V ovladačích Nvidie se už objevil Pascal a Volta, chystá se sedm nových GPU

0

Někdy během příštího roku by se na trh měly začít dostávat grafické karty založené na nové vlně GPU využívajících 14/16nm výrobní proces s tranzistory typu FinFET. O jejich podobě toho ale doposud bylo známo jen velmi málo. Zdá se ale, že se nyní dostal ven první „nástřel“ portfolia, které chystá Nvidia. Zajímavé na něm je, že první FinFETová generace Nvidie bude zřejmě velice početná, možná až bezprecedentně. GPU se v generaci s architekturou Pascal chystá možná až šest.

Kódová označení připravovaných GPU se podařilo objevit v ovladačích Nvidie a upozornil na ně německý web 3DCenter.org. Tyto čipy ještě Nvidia drží v tajnosti, takže na obvyklých místech je zatím nenajdete a ovladač pro ně ještě celkovou podporu nemá. Firma ale nebyla tak opatrná u jedné knihoven frameworku Cuda, do níž data týkající se chystaných GPU pronikla a podařilo se z ní dostat jejich seznam.

Chystaných čipů tento kód obsahuje celkem sedm – jak již bylo zmíněno, Pascalů je v něm šest, a navíc se zde už objevuje jeden čip, který již patrně patří do generace následující. Značení čipů má podobný úzus jako doposud, takže z čísel lze zřejmě odhadnout i tržní segment daného GPU. V generaci Pascal bude kralovat čip GP100 (patrně následník GM200), pod nímž budou čipy GP102, GP104 a dále GP106, GP107GP10B.

Takto nějak by GP100 mohlo vypadat v kompaktním provedení pro sektor HPC
Takto nějak by GP100 mohlo vypadat v kompaktním provedení pro sektor HPC

Většina těchto čipů svými čísly navazuje na GPU Maxwell (GM200, GM204, GM206 a GM107, GM108). Zajímavé je přidání čipu GP102, což zřejmě znamená, že Nvidia hodlá v této generaci výkonové rozpětí pokrýt větším množstvím čipů než dříve. Mohlo by jít o nový rychlostní stupeň vložený mezi pomyslné pozice dnešního GM200 a GM204, také je ale možné, že GP102 zaujme místo, které by jinak měl GP104 a čipy pod ním se posunou níž. Také je možné, že GP102 bude absolutní highend mezi herními kartami a GP100 bude speciální čip jen pro výpočetní karty Tesla. Specifický by pak byl tím, že by měl rychlé výpočty v FP64, zatímco herní GP102 nikoliv, čímž by se ušetřily tranzistory. To jsou ale vše spekulace, z dostupných informací nelze zatím nic vyčíst.

U druhé anomálie, tedy GP10B, by mohlo jít o GPU s nějakým speciálním účelem, nebo o zvláštní model určený jen pro OEM trh. To však za předpokladu, že nedošlo k chybě a toto GPU se ve skutečnosti nejmenuje GP108. Pak by totiž mělo jasnou kontinuitu s lowendovým Maxwellem GM108 osazovaným do notebooků.

 

V ovladačích je vidět už i Voltu. 7 TFLOPS v FP64

Velmi pozoruhodné je, že v tomto ovladači už byl nalezen i jeden čip zřejmě architektury Volta, pojmenovaný GV100. Podle čísla jde o velké GPU nejvyšší třídy, nejspíše určené pro výpočetní akcelerátory. Na čipech Volta mají jak již víme být založené některé připravované superpočítače, ovšem až v roce 2017.

To, že se takto Volta objevila současně s Pascalem vedle sebe, by mohlo být signifikantní. Původně jsme totiž měli za to, že Pascal a Volta jsou dvě po sobě následující architektury v roadmapě Nvidie, v níž noví „vědci“ přicházejí zhruba dva roky po sobě. Teď to ale skoro vypadá, že by Volta nemusela být evolučním následníkem Pascalu, ale skoro současníkem, možná paralelní sesterskou odvozeninou, specifickou pro sektor HPC.

Slajd k GPU Volta z konference SC15
Slajd k GPU Volta z konference SC15

Na druhou stranu ve slajdech Nvidie z nedávné konference SC15 Volta stále vystupuje jako následník, navíc podstatně výkonnější. Zatímco Pascal (nesjpíše GP100) má údajně dosáhnout na výkon 4 TFLOPS v dvojité přesnosti, u Volty to prý má být až 7 TFLOPS. Zřejmě také bude mít vyšší paměťovou propustnost, až 1,2 TB/s. Pravděpodobnější se tudíž zdá, že se Volta bez ohledu na časné objevení v ovladačích dostane na trh až za ty dva roky po Pascalu, ne o moc dříve. Zda už to bude na novém procesu, nebo stále na 16 nm, zatím jasné není.

Zdroje: 3DCenter.org, WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!