V parcích a na náměstích bude bezplatná Wi-Fi. EU na to dá 120 mil. eur

13
Surfování na mobilu
Ilustrační foto
-
Zdroj: terimakasih0 / Pixabay

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loni v září představil novou iniciativu WiFi4EU. Komise chce uvolnit 120 milionů eur na podporu rozvoje bezplatných Wi-Fi sítí. Ty by měly nabízet uvnitř a v blízkosti veřejných budov, zdravotních středisek, parků nebo náměstí tak, aby do roku 2020 mohli internet využívat občané i turisté.

V pondělí tento plán schválila Komise spolu s Radou a Parlamentem i navzdory velké kritice poskytovatelů komerčního připojení. EU ze svých prostředků uvolní 120 milionů eur, díky nimž by Wi-Fi sítě mohly vyrůst na 6000 až 8000 místech.

Peníze půjdou jen do míst, kde zatím žádné veřejné ani soukromé Wi-Fi připojení není k dispozici. O dotace budou moci žádat jen orgány místní správy (obce a skupiny obcí). EU pokryje až 100 % nákladů na nákup technického vybavení a instalaci, ale samotný provoz již musí financovat obec.

Program WiFi4EU ještě bude muset formálně schválit Rada ministrů a Evropský parlament. Do konce roku by měly být spuštěny první výzvy k předkládání projektů. EU chce peníze rozdělit do roku 2019 s tím, aby v roce 2020 již na veřejných místech bezplatné Wi-Fi fungovaly.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

   • No to je jednoduché, vysvětlím. Až bude internet zadarmo, nebo za racionální peníze a v racionálních parametrech a to VŠUDE v každé domácnosti, i na vesnicích (na což mimochodem naše vládnoucí garnitura dostala nabídnuty peníze, ale nějak je při své neschopnosti zapoměla vyčerpat), protože to tam ty lidi zajímá a ne nějaké Wi-Fi někde na Staromáku, tak pak teprve bude rozumné pokrýt parky a náměstí, do té doby je to naprostý nesmysl a vyhozené peníze. Kapišto?

    • Projektů pro rozšíření internetu je několik v rámci Evropských dotací, včetně těch pro pokrytí vesnic a odlehlých míst. To potom teda ale nemůžeš dávat vinu EU, ale našim politikům, kteří nedotáhly do konce jiné projekty a teď je tady další.
     Ono nevěřím, že je to to důsledek nějakých lobistů, jde prostě o to, že je byrokraticky tyto projekty tak složité, že si stím jak politici, tak naši úředníci nevědí rady.

     • No však ano, já nic jiného netvrdím přece. Nicméně na faktu, že je Juncker naprostý idiot (jeho kousky si dohledej na internetu, to jsou kolikrát věci že si normální člověk myslí že je to fejk) to nic nemění. To znamená nejdříve „zásobit“ internetem levným, funkčním (néé, internet od O2 o rychlosti AŽ 30Mbit, který fyzickly jede tak 4Mbit, když je náhodou dostupný není funkční internet) lidi doma, tady u nás a pak teprve ho zadarmo rozdávat turistům na náměstích, co je na tom k nepochopení? Jenže kde není vůle není cesta samozřejmě …

 1. Letos prý bude silná turistická sezóna hlavně ve středomoří, tam má smartfoun každý 🙂 wi-fič je tedy potřeba, data jim zadarmo nikdo nedá 🙂 stejně jako místním :-),

  mimochodem stal se zázrak O2 nám ve firmě zvedlo limit na 3GB nechápu kde našli tu sílu, předtím zvládli jen zakázat FUP a ukončit data na 1.5GB teď to ukončí až na 3GB,

  Přijít nějaký operátor s 5GB v základu stáhnul by na sebe tak půlku republliky 😉

 2. Já v tom v dnešní době nevidím smysl. I když máme drahý data, kdo z vás neustále někde hledá free wi-fi? I kdybych věděl, že na každym náměstí a v každym parku bude free wi-fi, ani mě nehne abych neustále přepínal mezi datama a wi-fi.