Flashdisk používá každý, tahle drobná externí paměť je užitečným pomocníkem už od vzniku rozhraní USB a rozšíření mezi běžné uživatele začalo po roce 1998. Tehdy jsem si třeba já pořídil svou první flashku s kapacitou 64 MB za cenu kolem tisícovky.

Společnost Kingston zveřejnila statistiku prodejů, ze kterých vyplynulo, že za rok 2017 se u nás a na Slovensku prodalo přesně 621 635 flashdisků značky Kingston a HyperX. Zástupce Kingstonu Marcin Gaczor říká, že podíl značky zde činí zhruba 40 až 50 %, což dělá onen 1,5 milion kusů celkově.

Dnes se běžně prodávají flashdisky pro rozhraní USB 3.0 a s kapacitou až extrémních 2 TB, i když běžně si lidé kvůli ceně koupí spíše nějaký s kapacitou 16, 32 nebo 64 GB. Málokoho už taky zajímá rychlost, spíše provedení ve tvaru Darth Vadera.

flashdisk-vaderkingston_datatraveler_2000

Z flashdisku se stalo spotřební zboží. Objevují se ale i užitečné modely kombinující rozhraní USB s mobilním USB-C nebo Lightningem, ale také šifrované disky přímo s číselníkem na těle pro zdravě paranoidní uživatele.

 

V Česku a na Slovensku se za minulý rok prodalo 1,5 milionu flashdisků. Každý druhý od Kingstonu
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 4 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. Ja som kúpil prvú flash-ku okolo roku 2004 za 900SK – 128MB PQI a bol som KING lebo kamarát mal len požičanú 64ku 😀

  Teraz som na 1000x kapacite a tie USB kľúče sú ozaj niečo v čom vývoj techonologie pokročil o svetelné roky.

 2. Že málokoho zajímá rychlost je poměrně smutný, když hledám obecně flashku do USB či kartu do mobilu/tabletu, tak zjišťuji, jaký je problém dobrat se k něčemu s rozumnou rychlostí. Ani žádný pořádný testy či recenze člověk najde, jelikož je dnes modelů tři pr… zadky a testy obvykle najdu zrovna na modely, které u nás v nabídce ani zrovna nejsou.
  Není nic lepšího než koupit paměť do USB či kartu se slušnou kapacitou, ale pak si pořádně počkat při každém kopírování – takový krámy jsou dobrý tak akorát rovnou na vyhození.
  Ani dle ceny člověk často nepořídí, páč jeden výrobek nabídne nějakou rychlost a druhý o stejné kapacitě za dvojnásob ceny úplně stejnou mizernou rychlost.

  • +1 … je to smutne a zarazajuce … vzdy vyberam najvacsie rychlosti, najviac ma „potesi“, ked si niekto kupi najvacsi smejd, na ktory zapisat 5-6G trva polhodinu ….
   vrrr lamat ruky „sudruhom z NDR“ za take smejdy ….