V Sandře zdá se unikly parametry 12nm Ryzenu 5 2600, má takty vyšší o 200 MHz

18
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)
-
Zdroj: Fritzchens Fritz

Na CES 2018 AMD přislíbilo, že nové 12nm procesory, které se budou prodávat jako „Ryzen 2000“, přijdou na trh v dubnu. Ovšem zatím o nich nebyly prakticky žádné informace. Tu první konkrétnější máme nyní: v databázi benchmarku Sandra se totiž objevil vzorek procesoru, jenž je patrně prvním Ryzenem 2000, který se nám dostal obrazně řečeno do rukou. A tudíž si lze udělat první předběžnou představu o jejich povaze.

Jde o vzorek označený kódem ZD2600BBM68AF_38/34_Y, jenž je podle Sandry procesorem s šesti jádry a 12 vlákny, čili s aktivním SMT. Jelikož sémantika těchto kódů je do určité míry známá, lze z názvu zrekonstruovat některé parametry. Poslední čtyřčíslí by mělo znamenat základní frekvenci 3,4 GHz a maximální turbo (bez započítání XFR) 3,8 GHz. Dále víme, že toto CPU má 2×8 MB L3 Cache a L2 cache mají kapacitu 512 KB jako v první generaci Ryzenů – ostatně, architektura jádra se nemá měnit. Kód BB by pak měl označovat, že jde o CPU s 65W TDP.

Domnělý Ryzen 5 2600 v databázi benchmarku SiSoft Sandra
Domnělý Ryzen 5 2600 v databázi benchmarku SiSoft Sandra

Pravděpodobně Ryzen 5 2600

Web VideoCardz usuzuje, že tento vzorek by mohl představovat procesor Ryzen 5 2600. Jinými slovy mainstreamový model, která nahradí dnes prodávaný čip Ryzen 5 1600 (což je jinak vůbec nejpopulárnější Ryzen co do prodejů). A takty 3,4/3,8 GHz by pro Ryzen 5 2600 mohly být i definitivní. Podle písmenka Z na začátku kódu se totiž nejedná o inženýrský vzorek („ES“), ale o kvalifikační („QS“). A kvalifikační vzorky již mají představovat kopii nějakého konkrétního modelu, který poté přijde na trh (Intel je dokonce často posílá do recenzí). To by znamenalo, že parametry zde předestřené jsou už definitivní. Tedy samozřejmě za předpokladu, že nejde o falzum, což je možnost, kterou je v těchto případech stále držet na vědomí.

Ryzen 5 1600 má turbo 3,6 GHz a základní frekvenci 3,2 GHz, což znamená, že by AMD u 12nm procesorů obě frekvence navýšilo přesně o 200 MHz. U základní frekvence to představuje nárůst 6,25 %. O zhruba tolik by tedy CPU mohlo být rychlejší, ovšem uvidíme, jak se do věci promítne ještě pružnější turbo (Precision Boost 2) a možná podpora vyšších frekvencí RAM. Zda lze stejných 200 MHz navíc čekat také u vyšších 95W modelů – jako hypotetického Ryzenu 7 2800X a Ryzenu 5 2600X – to už těžko říct. Stejně tak netušíme, zda čekat, že se o těch 200 MHz třeba navýší přetaktovací potenciál. Zde nezbývá, než čekat na další úniky a eventuálně na recenze.

Neoficiální legenda sémantiky označení ES procesorů od AMD (Zdroj: Reddit)
Neoficiální legenda sémantiky označení ES procesorů od AMD (Zdroj: Reddit)

Z kódu lze ještě vyčíst, že procesor je (v souladu s očekáváním) desktopový a pasuje do socketu AM4. Je ovšem třeba říci, že kód tak úplně nesedí s tím, jak byly označeny ES/QS v první generaci Ryzenů. Například kód označující konfiguraci cache zdá se nesedí s neoficiálními vysvětlivkami, které můžete vidět na obrázku. Také ono 2600 na začátku je zvláštní, toto číslo se totiž dříve skládalo z třech cifer odvozených od základní frekvence (což by zde mělo být 340) a dále revize. Je ovšem možné, že AMD sémantiku změnilo a tyto číslice používá nyní pro indikaci modelového jména, ke kterému kvalifikační vzorek náleží. A 2600 by zrovna sedělo na onen tušený Ryzen 5 2600.

Deska Crosshair VII Hero

Únik Sandry mimochodem také ukazuje, že toto CPU bylo testováno už i v desce nové generace patrně s čipovou sadou X470. Má jít údajně o Asus ROG Crosshair VII Hero (Wi-Fi). O tomto modelu slyšíme poprvé, ale patrně by mělo jít o nadšenecký model, navazující na loňskou Crosshair VI Hero. Podobných refreshů by zřejmě nové čipsety B450 a X470 měly přinést vícero.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Uff tak nárast o 6,25 % čiže 200MHz by som skôr čakal pri vyladení súčasnej ich 14nm litografie a nie pri die shrinku na 12nm GlobalFoundries.
  Snáď sú to len první vlaštovky a ešte frekvencia porastie.

  • Dnes už nebývá takový rozdíl mezi vyladěnou poslední generací litografie a novou nastupující, kterou vyladění ještě čeká. Druhá věc je, že už název napovídá, že se nejedná o velký skok a odpovídal by half-node pokroku…a to s hodně přimhouřenýma očima když i gf tvrdí jen 10% výkonu navíc a o 15% vyšší denzita.
   Ale o posun výkonu bych se nebál. Mezi první generací architektury a druhou bývá obvykle slušný posun v IPC.

   • Ako môže byť len som sa na to pozeral cez Sky Lake a Kaby Lake:

    • Intel Core i7-6770K 4.0GHz @ 4.2GHz (14nm Sky Lake, 4C/8T, 91W)
    =>
    • Intel Core i7-7770K 4.2GHz @ 4.5GHz (14nm Kaby Lake, 4C/8T, 91W)

   • jenže 10% výkonu u nejrychlejších verzí by dělalo skoro 400MHz, těch dvěstě je nula nula prd, jak píše Tralalak. Na druhou stranu v podstatě se jedná jen o další verzi 14nm výrobního procesu (marketingem přejmenovaným na 12nm protože to vypadá líp) takže bylo rozumné očekávat spíše míň než víc….
    Nicméně jde jenom nástřel a neznáme finalní takty, které u některých produktů mohou být klidně vyšší 🙂

    • Zvyčajne sa hovorí „10% výkonu pri rovnakej spotrebe alebo xx% nižšia spotreba pri rovnakom výkone“ a návrhár si potom vyberie nejakú kombináciu medzi tým (5% výkonu a zároveň 5% spotreba).

     Je možné že ak by išli čisto len na výkon bez vylepšenia spotreby tak by ten refresh nemal žiaden význam v EPYCoch (obmedzených 180W TDP) alebo v notebookoch…

     • ale desktopové CPU mají dobrou spotřebu, takže by maximální výkon při stejné spotřebě nikomu nevadil, ale jak píšeš je to vždycky o nějakém kompromisu. Některé čipy ale přesto můžou být taktované výš (za cenu vyšší spotřeby) a jiné zase mít upravené turbo nebo jinak nastavený power management. Samo AMD uvádí, jak je ZEN dobře škálovatelný.

    • Stačí vám selský rozum, podívejte na Skylake vs Kabylake. To stejné je nyní u AMD.
     Ryzen 1000 vs 2000 (I Intel měl vyšší číslo a defakto bylo to skoro identický CPU – rozdíl lepší IMC? vyšší takty, vyšší OC, vylepšený 14nm proces)

     12nm vs 14nm je skoro to stejné, podobně jako 14nm vs 14nm+ technologie Intelu. Takže takt na takt bude výkon téměř identický, hlavní přínos je lepší IMC a lepší efektivita držení turba a o něco vyšší OC. A lepší o něco efektivita takt/spotřeba.

 2. keď sa strop platformy posunie len o 200mhz na 4.2 ghz tak to bude slabý refresh, stále ale verím vo viac, ak bude max limit niekde medzi 4.5 až 5ghz bude to najlepšia architektúra CPU aká tu kedy bola, predsalen frekvencia najnižšieho 6jadrového modelu nemusí znamenať vôbec nič

 3. Tak zatim se toho moc nevi. Ty cisla posunu o 200Mhz jsou v mezich ‚zakona‘ a spis na dolni hranici toho, co se cekalo. Osobne doufam (pro AMD), ze byt ty cisla nejsou nijak zavrtna, tak by to mhlo zlepsi ‚nove turbo‘. Pokud se potvrdi, ze by meli mit implementaci podobnou jako u APU, ktere je podobne tomu co ma Intel. Nejede to podle poctu zatizenych jader (coz u vidli moc nefunguje)..pak by napr. mohlo byt ‚bezne‘ turbo na vsech jadrech treba 3700… coz by dorovnalo TOP modely predchoz generace. A to by byl posun relativne slusny. Osobne bych ale 4500 asi uz taky necekal.. jestli da ‚xfr‘ 4400, tak si myslim, ze to bude uspech. Ono to XFR stejne neni nic zvlastniho.. jsem se dival jak to skace u mne na 1700x a osobne mi prijde o dost zajimavejsi, jake to bude mit takty, kdyz se to CPU zatezi nekde do 20, 50 nebo 90%. Ty peaky jsou podle mne celkem k nicemu 🙂