondu, konkrétně v přízemí budovy 87. Ta má dokonce své vlastní základy a je od zbytku budovy vlastně odpružena. Ticho v této anechoické komoře je již na hraně fyzikálních limitů, jelikož určitý hluk (okolo −23 dB) vytváří i samotný pohyb základních částic. Člověk v takové místnosti dlouho nevydrží, introverti možné o pár minut déle.

 

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Jinými slovy zde autor uvádí, že přílišné ticho je snesitelné jen pár minut. Vysvětluji si to tak, že u záporných hodnot dB se vlastně jedná o podtlak a člověk nabobtná. Každopádně dejte vědět, až to vyzkoušíte.

  Pro orientaci přikládám seznam:

  Práh slyšitelnosti je 0 dB
  Tichý pokoj odpovídá asi 33 dB
  Tikot hodin odpovídá asi 35 dB
  Šum ve studiu odpovídá asi 40 dB
  Šepot z 10 cm odpovídá asi 50 dB
  Šelest listí odpovídá asi 60 dB
  Kytara z 40 cm odpovídá asi 70 dB
  Silný provoz odpovídá asi 80 dB
  Saxofon z 40 cm odpovídá asi 92 dB
  klavír ze 40 cm odpovídá asi 93 dB
  Hlasitý výkřik odpovídá asi 96 dB
  Práh nepříjemnosti je asi 102 dB
  Vzlet tryskového letadla odpovídá asi 116 dB
  Výstřel z děla odpovídá asi 120 dB
  Výbuch dělostřeleckého granátu odpovídá asi 132 dB

  • Žádný podtlak, jde o logaritmické měřítko. Záporné hodnoty v dB jsou jen hodnoty menší než 1, limitně se blížící nule. Snesitelné to není kvůli tomu, že prostředí bez odrazu zvukových vln není pro člověka příjemné.

  • Zvuk nie je pretlak, zvuk je kolisanie tlaku. Ked ti normalny tlak (cca 101kPa) skace hore-dole o 20uPa, hovorime o prahu pocutelnosti, pre ktory niekto urcil ze to bude 0dB. Vsetky decibelove hodnoty su potom uz len porovnanim s touto 20uPa hodnotou, -5dB je teda kolisanie normalneho tlaku v rozmedzi 11uPa, -20dB predstavuje 2uPa. Prah bolesti (130dB) zodpoveda cca. 63Pa. No a teoreticke maximum, teda 101kPa zodpoveda priblizne 191dB SPL.