V roce 2013 získá ARM vedení

0

Podle analýzy ABI Research bude většina UMD, Ultra-Mobile Devices, neboli netbooků, smartbooků, úsporných minibooků, tabletů a jim podobných zařízení v roce 2013 prodána s procesorem ARM.

V roce 2009 držela v tomto segmentu více než 90% podíl architektura x86, tedy klasické procesory od Intelu, AMD a VIA, jak je známe. V roce 2010 nastane podle ABI zlom, kdy se začnou ve větší míře prodávat zařízení s procesory jako je Qualcomm Snapdragon apod. a hlavně se na ně začnou ve velkém vyvíjet aplikace. Ostatně nepodpora klasických Windows je největší bolest ARM architektury. Spotřeba i výkon mluví naopak proti x86. Android, Maemo, různé Linuxové distribuce, Windows CE a spousta aplikací na ně způsobí vyšší oblibu ARMu.

Více než polovina těchto přerostlých PDA prodaných v roce 2013 bude podle ABI tedy postavena právě na ARMu a podíl se bude zvyšovat. Osobně se domnívám, že v delším časovém horizontu by mohlo dojít k naprostému vytlačení x86 nejen ze segmentu UMD, ale postupně i z plnohodnotných počítačů. Zatím tomu brání jedno slovo: Windows.

Zdroj: ABI Research

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. tak to je podstate napr. nokia E61 ale s vetsim displejem :D, zajimala by me cena s tim „neupresnenym upgradem“ (a taky s jakym). ty ostatni parametry vam muzu rict, ze se jim temer vyrovna i muj mobil (330 MHz, 128 MB ram, displej je teda mensi ze 😀 , a mam tam symbian), ale jinak to asi prechcije kdejaky PDA , az na cenu 🙂

  2. Myslím že by bolo dobré poznamenať že výkon bude naozaj malý, moja GPS (7″ 800×480 LCD) má 400Mhz ARM9 procesor, 128MB RAM a bohužial nestíha na Win CE5 prehrávať MPEG4 s rozlišením viac ako 640×360 (a aj tak to nieje buh vi čo) a webstránky zobrazí len jednoduché, akekolvek animacie su utrpením.
    Na druhú stranu je to ako veľký (starší) smartphone s peknou výdržou, takže aplikácie pre Win. Mobile (hlavne hry) a tiež veľa aplikácií pre PocketPC ktoré sa dlhé roky válajú na nete prídu vhod ;). Určite by sa hodil dotykovy LCD.

  3. Nechápu akorát tu cenu, je to o dost předražený. Stejná konfigurace se dá bez problému sehnat za 100 usd, design stejný, vnitřnosti stejný, jiný bude akorát nástřik loga „výrobce“