
Před deseti lety se čekalo, že disky se zápisem HAMR přijdou už v roce 2014, ale od té doby se tak dlouho odkládaly, až s nimi asi leckdo úplně přestal počítat. Je to zvláštní pocit, když teď ale opravdu má nastat jejich reálné vydání.
Trošku jako příslovečná jaderná fúze, pevné disky s technologií HAMR jsou permanentně jeden či dva roky od uvedení a nezměnilo se to posledních deset let. Ale možná, že v tomto případě pro změnu spustí příslovečná motyka. Firma Seagate nyní zveřejnila finanční výsledky a s nimi také ohlásila plány nových disků, které mají vyjít. A poprvé to mají být disky s technologií HAMR i pro běžné zákazníky. Možná tedy hodina H konečně nastane.
Podle těchto informací letos Seagate znatelně zvedne kapacity pevných disků. Už brzo, v prvním kvartálu, mají vyjít 22TB disky. Poté v druhém kvartálu vyjdou ještě 24TB modely. Tato HDD mají být ještě založená na běžné stávající technologii CMR. První model používá 10 ploten o kapacitě 2,2 TB, zatímco 24TB model má také 10 ploten, ale se záznamem SMR.
Ale už v druhém až třetím kvartálu (zmíněný je červen) by se měly poprvé objevit disky s technologií HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) – tedy se zápisem využívajícím laserové nahřívání záznamové stopy, které dovoluje vytvořit stabilní záznam s vyšší hustotou. CEO Seagate uvádí, že přípravy na vydání těchto disků jsou teď dokonce o něco napřed před plánem.
Tyto disky mají již představovat druhou generaci technologie HAMR a kapacita zřejmě už prvních vydaných modelů má začínat na 30 TB (uvedeno je „30TB+“). Tyto disky již mají být uvedené na běžný trh, na rozdíl od těch první generace. Ty doteď sice v nějaké formě byly ve výrobě nebo aspoň dostupné jako vzorky, ale Seagate je zpřístupnil jen některým svým obchodním partnerům, běžně se koupit nedají a ani nikde nebyly k vidění neoficiálně.
Nyní mají pevné disky typu HAMR přijít i do běžných řad HDD. Z počátku to ovšem mají být modely s vysokými kapacitami pro datacentra. Půjde zřejmě o zařízení s devíti či deseti plotnami využívající héliovou náplň. Ale postupně se má technologie HAMR údajně dostávat i do levnějších modelů, takže by se snad mělo dostat i na běžnější disky pro NAS a domácí úložiště.

V letošním roce nemají tyto disky tvořit nějakou závratnou část produkce Seagate, jejich rozjezd bude asi spíš pozvolný. Objem výroby disků HAMR bude podle Seagate růst během let 2024 a 2025. Každopádně ale má praktický začátek této technologie a moment, kdy se poprvé takovéto disky budou dát běžně koupit, nastat již letos.
5 TB na jednu plotnu během několika let
Seagate mimo tohoto také uvedl, že se již povedlo experimentálně vyrobit i plotny s kapacitou 5 TB, což by dovolilo vyrobit 3,5palcové disky s kapacitou 50 TB, pokud by obsahovaly 10 ploten. To by se týkalo héliem plněných modelů, zatímco konvenční HDD mívají maximálně šest ploten (což by dovolilo kapacitu 30 TB).
Tyto 5TB plotny zatím jsou jen v experimentálním stádiu a ještě nejsou integrované do standardní mechaniky a diskového pouzdra. Momentálně je Seagate chce dotáhnout do komerčně dostupné podoby zhruba v roce 2026, nicméně u těchto dat asi může dojít k prodlevám a odkladům.
Tip: HDD na odchodu? Prodeje mechanických disků se loni propadly skoro na polovinu
Zdroj: Tom’s Hardware
Pěkný odklad smrti plotnových disků.
Kdyby tu technologii aspoň kombinovali s Mach.2. Tak by se mohla posunout sekvenční rychlost dosažitelná z jednoho fyzického HDD k hranici 500MB/s (obě části v RAID0 či jako členi vyššího RAID5/6).
https://www.seagate.com/innovation/multi-actuator-hard-drives/
neznám díky za odkaz.
Odklad? Pokud vím, tak dramaticky klesá potřeba mainstreamu. Firmy a všichni video tvůrci poptávají HDD více, než SSD.
Např. já mám doma 2TB NVME SSD na systém pak 4TB na aktuální projekt a pak 72TB v plotnách a co vím od kolegů, zdaleka nemám největší uložiště 🙂
500MB sekvenční čtení by byla paráda a naopak tím pádem SATA SSD přestanou dávat absolutně smysl.
Je mi jasne, že aj u bežných užívateľov sa nájde cieľová skupina, ktorá využije podobne kapacity, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, kto seriózne vážne potrebuje 30TB miesta.
Nechcem samozrejme odcudzovať, ale ak sa niekto nepatlá s kompiláciami video obsahu v 4K, či niečo podobne, budú tieto disku asi viac na skladoch, ako u zákazníkov. Neuvažujem teraz o serveroch a pod, ale o mainstream zákazníkovi, pre ktorých sú vlastne tieto varianty diskov aj určené.
Mám v PC 512GB SSD a rozhodne by 1-2TB navyše neuškodili, ale napr. 3TB platňa sa mi podarila zapratať tak na 1/2 kapacity s tým, že väčšinu obsahu tvoria staré filmové klasiky, hudba (mp3-flac), a snáď pomaly tisíce RAW súborom s jpeg duplikátmi, ktoré by sa s kľudom dali premazať na stovky a o nič by som neprišiel.
A vlastne, čo sa čudujem, keď sa dnes v recenziách odporúča bežne min. 128GB pamäť telefónu a väčšina užívateľov siaha aj tak po väčšej kapacite, lebo treba si uchovať každú aj nevydarenú fotku asfaltu až do skonania vekov a premiestniť to na disk v PC neni ono, pretože tu fotku potom nemá po ruke, keď si raz za dekádu uzmyslí, že chce vidieť ten asfalt z pred rokov.
Pričom 64GB nikto z nich neodporúča, pretože je nemožné s takou kapacitou dnes existovať, no a potom človek zistí, že borec si tam nahráva filmy v 4K, aby mohol pozerať na cestách a čumeť na krásnych 6” 🙄
Mám 64GB v telefóne a svete div sa, nič mi nechýba. Mám všetky aplikácie, ktoré potrebujem a aj tie, čo vlastne nepotrebujem. Takisto kopu fotiek a nejaké nenažrané hry a stále som niečo malo pod 40GB. Další telefón by bol zrejme tiež 64GB, pretože 128GB už by bolo permanentne na 2/3 nevyužité.
Ono úplne vtipne je, že aj v zrkadlovke mám 64GB kartu a zmestim tam tisíce fotiek, z ktorých každá zaberá 20-30MB, ako RAW + dalších 10-12MB, ako jpeg.
Tak já mam zase příběh z opačný strany… momentálně mam v pc 20 TB na data (zaplněno asi 60%), 1,5 TB na systém (zaplněno 90 %), další 16TB disk na hlavní zálohu a dohromady dalších 12 TB na různých diskách na druhou zálohu.
Mobil mám momentálně 256 GB ale jen pro to, že se tenhle větší nedělal a že nemá slot na karty. V minulém jsem měl 512GB sd.
A co že tam všechno mám? Fotky a videa za 20 let, přičemž posledních pár let focení v 32 Mpix Jpeg+RAW a 4K video, pak offline archiv FLAC muziky, a další offline archiv starších filmů a seriálů.
V mobilu jsem byl zvyklý mít taky pár filmů a FLAC muziky, což teď se mi tam už nevejde. Jen fotky v telefonu zabírají 50GB za poslední 2 roky. Starší fotky přesouvám do PC a na mobilu mažu. Ve foťáku mam 128 GB kartu a v akční kameře 256 GB a za jednu dvoutýdenní dovolenou to zaplním.
No a presne o tomto som písal…
Podľa mna úvaha o diskoch, že miesta neni nikdy dosť, platila niekedy v dobách 20-40-80GB kapacitách, ale dnes, keď sú dáta ľahko dostupné na nete a teda väčšina z ních aj ľahko nahraditeľná, je držanie si objemných súborov “doma” zbytočná.
Úprimne, nechápem, načo si kto odkladá po diskoch Hollywoodske blockbustery vo vysokom rozlíšení, aby tam permanentne zaberali desiatky GB. Pozriem, “zabavím sa” a mažem.
Nejaké klasiky mám na disku aj ja, ale určite by som si tam nedržal 50GB Avatara, či Transformerov.
Asi dva roky dozadu som vyhadzoval okolo 500ks napalenych DVD s filmami z obdobia od roku 2000 – 2010. A hádaj čo? Nikdy som ich do mechaniky po pozreti znovu nevložil. Vtedy mi to ale pripadalo, ako super napad odložiť si také klenoty.
Čo sa týka hudby, tak nejaké kolekcie mám vo Flac, ale opäť ide o ľahko nahraditeľné dáta a neni som si istý, či naozaj potrebujem počúvať desiatky TB hudby, hoci v bezstratovom formate.
U hier je to úplne jasne, tam to ovládli online služby, kde nemá vôbec žiadny význam držať inštalačku niekde bokom.
Navyše, ja som písal o bežnom využívaní PC doma, nie pracovnom, kde môžu byt uložené rôzne rozpracované projekty z kadečoho a pod. Tam sa dáta nazbieraju rýchlo.
Keby som k tomu 512GB SSD dokúpil ďalšie s 1TB kapacitou, tak mám miesta habadej pre všetku hudbu, filmy a hry, ktoré chcem.
Mimochodom, je to sice tvoja vec, ale naozaj potrebuješ z jednej dovolenky stovky fotiek? Neni lepšie v takom prípade znížiť kvantitu a pridať kvalitu?
Videl som u mnohých ľuďoch fotky z dovolenky, ktorých sa nechceli vzdať, no ja by som ich kľudne premazal. Takto ta dovolenka pri prezeraní stráca svoje čaro v tej záplave nepodarkov.
No já fotim už 20 let poloprofi/profi třídou foťáků a hlavně všichni příbuzný a kamarádi mě považujou jako hlavního dokumentaristu všech akcí, takže mam nejen svoje fotky ale i několika dalších rodin, všechny dovolené, výlety, různé koncerty, svatby, plesy atd… a po základnim promazání těch nepovedených všechno ostatní archivuju. A ty věci z hudby a filmů co si uchovávam, tak je to kolekce co jsem dával dokupy hodně dlouho a některý věci se fakt špatně sháněj (aby to bylo kompletní, správně roztříděné a otagované, v dobré kvalitě). A kolikrát se mi už stalo, že něco na netu bylo, a po pár letech už najednou nebylo, takže nespoléham na to, že všechny moje oblíbené věci najdu na netu vždycky. Ale jinak používám i streamovací služby, nemám všechno jen offline.
Já třeba dělám 3D skenování, tam terabajty jenom lítají, takže já bych k tomu určitě využití měl, nicméně souhlasím, že pro naprostou většinu populace je taková kapacita smyslupně nevyužitelná.
tohle je hodně relativní – dřív zase byly menší aplikace/hry/fotky/videa, takže když se to přepočítá na procenta tak když jsem tehdy kupoval první disk Maxtor 200GB a minulý rok 20TB tak se to na papíře zdá ohromný skok – než přihlédneme kolik se zvětšily jen instalačky her. Z CD či několika, tedy nějakých 1-2GB na dnešních 100GB+ (jsou i 150GB). U videa zrovna tak. DVD Shrink očesal DVD o bonusy, reklamy a další zbytečnosti že se obvykle film vešel na 1DVD, tedy 4,37GB. Ale ne vždy, tak to zaokrouhlým na rovných 5GB. Zato dnes jsou takové normální ripy filmů mezi 20-30GB – ovšem vyjímkou nejsou ani 50GB BD ripy. Nu a fotky ve slušné kvalitě už taky nemají jednotky MB. Takže pokud někdo často cestuje tak ty TB také slušně naskakují. I Windows znásobily svoji velikost.
Kde jsou ty časy, když se sítí šířil (fake) vtípný screenshot (dnes tomu říkají meme) instalátoru aplikace s hláškou:
„Insert CD #2“
K tomu mobilu: uvědom si, že jsi profík. Játo mám stejně, v mobilu se 16GB vnitřního úložiště mám 64GB SD-kartu a stačí mi to na všechno včetně blbostí.
Jenže běžný uživatel fotí a fotí a fotí a vůbec to nikam nezálohuje, potom se mu mobil s velkým vnitřním úložištěm rozbije a uživatel brečí, že tam byly fotky malého synka, které jsou nenahraditelné. Když má trochu štěstí, tak mu ty fotky Google stáhl na svůj Google Disk, ale někdy se nepodaří ani to.
říkám těm lidem, kupte si aspoň externí disk a data si tam pravidelně zálohujte. Záloha jistě znamená, že uživatel ty data nemá jen jednou, teda úplný základ, který by měl dělat každý, je mít fotky v mobilu a ZÁROVEŇ na externím disku. Ještě lepší je, když je má „pojištěné“ v cloudu.
Ve chvíli, kdy ty fotky z mobilu odmaže, tak je má zase jen jednou na externím disku nebo možná ještě v cloudu – není to dostačující a spoustě uživatelů už dochází i těch 128GB. Já teda jsem určitě pro 256GB úložiště telefonu, aspoň do doby než doroste generace, která chápe slovo zálohovat a že to má mít nahrané na několika discích zároveň nebo si platit zabezpečený cloud se zálohama.
„.. aspoň do doby než doroste generace, která chápe slovo zálohovat ..“
Obávám se, že ta generace vymírá.
Zajímat se o to „Jak věci fungují“ není dost free cool in ultrapřísný a megahustý.
„Ve chvíli, kdy ty fotky z mobilu odmaže, tak je má zase jen jednou na externím disku nebo možná ještě v cloudu“
Skúšali ste to aspoň niekedy? Lebo vo chvíli, keď to zmažete v mobile, maže sa tá fotka aj v cloude google. Jedine, že by se ju presunuli na google disk.
gut, proc prijit jen o 2,4,8TB… proc neprijit rovnou o 30TB :o))) kdo chce absolutni jistotu, tak jedine RAID, coz vleze do penez, ale spolehlivost se zasadne zvysi… za me nejsem tak masovej sberac dat, az budu inovovat NAS, tak max nejaky 4 diskovy, na uvod treba 2 x 5 – 6TB, to cloveka nezrujnuje hned na uvod a pak se uvidi… Nejsem typ cloveka, co by sveril bezhlave x GB dat jakemukoliv cloud ulozisti nad kterym nemam 100% kontrolu – coz je vlastne jen ten muj NAS.
“kdo chce absolutni jistotu, tak jedine RAID”
Au! Tak na tohle velký pozor, RAID totiž není backup!
Mam NAS synology 415+, v nom 2×4 T disky v mirroru a na vseky tie domace somariny staci. Myslim zalohy fotiek a inych jedinecnych doku.
mam to presne rovnako v DS220+, uplne stacia 2x 4TB a fici mi tam online zaloha fotiek z mobilu mojho a manzelkynho. mam zapratane nieco cez 1TB. Najviac bordelu robi manzelkyna zaloha mobilu, lebo tam su fakt aj videa a fotky asfaltu 😀 vzdy jej vravim maz si to v mobile a potom nech ti ide zaloha „peknych kuskov“. Ale zena, to akoby som hrach hadzal na stenu… u nej googlovych 15GB bolo zapratane este ked sa pouzivali floppy :DDD