V Česku byl otevřen první softwarový bazar. Piráti z něj mají radost

0

Obchodovat s použitým softwarem je obecně věc ošemetná. Vůbec špatná situace panovala v herním sektoru, kde se například Sony před dvěma roky vytasilo s programem PSN Pass Museli jste zaplatit za sociální kód, pokud jste použitou hru chtěli hrát online. Firma pochopila, že v očích zákazníků její cena stoupne, když od takového přístupu upustí. Proto s PlayStation 4 nebude použité hry nijak omezovat.

Podobně pánové z EA potichu ukončili program Online Pass. I ten vyžadoval herní jednorázový kód, který jste při nákupu titulu z bazaru logicky postrádali. Nebývalo zcela jasné, zda máte nárok licenci k softwaru prodat. Rozsekl to loni Soudní dvůr Evropské unie, jenž rozhodl, že je naprosto legální, aby vlastník licenci prodal někomu jinému. Pakliže licenční ujednání prodej zakazuje, je taková podmínka neplatná.

Tip: Odkaz není zločin, ale vložený přehrávač z vás piráta udělat může

Prodej se vztahuje jak na software na fyzických nosičích, tak na aplikace distribuované digitálně. Samozřejmě není dovoleno, abyste podváděli. Jakmile se softwaru zbavíte, nemáte na jeho používání nárok.

SWbazar se představuje

Vůbec první specializovaný bazar pro prodej a nákup použitého softwaru, který sídlí na adrese www.swbazar.cz, byl spuštěn v pondělí 14. října. Obchodování s licencemi nebude v podstatě ničím originálním, svou sekci pro software má např. Aukro. Samotná webová stránka nevypadá nijak vábně a bohužel působí jako amatérský projekt. Přitom pěkná fasáda by službě pomohla dodat punc důvěryhodnosti.

Nový design se prý ale připravuje. Nejdůležitější nicméně bude, aby prodej či nákup fungoval. Zajímavostí je, že k jednatelům firmy SWbazar, s. r.o. patří JUDr. Lukáš Jansa. Jak titul napovídá, jde o právníka. Specializuje se na softwarové právo, napsal nespočet článků na toto téma a stal se spoluautorem publikace Softwarové právo (2011, Computer Press). Druhý jednatel a současně společník firmy vám nebude neznámý.

 

Hovoříme o Bohdanu Škodovi, jenž stojí mj. za projektem mimibazar.cz. SWbazar se nesnaží o nic nezákonného. Nedovolí vám udat software poskytovaný bezplatně, podobně vám zakazuje snažit se vydělat na softwaru dostupném v rámci multilicence atp.

Ke spuštění projektu se vyjádřila také Pirátská strana. „Pirátská strana vítá možnost praktického přeprodávání softwarových licencí. Na uživatele, kteří jen chtějí prodat svůj majetek už nebude pohlíženo jako na „piráty“. Vítáme posílení práv občanů vůči korporacím,“ říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

„Díky nové službě zlevní přechod státní správy na svobodný software, který Pirátská strana dlouhodobě prosazuje. Státní správa totiž bude schopná alespoň částečně zpeněžit software, který už nakoupila,“ dodává.

Ohodnoťte tento článek!