V Číně se budou vyrábět CPU na bázi architektury Power8, pod licencí od IBM

0

Asi víte, že Čína nenese zrovna s libostí současnou dominanci procesorů architektury x86 v osobních počítačích a serverech, neboť tato CPU pocházejí jen ze západních trhů. O počítačovou samostatnost se Čína různě úspěšnými cestami pokouší už dlouho. Další tímto směrem mířící iniciativa čínských firem přišla letos: začnou totiž licenčně vyrábět procesory s architekturou Power, za níž stojí společnost IBM.

Plány na spolupráci s IBM a výrobu procesorů Power oznámila čínská firma Suzhou PowerCore Technology Company. Ačkoliv se tato novina objevila v tiskových zprávách ještě v lednu (januári), kupodivu docela zapadla. Potenciálně by ale mohla mít docela zajímavé plody. Procesory od Suzhou PowerCore mají být určené pro tzv. „Big Data“, ale i oblast cloudu a obecně pro datová centra. Pro toto použití si firma pořídí licence jednak na samotnou instrukční sadu a architekturu Power, ale také nástroje pro vývoj a co je nejzajímavější, předmětem licence mají být také technologie vztahující se k nejnovějším procesorům IBM, řadě Power8. To ještě nemusí znamenat, že by se v Číně rodily přímo klony těchto velmi výkonných čipů, naznačuje to ale, že by CPU od Suzhou PowerCore nemusela být žádná jednoduchá ořezávátka.

Suzhou PowerCore zároveň vstoupí do sdružení OpenPower, které IBM ustavilo v létě spolu s Nvidií, Mellanoxem a Tyanem. Se sebou přitáhne ještě organizaci Research Institute of Jiangsu Industrial Technology, která bude pro tyto procesory zřejmě poskytovat software a budovat příslušný ekosystém.

Procesor IBM Power8 pro highendové servery
Procesor IBM Power8 pro highendové servery

Architektura Power na rozdíl od britského ARMu momentálně nemá příliš velkou dynamiku. Prosazuje ji samozřejmě IBM, to se ale poslední dobou svých hardwarových divizí zbavuje a snaží se soustředit na lukrativnější software a služby. I otevírání ekosystému a založení konzorcia OpenPower lze vlastně vnímat jako jisté znamení slabosti a pokus obrátit negativní trend platformy. Je pochopitelně otázka, do jaké míry mohou čínské firmy s globálním postavením architektury hnout. Teoreticky se můžeme dostat i do situace, kdy s ní mateřské IBM praští (svých továren se údajně hodlá zbavit) a licenční CPU dalších výrobců zůstanou sama.

 

Čína (respektive čínské firmy či instituty) již dlouho vyvíjí vlastní procesory Loongson založené na architektuře MIPS, nikdy se je ale nedařilo dostat do příliš konkurenceschopného stavu. Čínské úřady se dokonce snažily zavést „národní procesorovou architekturu“, opět s cílem vymanit se ze závislosti na cizích zdrojích. Nedávno se také objevily zprávy, že by se Čína mohla chytit i výroby samotnýcvh procesorů x86 prostřednictvím společnosti VIA, které na ně má licenci.

V tomto kontextu tedy příklon vybraných čínských firem k architektuře Power nepředstavuje nějaký revoluční či mimořádně důležitý krok. To by eventuálně záviselo až na tom, jak velkou díru do světa čipy Power od Suzhou PowerCore udělají. Budou nicméně muset soupeřit nejen s čipy AMD a Intel, ale také s různými výrobci serverových ARMů, takže jejich postavení bude spíše obtížné.

Zdroj: IBM

Ohodnoťte tento článek!