V Thajsku jsou zase velké povodně. Výrobci pevných disků je prý zatím zvládají

0

Možná jste si ve zprávách všimli, že v Thajsku tento rok silné monzunové deště opět rozpoutaly povodně na rozsáhlých částech území. Země se záplavami bojuje již od července a postiženo bylo postupně víc než 30 ze 77 provincií, přičemž 25 je jich stále pod vodou. Katastrofa se údajně dotkla skoro tří milionů lidí. Leckdo z vás si při těchto zprávách asi vzpomene na dobu před dvěma roky, kdy povodně v této zemi ochromily výrobu pevných disků. Následovalo šokové zdražení HDD i o několikanásobky a vysoké ceny šly poté dolů neskutečně pomalu.

Naštěstí se zdá, že tento rok nebudou následky tak ničivé – katastrofa z roku 2011 byla v tomto ohledu nejhorší za několik dekád – i počet obětí na životech prý zatím dosahuje „jen“ 23 osob proti několika stovkám z roku 2011. Zdá se také, že by tento rok nemělo dojít k tak dalekosáhlým škodám na průmyslu, včetně toho diskového. Ačkoliv je možné, že ještě přijde další vlna dešťů, která by situaci mohla zhoršit, vypadá to zatím, že letos by firmy Seagate a Western Digital zásadně postiženy být neměly. Nedojde tak snad k významnému nedostatku HDD, a tedy ani k další explozi cen těchto zařízení.

Takto optimisticky hodností momentální situaci analýza, s kterou se podělila investiční banka Needham & Company. Podle různých pozorovatelů a místních zdrojů uvádí, že zatím v prostorech ohrožených průmyslových zón deště a rozvodněné toky nezpůsobily nebezpečné škody, ačkoliv došlo k zaplavení například komunikací a okolní infrastruktury. Deště sice byly mimořádně silné, zřejmě se však dařilo povodně držet pod kontrolou díky připraveným opatřením.

Pevný disk

Výrobci pevných disků (ale asi i další průmyslové podniky v této oblasti) údajně po povodních roku 2011 investovali do zlepšení protipovodňové ochrany, a to prý i značné sumy. Například by proto továrny měly být v případě nutnosti chráněny značně vyššími mobilními bariérami. Navíc po zkušenosti s dopadem minulých povodní firmy zredukovaly svou závislost na provozech soustředěných do Thajska a zejména postižených oblasti. Skladba (a geografická poloha) dodavatelů by měla být více diverzifikována, takže by podobná spoušť nyní již výrobu HDD neochromila tak zásadním způsobem. To vše by mělo přispět k tomu, že trh letošní povodně ustojí a k opakování diskové krize nedojde.

 

Nicméně kvůli malé poptávce po osobních počítačích a spíše nejisté ekonomické situaci v této době drží výrobci a obchodníci na skladech menší objemy zásob než v minulosti, což zase určité obavy vyvolává. Pokud by totiž k problémům ve výrobě HDD nakonec došlo, mohly by zásoby vykrýt jen krátké období, a poté by mohl opět přijít cenový šok. Doufejme ale, že se pozitivní zprávy potvrdí a krizový scénář letos nenastane.

Zdroj: Tech Trader Daily

Ohodnoťte tento článek!