V létě bude signál v prvních tunelech metra. Pokrýt všechny úseky bude stát půl miliardy

0

Od 6. dubna bude v provozu nový úsek pražského metra. Linka A se protáhne z Dejvické až k Nemocnici Motol. Všichni tři operátoři jsou už blízko dohody s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Kvůli průtahům při dojednávání podmínek nakonec mobilní síť nebude v tunelech dostupná hned po otevření trasy. Smlouva ještě není podepsána, ale má k tomu dojít v nejbližší době. Síť v tunelech bude k dispozici do čtyř měsíců.

Nové stanice na lince A v pražském metru
Nové stanice na lince A v pražském metru (foto: DPP)

Smlouva potrvá šest let. Na tak dlouho minimálně získají operátoři věcné břemeno, tudíž budou moci nainstalovat techniku a dostanou přístup do tunelů kvůli opravám a údržbě. Veškeré náklady na výstavbu zaplatí operátoři, DPP navíc dostane za pronájem asi půl milionu korun ročně.

 

Na nových stanicích Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol už jsou vysílače pro sítě GSM (900 MHz), 3G/WCDMA (2100 MHz) a LTE (800 MHz). Pokryté jsou vestibuly i nástupiště. Do tunelů signál pro 2G/3G/LTE přivedou vyzařovací kabely, celková délka bude 11,6 km.

Metr kabelu stojí 1550 Kč, pokrýt trasu mezi čtyřmi stanicemi vyjde na 18 milionů korun. Dalších 12 milionů stálo pokrýt stanice, instalace síťových komponent v centru DPP Na Bojišti vyšlo na 5 milionů. Jen samotná výstavba tak bude stát 35 milionů, a to operátoři nepočítají cenu za přivedenou optickou síť nebo náklady na provoz, údržbu a energie. Pokrývání potrvá čtyři měsíce proto, že výstavba může probíhat jen zhruba tři hodiny v nočních hodinách, kdy metro nejezdí.

Operátoři po pokrytí nové trasy začnou s DPP jednat o možném pokrytí celého metra. Prakticky půjde o kompletní výměnu infrastruktury. Stávající technologie jsou zastaralé, ve stanicích je pouze 2G. Dostat nové 2G, 3G a LTE do všech tunelů i stanic bude stát více než půl miliardy korun a pokrývání potrvá několik let. Už včera bylo pozdě.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!