V příští generaci Radeonů na 14/16 nm prý budou mít všechny modely paměť HBM

0

Před nedávnem uvedený Radeon R9 Fury X (a jeho levnější podvarianta R9 Fury) je zatím jedinou grafickou kartou, která používá novou generaci rychlých pamětí HBM. Vzhledem k tomu, že 2.5D pouzdření na křemíkový interposer a 3D čipy v pamětech samých zvyšují cenu, to není tak zvláštní. Ovšem příští rok už možná situace bude jiná. Podle zprávy webu WCCFtech má totiž AMD v roce 2016 tyto paměti nasadit u velké části, pokud ne rovnou u celého sortimentu GPU a grafických karet na nich založených.

Podle WCCFtechu bude příští generace čipů (tedy GPU vyráběná na procesech s FinFETy, zatím ovšem není známo, zda půjde o 16 nm od TSMC, nebo 14 nm od Global Foundries a Samsungu), používat HBM „odshora dolů“. Minimálně by tedy nové paměti nahrazující GDDR5 měly být použity jak v nižší vyšší i střední střídě grafik. Trochu pochybnosti mám u těch úplně nejlevnějších grafik z naprostého lowendu. U těch se totiž nehraje až tak moc na výkon ani na spotřebu, ale hlavně na cenu, tudíž potřeba pokročilého pouzdření by byla spíše přítěží. U karet jako jsou Radeony R5 bych tedy nadále čekal DDR3 – ostatně je docela možné, že AMD ani nové GPU pro tento segment neuvede a jen zrecykluje nějaký 28nm (Oland), pokud ne starší čip (Caicos).

Ve FinFETové generaci GPU by se tedy HBM, respektive asi už jeho zdokonalený následník HBM2, měl dostat i do Radeonů pro notebooky, kde by mohly vyniknout přínosy technologie ve spotřebě a výsledných rozměrech PCB. HBM2 má přinášet vyšší kapacity (4 nebo 8 GB) na čip a zřejmě také zdvojnásobenou propustnost (256 GB/s na čip).

Srovnání HBM a HBM2 v prezentaci SK Hynix
Srovnání HBM a HBM2 v prezentaci SK Hynix

 

AMD bude prý mít přednostní přístup k pamětem HBM2

Zajímavou informací je, že podle WCCFtechu má AMD s výrobcem pamětí HBM a HBM2, jímž je SK Hynix, uzavřenou speciální dohodu. Zatímco na HBM2 už AMD nebude mít exkluzivitu jako na první generaci, výměnou za podíl na dlouholetém vývoji této technologie má mít u Hynixu přednostní právo na odběr vyrobených čipů. To může být při širším nasazení těchto pamětí poměrně významné, neboť výrobní kapacita může být omezená a pro HBM2 nebude asi ještě existovat náhradní dodavatel.

 

Očekává se, že Nvidia HBM2 nasadí v generaci GPU s architekturou Pascal také možná už příští rok. Pokud však bude objem výroby nízký, možná bude zprvu muset jejich nasazení omezit jen na highend nebo dokonce jen výpočetní karty Tesla pro sektor HPC. Nasazení HBM/HBM2 do karet GeForce totiž zatím potvrzeno není.

Prezentace AMD k pamětem HBM v Radeonech s GPU Fiji
Prezentace AMD k pamětem HBM v Radeonech s GPU Fiji

Je ovšem nutné dodat, že stejně jako může priorita pro AMD poškodit Nvidii, stejně tak se může nedostatek pamětí HBM vymstít AMD, pokud na těchto čipech založí celý sortiment grafických karet. Nedostatečný objem výroby by mu pak totiž znemožnil uspokojit poptávku po grafikách a na trhu by místo nich měly pré konkurenční modely, jež pravděpodobně setrvají na klasických a tedy široce dostupných pamětech DDR3 či GDDR5.

Zatím jde o neověřené informace, takže ono „HBM všude“ berte s rezervou. Přechod na novou generaci výrobního procesu bude příští rok každopádně zdrojem čerstvého větru v grafické oblasti, a masivnější přezbrojování na HBM by mohlo atraktivitu FinFETových GPU jen zvýšit.

Zdroj: WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!