V létě uvede AMD nové GPU Tonga. Úsporná mainstreamová odpověď na GM107?

0

V neděli přinesl web VideoCardz zprávu, že AMD na letošní léto chystá novou highendovou grafiku, která by na pozici jednočipové špičky nahradila model Radeon R9 290X. Tuto zvěst převzaly početné zpravodajské servery, ukazuje se ale, že poněkud předčasně. Včera ji totiž web VideoCardz vzal zpět, či chcete-li přehodnotil: na trh nemá přijít highendový model a též nemá jít jen o novou kartu. Na svět se ve skutečnosti chystá zcela nový čip GPU a určený bude do mainstreamového segmentu – čímž se ale pro řadu zájemců stává o to zajímavější.

Toto nové GPU nese kódové označení Tonga, což je jméno, které se objevilo v ovladačích již před značnou dobou (spolu s čipy Hawaii a Vesuvius), na trh se ale dotyčný produkt stále teprve chystá. Podle VideoCardz AMD vydá kartu nebo karty s tímto čipem během dvou až tří měsíců a s největší pravděpodobností půjde o náhradu za současný čip Pitcairn (Curracao), nacházející se v Radeonech R7 265 a R9 270/270X.

Tyto Radeony ponesou jen 2 GB paměti, což naznačuje, do jak vysoké cenové hladiny zapadnou. Paměť by měla tvořit konvenční GDDR5, dohady o nasazení Hybrid Memory Cube nebo jiného typu vrstvené 3D paměti jsou s největší pravděpodobností pomýlené. Zároveň to nevypadá na 20nm proces, i když VideoCardz uvádí, že výroba by mohla místo u TSMC probíhat v GlobalFoundries (kde má produkce GPU letos skutečně začít).

Zatím poslední GPU z produkce AMD, Hawaii (TechRadar)
Zatím poslední GPU z produkce AMD, Hawaii (TechRadar)

Tonga by velmi pravděpodobně mohla být odpovědí na první z Maxwellů od Nvidie, čip GM107. Ten přinesl velmi dobrou efektivitu a nízkou spotřebu. Na podstatném zlepšení poměru mezi výkonem a spotřebou údajně pracuje i AMD a podle webu VideoCardz by měla architektura GCN v čipu Tonga doznat pokroků až nad očekávání dramatických. Pokud tomu tak skutečně bude, pak by toto GPU vedle mainstreamových grafik zřejmě mohlo mít světlou budoucnost také v kartách pro notebooky. Podle VideoCardz bude rovněž přepracováno řízení spotřeby PowerTune Boost. Jeho fungování bude údajně zasahovat na mnohem nižší úroveň, takže by snad mohlo být přesnější a efektivnější.

GPU Tonga by mělo podporovat vymoženosti poslední generace čipů, jako je TrueAudio, podpora Mantle (tu mají všechny generace GCN) a posléze DirectX 12. Možná prý dostane i blok XDMA, který umožňuje efektivní komunikaci dvou grafik v CrossFire přes rozhraní PCI Express – to však zatím asi potvrzeno není.

Čip by se mohl ocitnout v modelu nazvaném například Radeon R9 275X. Nicméně v číslování generace 200 je už dost těsno, takže bych se vůbec nedivil, kdyby AMD se značením přešlo ke generaci 300. Podle VideoCardz ještě karta nemá definitivní jméno, dopadnout to tedy asi může tak i tak.

 

 

Volcanic Islands, nebo Pirate Islands?

Jedna z věcí, nad níž se VideoCardz zamýšlejí, je otázka, zda už bude Tonga patřit do nové generace nazvané Pirate Islands, což asi by naznačovalo větší technologické inovace. Tichomořské souostroví Tonga má s piráty jistou spojitost (před dvěma lety zde byl údajně objeven vrak korzárské lodi). Především jde ale o součást tzv. tichomořského ohnivého pásu. Souostroví má šestnáct většinou aktivních sopek, takže jméno Tonga asi nový čip jasně směřuje do současné generace Volcanic Islands.

Vulkán Niuafo'ou v souostroví Tonga z vesmíru
Vulkán Niuafo’ou v souostroví Tonga z vesmíru

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Hurá, to je radosti, Thunderboltu se konečně podařilo dorovnat Ethernet po metalických kabelech (na Ethernet po optice stále nemá ani zdaleka a to ani, co se týče latence).

  Propustnost Thunderboltu rozhodně není „daleko větší“. Už se začínají objevovat cenově dostupné 10 GbE prvky a po 10 GbE pŕijde 40 GbE. Kabeláž už na to je, teď jen ty aktivní prvky.

  Kde TB brutálně zaostává, jsou možnosti „síťování“. TB zařízení můžu maximálě tak zřetězit a dál nic. U Ethernetu mám k dispozici switche, routery (…) a mám obrovské možnosti.

  Je sice hezké, že TB už jede po optice, ale co když chci napájet nějaké zařízení? U Ethernetu mám PoE a PoE+, takže není problém dodat až 25 W.

  —————–

  Docela by mě zajímal význam tohoto výroku:

  „Využití optických vláken přináší uživatelům snáze dosáhnout maximálních přenosových rychlostí při dnešních nárocích na přenosovou rychlost. Vodiče jsou elektricky odstíněné, snižují šum, jsou o polovinu tenčí v průměru a zároveň o 80% lehčí než kovové vodiče.“

  To se týká toho optického kabelu? A jakou výhodu mi přinese „elektrické“ odstínění? Neřekl bych, že použití optiky bude mít nějaký vliv na propustnost, jenom se prodlouží latence kvůli media converteru.

  Nemyslím si, že by metalický TB měl na 3 m délce problémy s rušením. Je to symetrické vedení a když ani 10 GbE nemá problémy jít přes levné cat 6a kabely na 100 m (cat 5e a cat 6 na 55 m), tak nevím proč by měl TB ty problémy mít na 3 m.

  A jen taková poznámka na okraj, ten kdo skutečně potřebuje propustnost 10 Gb/s asi nebude kupovat Thunderbolt, vezme buď Ethernet po optice nebo Infiniband.

  ———————–

  Existují daleko zajímavější technologie, do kterých by se mělo investovat. HDBaseT dokáže přenášet obraz, Ethernet a 100 W PoE (respektive PoC) na 100 m po klasické kroucené dvoulince.

  Thunderbolt ve své současné implementaci nepřináší nic nového a podle mě je to zbytečné a lehce nahraditelná technologie. Jediné, co ji tlačí dál je Intel a Apple a to, že je víc „cool“ než kroucená dvoulinka s RJ45 konektorem.

 2. Výhodou tohoto optického kabelu je především větší dosah, delší než 3m kabel to THB nekoupíte. Výhodou je tedy uvedená rychlost rozhraní na delší vzdálenost.

  A Thunderbolt není určen na síťové přenosy. Slouží spíše jako „spojení“ vlasností USB rozhraní s rozhraními pro přenos videa/zvuku.