V GlobalFoundries se rozjíždí komerční výroba 14nm procesem. Prý i pro Apple

0

Zdá se, že po neslavném příchodu-nepříchodu 20nm výrobního procesu se letos konečně vynořuje důstojný nástupce 28nm výroby. V této nové generaci, v níž různé výrobny nasadí tranzistory typu FinFET a snad tedy poněkud stáhnou náskok, který si Intel vytvořil se svým 22nm procesem, zdá se dojde k jedné zajímavé věci. Už před časem jsme psali o tom, že GlobalFoundries by s 14nm procesem mohlo být díky licenci od Samsungu hotové dřív než TSMC se svou konkurencí (označenou jako 16nm proces). To se teď zřejmě potvrdilo, majitelé GlobalFoundries totiž nyní oznámili, že se na 14nm procesu rozjela masová výroba čipů od konkrétních zákazníků.

Zdá se, firmě se skutečně podaří výrobu spustit v druhém kvartále. Podle aktuálního vyhlášení holdingu Mubadala, který za GlobalFoundries stojí, už totiž odstartoval nájezd masové výroby (ramp up), a to v závodu Fab 8 v americkém státě New York. GlobalFoundries si od Samsungu licencovala procesy 14LPE (Low Power Early) a 14LPP (Low Power Plus) a výroba pravděpodobně započala na první z těchto variant. Ta je – věrna svému názvu – méně náročná, ovšem také nepřináší takové přínosy jako 14LPP. Na tomto procesu budou asi vznikat zejména mobilní SoC, kdežto výkonnější a komplexnější záležitosti zřejmě budou muset počkat na pokročilejší varianty FinFETů.

GlobalFoundries, cleanroom továrny Fab 1 ()
GlobalFoundries, cleanroom továrny

 

Apple A9?

Zprávy z Mubadaly přímo mluví o tom, že tato produkce už je přímo pro první zákazníky, jejich jména ovšem nebyla zmíněna. Podle informací agentury Bloomberg ovšem má na procesu 14LPE mobilní procesory A9 pro své zařízení vyrábět Apple. Je-li to pravda, mohla by jedním z prvních klientů zkoušejících výrobu být právě tato firma. Díky licencování jsou totiž továrny Samsungu a GlobalFoundries mezi sebou kompatibilní a Apple tak může zakázku zadat oběma, což nejspíš také bylo cílem, když se firma pro využití jejich společného procesu rozhodla.

Na úspěšném startu 14nm výroby v GlobalFoundries má velký zájem také AMD, které je s jeho továrnami historicky nejvíce spjato. Vyrábí v nich totiž většinu procesorů (kromě lowendových APU, které se s Bobcatem začaly produkovat v TSMC), které nebude moci převést na modernější proces dříve, než k tomu GlobalFoundries bude připraveno. A čím dříve se rozběhne produkce na mobilní variantě 14LPE, tím dříve bude nejspíš možné začít vyrábět i výkonná APU a CPU. V těch chce AMD nasadit 14nm proces s FinFETy příští rok (údajně k tom má dojít u rodinu CPU Summit Ridge s architekturou Zen), což se kvapem blíží. Vzhledem k ekonomické situaci by přitom bylo žádoucí, aby tyto procesory nepostihlo zpoždění, což byl v historii AMD bohužel častý jev.

 

Zdroje: KitGuru (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!