V novém roce prý skončí nedostatek NAND, ceny SSD by od Q1 2018 mohly konečně klesat

2
UFS úložiště od Samsungu (ilustrační foto)

V tomto roce nás trápily hlavně ceny operačních pamětí, ale ani ceny SSD nebyly úplně dobré. Stejně jako s pamětí DRAM, i u pamětí NAND flash panoval v tomto roce na trhu nedostatek, což vzhledem k tržním zákonitostem vyšroubovalo nahoru jejich cenu. Také SSD tudíž zdražovala, i když míra nárůstu cen NAND je menší, než u DRAM. Naštěstí to vypadá, že vývoj tohoto trhu by mohl být nyní příznivější a od začátku nového roku by se směřování cen mohlo obrátit.

Tchajwanský web DigiTimes, jako obvykle čerpající ze zdrojů v tamních firmách podnikajících v počítačovém průmyslu, nyní píše, že by se nedostatek NAND flash na trhu měl v první čtvrtině roku 2018 zmírnit nebo pominout. Situace s jejich dodávkami by asi měla být podstatně lepší, protože stejný web píše, že by se mělo značně zlepšit postavení různých menších firem zapracovávajících čipy NAND, které na tom za současné situace byly špatně a zakázky na ně už nezbývaly.

Obrácení dřívějšího zdražovacího trendu by mělo být způsobeno zvyšováním kapacity výroby, ke kterému firmy produkující NAND flash přistoupily. Pozitivní roli má dle DigiTimes také to, že se postupně zvyšuje výtěžnost na procesech vyrábějících vrstvené paměti 3D-NAND (V-NAND u Samsungu). Toto by mělo ještě nějakou dobu pokračovat. DigiTimes na tomto základě uvádí, že ceny pamětí NAND pravděpodobně nyní ve čtvrtém kvartále roku 2017 zaznamenaly vrchol a v prvním kvartále roku 2018 už budou klesat. Omezení nebo eliminace současného stavu, kdy poptávka převyšuje nabídku čipů NAND, by mělo logicky vést ke snížení cen těchto pamětí a potažmo pak úložišť na nich založených.

SSD a čipy NAND od Hynixu
SSD a čipy NAND od Hynixu

Eventuálně by také díky tomuto mohly narůst kapacity úložišť v mobilech a jiných zařízeních, jejichž zvětšování nedostatek NAND zmrazil. Nečekejte ale nějaký výrazný okamžitý obrat. Snižování cen bude pozvolné, pravděpodobně o jednotky procent za kvartál. Zejména budeme potřebovat, aby dobré zásobování vydrželo i v druhé polovině roku, kdy bývá po NAND flash větší poptávka ze strany výrobců mobilů. Zda na trhu zůstanou podmínky příznivé pro nás spotřebitele i v Q3 a Q4, však zatím asi jasné není.

Pokud by výrobci stíhali uspokojovat poptávku i v druhé polovině roku, pak bychom se snad mohli dostat do pozitivní části cenového cyklu, kdy by SSD, paměťové karty a podobné produkty zlevňovaly dlouhodoběji. Mohl by se tak konečně vrátit dříve normální stav, kdy se u SSD kontinuálně snižuje cena za jednotku kapacity a za stejné peníze se tedy po nějaké době dá pořídit zařízení s větší kapacitou. Doufejme, že se tato normalita eventuálně obnoví i u těch operačních pamětí, i když při dnešních cenách se zdá skoro nemožné, aby zase gigabajt stál stovku jako před pěti lety.

V novém roce prý skončí nedostatek NAND, ceny SSD by od Q1 2018 mohly konečně klesat
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

 1. Jene, měl bych zde nějaké připomínky. Ať se čtenářům lépe čte 🙂
  „v čtvrtém kvartále“ – zkusme vokalizovat ( http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=770 ) + možná spíše kvartálu? (Oslovujeme, voláme: „Kvartále, proč tak rychle utíkáš?“.)
  „v prvním kvartále“
  „pak úložišť na nich zaměřených.“ – nebo založených?
  „kdy by SSD, paměťové karty a podobné produkty by zlevňovaly dlouhodoběji.“ – by by
  NG