V Evropě se podíl šifrovaného obsahu zvýšil na 6,10 %. Poptávka se zvyšuje

0

Nebude to trvat dlouho a uplyne celý rok do doby, kdy Edward Snowden prostřednicím vybraných novinářů odhalil sledovací praktiky vlády Spojených států. V reakci na to logicky roste poptávka po šifrování na internetu obecně. Ptáte se, jak moc? Společnost Sandvine, která se zabývá dodáváním a zabezpečováním síťových řešení, provedla vlastní výzkum.

 

Ten popisuje, že před odhalením se v Severní Americe šifrovaný obsah na celkovém objemu přenesených dat ve své špičce podílel jen z 2,29 %. Nyní je to 3,8 %. Ačkoli se stále jedná o malé číslo, jedná se zhruba 65% nárůst. Možná trochu paradoxně se více brání uživatelé v jiných částech světa. V Evropě se objem šifrování zvýšil z 1,47 % na 6,10 %.

V Latinské Americe společnost zaznamenala dokonce skok z 1,8 % na 10,37 %. Nárůsty mohly také výrazně podpořit firmy Facebook a Google, které protokol HTTPS zapínali u uživatelů globálně. Nedávno jsme psali o tom, jak se (dočasně) zvedl zájem o PGP. Tlak na používání šifrování se přitom bude stále zvětšovat.

Pakliže používáte Firefox, Chrome nebo Operu, můžete si nainstalovat doplněk HTTPS Everywhere, který bude zapínat šifrované spojení skoro na každém webu, kde je HTTPS dostupné.

Např. Matt Cutts, odborník na vyhledávání z Googlu, naznačuje, že nastal čas, abychom začali šifrovat celý internet. Proti SSL hovoří např. nutnost platit za certifikáty, což by zdražilo provoz webů. Současně by weby zpomalily, protože náročnější HTTPS by spotřebovalo více systémových prostředků.

Podle některých odborníků se ale tyto nálady přeceňují. Ostatně, soukromí musí – nebo může – přijít za určitou cenu, kterou buď jsme, nebo nejsme ochotni akceptovat. Není to ani tak dávno, kdy vyplula na povrch zpráva, že Google možná bude ve vyhledávání dávat přednost webům s šifrovaným spojením.

Zdroj: Sandvine via WIRED

Ohodnoťte tento článek!