V generaci Skylake dostanou 15W CPU Intelu grafiku Iris. Budou už v Q4 2015

0

Pokud dění okolo procesorů věnujete pozornost, pak asi víte, že 14nm procesory Broadwell se Intelu poněkud zpozdily. Kvůli tomu budou v lednu uvedené čipy pro notebooky poměrně brzo nahrazený 14nm „tockem“, tedy procesory Skylake. Zatímco o architektuře jeho CPU, která bude opět nová, nevíme prakticky nic (až na to, jaké bude umět instrukce), ostatní aspekty pomalu ven pronikají. Víme například, že ve své nejrychlejší verzi nabídne Skylake podstatný skok ve výkonu GPU s novou třídou GT4 se 72 EU. Podle nynějších zpráv to vypadá, že pokrok ale nenastane jen v nejvýkonnějších modelech s desktopovým TDP, ale také v mobilních čipech typu ULV.

Podle webu Fudzilla plánuje Intel v generaci Skylake mezi 15W mobilními procesory nabídnout také modely, vyzbrojené integrovaným GPU třídy Iris. Od doby, kdy Intel pro své nejvýkonnější grafiky toto jméno zavedl, přitom značku Iris měly jen procesory s TDP 28 W a vyšším. Některé 15W Haswelly a Broadwelly sice měly v GPU aktivních 40/48 EU, Intel u nich ale používal jen označení HD 5000/6000, zřejmě kvůli sníženému taktu a výkonu. Podle Fudzilly se ale od příští generace procesorů (alias Core „šesté generace“) do kategorie Iris vyšvihnou i některé modely 15W řady.

Broadwell řady U v reálu. Nahoře je čipset, podlouhlý čip dole je CPU. Vlevo verze s GT2, vpravo GT3 (Zdroj: AnandTech)
Broadwell řady U. Nahoře je čipset, podlouhlý čip dole je CPU. Vlevo verze s GT2, vpravo GT3 (Zdroj: AnandTech)

Zpráva bohužel nehovoří o tom, zda Iris u ULV Skylaků s TDP 15 W zůstane u varianty grafického jádra GT3 jako v případě Broadwellu a Haswellu. Ve Skylake má GT3 mít 48 EU; nicméně jak již bylo zmíněno, v této generaci CPU má přijít ještě čtvrtá varianta GT4, která má nést 72 EU. Ať už ale budou mít 15W čipy Skylake GPU s 48 nebo 72 jednotkami, označení Iris by snad mělo znamenat, že se jim herní výkon podstatně zvedne.

Ještě zajímavější by bylo, pokud by nešlo jen o Iris, ale rovnou o Iris Pro, tedy grafiku podpořenou vyhrazenou grafickou eDRAM. To v současnosti u čipů řady U není realizovatelné bez ohledu na TDP, neboť rozhraní, které eDRAM využívá, obsazuje čipset, osazený na pouzdru procesoru. Podle některých zvěstí nicméně u Skylake už bude možné mít eDRAM i na BGA procesorech s integrovanou čipovou sadou, takže by teoreticky nebylo vyloučené ani GPU Iris Pro. I když je otázka, zda by spotřeba této paměti nespotřebovávala moc velkou část dostupného TDP.

 

 

První exempláře v Q4 2015

Tuto informaci má Fudzilla nejspíše z nějaké neveřejné roadmapy pro segment notebooků. Podle jeho zdroje bude mít GPU Iris například čip Skylake, který obsadí místo dnešního Core i7-5650U coby nejvýkonnějšího 15W procesoru. Nebude ovšem jediným takovým modelem, celkem je jich v roadmapě osm. Čtyři se mají objevit na trhu v čtvrtém kvartále roku a v prvním čtvrtletí roku 2016 se má objevit ještě další čtveřice. Tato druhá vlna by teoreticky mohli být nástupci vlny první s vyššími takty CPU, to je ale jen dohad. Pokud by Skylake kopíroval sestavu Broadwellů, pak by se mohlo jednat vždy o dvě Core i7 a dvě Core i5. Core i3 ani Pentia či Celerony v současnosti grafiku GT3 nedostávají.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!