V deskách mini-ITX od Biostaru a ECS se objevily 17W Celerony Sandy Bridge

0

V segmentu desek příjemně malého formátu mini-ITX se v poslední době prosazují klasické desktopové komponenty. K dostání jsou modely pro platformy LGA 1155 nebo třeba FM2. Pro instalaci do vyloženě malých skříní však deska s paticí pro běžné CPU a chladič často není zrovna ideální. Modely s integrovaným procesorem se zase většinou spoléhají na čipy Atom nebo levná APU rodiny Brazos od AMD. K těmto (ne zrovna nejpokročilejším) platformám se však rýsuje alternativa. V nabídce výrobců základních desek se totiž začaly objevovat kousky vybavené úsporným mobilním Celeronem 847. Jelikož je toto CPU odvozeno od architektury Sandy Bridge, mělo by i přes nízkou frekvenci ukázat Atomům záda.

Celeron 847 má dvě jádra taktovaná na 1,1 GHz a 2MB L2 cache. Jde o mobilní procesor s TDP pouze 17 W. Jeho integrované grafické jádro Intel HD Graphics má základní frekvenci 350 MHz, disponuje však turbem, takže se za jistých okolností může vyhoupnout až na 800 MHz. Desky postavené na tomto Celeronu už představily firmy Biostar (NM70I-847) a ECS (NM70-I). V obou případech tvoří protiváhu procesoru nová čipová sada NM70, což je dle dostupných informací ořezaná verze mobilní sady HM75 (Panther Point-M).

Základní deska ECS NM70-I
Základní deska ECS NM70-I

Deska od ECS dostala do vínku malebné jméno NM70-I. Je konstruována poměrně konvenčně, s procesorem a čipovou sadou zakrytými obdélníkovým hliníkovým chladičem, jemuž zajišťuje ofukování 40mm ventilátor. Oba čipy spolu s napájecí kaskádou zabírají střed PCB. Záložní článek pro napájení hodin a CMOS, jakož i konektor pro zdroj typu ATX je uložen nad nimi. Zatímco slot PCI Express ×16 (aktivních má však jen osm linek) musí být kvůli skříním na typickém místě, čtveřice konektorů SATA (jeden z nich zvládá 6 Gb/s) se musela přestěhovat do levé poloviny desky, mezi chladič a výstupy zadního panelu. Asi nejexotičtějším prvkem je přítomnost jen jediného slotu pro paměťový modul DDR3 (do velikosti 8 GB). Jedná se navíc o slot typu SODIMM; uložen je naplocho napravo od chladiče.

Základní deska ECS NM70-I
Základní deska ECS NM70-I

Konektorová výbava zadního panelu je relativně spartánská. Vedle dvojice portů PS/2, tří zvukových konektorů a Ethernetu tu máme čtveřici portů USB, bohužel všechny jsou pouze typu 2.0. Platforma by teoreticky měla zvládat připojení třech monitorů, na zadním panelu jsou však jen dva: VGA a HDMI (existuje však zřejmě i varianta s DVI). Jak již naznačuje přítomnost sériového portu, myslí ECS i na použití v sektoru embedded, jelikož volitelně je na desce také vývod LVDS.

Co se vývodů na desce týče, nabídnou ještě další čtyři porty USB, paralelní port, výstup S/PDIF a vývod pro přední audio. Zvuk jinak zajišťuje integrovaný kodek VIA VT1705 (pozor, někomu by mohlo vadit, že je pouze šestikanálový). Jinak vedle varianty s Celeronem 847 zřejmě ECS nabízí i desku, na níž je napájen čip Celeron 807. Tomu chybí druhé jádro, ale běží na taktu 1,5 GHz.

Základní deska Biostar NM70I-847
Základní deska Biostar NM70I-847

Deska Biostar NM70I-847 má výbavu prakticky navlas stejnou, co se konektorů týče, pouze se musíte rozloučit s LVDS a sériový port budete muset vyvést sami. Na desce je také pouze jeden dvojvývod USB, takže celkem deska (spolu s čtveřicí na zadním panelu) poskytne jen šest portů. Na první pohled si můžete všimnout kondenzátorů s pevným dielektrikem (v ECS použili elektrolytické), vzhledem ke spotřebě sestavy bych to však nepovažoval za příliš důležité.

Biostar vyvedl konektory SATA a připojení zdroje konvenčně po pravém okraji desky, což umožnilo na horní okraj umístit dvojici plnotučných slotů DIMM. Do NM70I-847 tedy nainstalujete až 16 GB RAM. Zatímco ECS krmí procesor přímo ze základního 24pinového konektoru ATX, na desce Biostaru najdete vlevo CPU ještě čtyřpinový konektor. I zde se setkáváme s 40mm ventilátorem, osazen je však na mnohem menším čtvercovém pasivu. Čipová sada NM70 je chlazena svým vlastním kouskem hliníku.

Základní deska Biostar NM70I-847Základní deska Biostar NM70I-847

Zvukovým čipem je u této desky obvyklejší kodek Realtek, bohužel však také pouze v šestikanálové verzi ALC662. Až by se člověku zdálo, že Intel nedovolil výrobcům instalaci osmikanálového audia, aby příznivce HTPC ponoukl k nákupu dražšího hardware; stejně dobře ale může jít jen o pouhou náhodu.

 

Vzhledem k období, ve kterém se nacházíme, asi nepřekvapí, že se oba výrobci chlubí podporou Windows 8. Co se jak značky Biostar, tak značky ECS týče, není u nás příliš snadné jejich základní desky zakoupit. Alespoň ta z produkce Biostaru se ale již usalašila v nabídce německých e-shopů, kde ji dostanete zhruba za 67 EUR, tedy nějakých 1650–1700 korun. To asi ve srovnání s atomovými alternativami není úplně k zahození.

Zdroje: ECS, Biostar, Fudzilla, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!