V New Yorku předělávají telefonní budky na bezplatné Wi-Fi hotspoty

0

Dva a půl roku od startu Cnews.cz jsme nenapsali ani čárku o telefonních budkách a dnes tady máme už druhou bleskovku. Oddělení informačních technologií města New York tento týden začalo realizovat plán, kterak ze starých telefonních automatů udělat opravdu užitečnou věc – bezplatné hotspoty.


Zobrazit místo NYC Wi-Fi Payphones na větší mapě

Každý se v dosahu budky může připojit s notebookem, tabletem nebo telefonem, aniž by tím trápil mobilní síť svého operátora. V pilotním provozu bylo přestavěno 10 automatů na Manhattanu, v Brooklynu a čtvrti Queens, další hotspoty se mají objevit v Bronxu a na Staten Islandu. V New Yorku je celkem 12 360 automatů, ale všechny určitě upgradované nebudou.

 

Město slibuje, že prostřednictvím sítě nebude v pilotním provozu nabízet žádnou reklamu ani sbírat osobní informace. Jestli se bude nějaká reklama objevovat v reálném provozu, ale není jasné. Byla by to malá daň za to, že lidé mohou surfovat zdarma. Sběr osobních informací také určitě nebude „standardní funkcí“, ale kvůli bezpečnosti občanů taková funkce jistě bude v záloze.

Wi-Fi v New Yorku

Jeden z nových Wi-Fi hotspotů v New Yorku, foto: Mashable

Redaktoři Mashable vyrazili do ulic, aby si novinku vyzkoušeli. Síť se identifikuje jako NYC-PUBLIC-WIFI, rychlost připojení je asi 6,08 Mb/s (download) a 0,07 Mb/s (upload). To platí, pokud byli blízko budky, přes ulici už byla rychlost asi šestinová.

Komentář: Vůbec bychom se nezlobili, kdyby podobná iniciativa vznikla i u nás. Náklady by byly určitě nižší než v případě bezplatných metropolitních Wi-Fi. Omezený dosah by tolik nevadil, stát nebo město nemusí dělat operátora, ale jen užitečnou službu na určitých místech, kde se pohybuje nejvíce lidí.

 

Zdroj: Mashable

Ohodnoťte tento článek!