V Polsku mají už přes 5 let bezplatný mobilní internet. A bude ještě pokračovat

3
Svoboda
Ilustrační foto (zdroj: jill111 / Pixabay)

Naši severní sousedé nemají jen odvážný bezplatný tarif od Virgin Mobilu, ale ještě jednu zvláštnost. Bezplatný „celonárodní“ internet pro každého. Tamní telekomunikační úřad v roce 2009 vypsal aukci na rádiové pásmo 2600 TDD (2570–2620 MHz) a stanovil u ní dost přísné podmínky.

Držitel, kterým se nakonec stala společnost Aero2, musel:

  • Začít frekvence využívat do 18 měsíců.
  • Pokrýt 25 % populace do konce roku 2012.
  • Pokrýt 50 % populace do konce roku 2014.
  • Poskytovat bezplatný mobilní internet s využitím alespoň 20 % kapacity sítě. Tato povinnost by vypršela 36 měsíců od chvíle, kdy pokryje 50 % populace.
  • Rychlost nesměla být nižší než 128 kb/s ani vyšší než 256 kb/s, po dvou letech se strop zvedl na 256–512 kb/s. Operátor nesměl blokovat žádné porty ani protokoly. Kvůli zneužítí ale musel aplikovat systém, kdy se po 60 minutách surfování musí uživatel znovu přihlásit (od roku 2014 opsáním captcha kódu).

Podle původních záměrů měl tzv. Bezpłatny Dostęp do Internetu fungovat do 21. 12. 2016. Aero2 ale stále nesplnilo podmínky pokrývání, takže povinnost provozovat bezplatný internet ještě potrvá minimálně tři roky.

Aero2 na webu nezveřejňuje, kolik už má pokryto. Bezplatný internet ale šíří i přes 3G síť v pásmu 900 MHz a ta je dostupná pro 99 % populace. LTE v pásmu 2600 MHz na tom bude mnohem hůř. O SIM kartu může zažádat každý, i cizinci. Rychlost ani nutnost připojovat se každých 60 minut nedovoluje SIM plně používat jako náhradu mobilního tarifu, ale bezplatný internet se může hodit jako alternativa k otevřeným Wi-Fi.

ČTÚ tak přísné zdaleka nebylo

Jen pro srovnání. O zmíněné pásmo 2600 TDD se u nás soutěžilo až loni. Celý 50MHz blok nedostala jedna společnost, ČTÚ jej rozdělilo na dva 25MHz kusy, které získaly O2 a T-Mobile. Podmínky měly oproti Polákům úplně zlaté (z pohledu operátorů). Síť musely spustit do dvou let v části spektra a do 6 let s využitím všech frekvencí. Do sedmi let musí pokrýt jen 10 % populace. Povinnost provozovat bezplatný internet chyběla.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

    • Jenže antimonopolní úřad to musí prokázat, což nebude asi nejlehčí – určitě si mluvčí naší slavné trojky nesednou někde v kavárně, kde budou nahlas mluvit o tom, že ceny nesníží pod tuhle a tamtu úroveň, atp…
      Kdežto ČTÚ by mohl na operátory více tlačit – viz. třeba aukce kmitočtů, kdy nasadí celkem směšné podmínky, jenže to nějak nefunguje… A když už je za něco buzerují, tak z toho operátor vyvázne se směšnou pokutou.