V prvním kvartále příštího roku udeří nová 22nm Pentia a Celerony

0

Možná jste si všimli, že se v jednom z českých obchodů minulý týden objevilo nové šestijádro Core i7-3970X. Asi ale můžu počítat s tím, že si extrémní procesor koupí skutečně málokdo a že pro velkou část čtenářstva jsou zajímavá spíše CPU z opačné strany sortimentu. Právě o nabídce Intelu v oblasti levných dvoujader bude tato aktualita. Server Fudzilla totiž přinesl zprávu o tom, že na začátek příštího roku chystá firma vydání nových Celeronů a Pentií.

Celkem plány Intelu obsahují čtyři levná dvoujádra, jejichž uvedení by se mělo odehrát někdy v prvním čtvrtletí roku 2013. Půjde vlastně o pokračování generační výměny započaté čipem Pentium G2120, který byl uveden před měsícem. Nováčci by tak měli být vyrobeni 22nm procesem a pochopitelně také používat architekturu Ivy Bridge. Procesory proto zřejmě zase budou o něco úspornější (již čipy Sandy Bridge mívají do stanoveného TDP značné rezervy) a mírně jim naroste i výkon na takt.

 Roadmapa desktopových procesorů Intel - Pentium, Celeron, Core i3

Co se týče procesorů Pentium, ty má Intel v současnosti rozdělené na levnější kousky s číslem začínajícím šestkou a dražší varianty začínající osmičkou. Obě „řady“ se ale liší prakticky jen v taktovací frekvenci. Toto členění zůstane i u 22nm čipů, pouze se změní označení. Osmistovky nahradí Pentium G2130, které se přidá k již prodávanému G2120. Nižší řada Pentií se pak bude odvíjet od čipu značeného G2020. Fudzilla tvrdí, že frekvence těchto novinek bude 3,2 GHz (G2130), respektive 2,9 GHz (G2020). Nedokážu však posoudit, zda se jedná jen o odhad (Pentium G2120 je taktováno na 3,1 GHz), či zda je informace nějak podložena.

Také Celerony postihne s 22nm technologií přechod na nové číslování. Jména novinek plánovaných také na prvním čtvrtletí budou Celeron G1620 a G1610. Oba čipy zřejmě budou dvoujádrové. Pokud totiž Intel uvede i jednojádrový Celeron (roadmapa jej zatím neukazuje), bude označení řady zřejmě o stovku nižší, tedy například G1510. Lze asi čekat, že se firma přidrží praxe z 32nm generace a Celerony se od Pentií budou lišit halvně menší L3 cache (2 místo 3 MB). O Celeronech již Fudzilla mlčí, takže frekvence můžeme jen odhadovat. Vzhledem k parametrům existujících 32nm modelů lze uvažovat o hodnotách 2,7 a 2,8 GHz.

Aktualizováno (10.10. 2012):
Podle pozdějších informací opět z Fudzilly budou frekvence obou Celeronů 2,7 a 2,6 GHz. Vedle těchto modelů uvede Intel navíc ještě úspornou variantu G1610T. Toto CPU bude o něco pomalejší s taktem 2,3 GHz, TDP ovšem bude garantováno na 35 W, zatímco běžné Celerony budou mít TDP 55 W. Fudzilla také zmiňuje, že paměťový řadič 22nm modelů dostane nové oficiální podporu pamětí DDR3 s frekvencí 1333 MHz. Lowendové čipy na bázi Sandy Bridge se přitom musely spokojit s pomalejšími 1066MHz paměťmi.

 

Nová CPU nejspíše nebudou znamenat okamžitý konec 32nm modelů. Místo toho se zřejmě ze začátku posadí na špici nabídky a s předchůdci budou koexistovat. Čipy Sandy Bridge asi půjdou do důchodu postupně od těch nejlevnějších, a to v momentě, kdy se rozrostou počty modelů řad G2000, G2100 a G1600 a Ivy Bridge se tak začne tlačit směrem ke dnu nabídky.

Zdroje: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!