V zákulisí BattleBoxu: Origin PC vyřadilo z nabídky Radeony. Je za tím nVidia?

0

Ve čtvrtek jsme vás informovali o herních sestavách BattleBox, které budou různí výrobci nabízet s posvěcením Nvidie. Origin PC je zdánlivě jen jeden z řady partnerů, avšak právě logo této firmy na křídlech oznámení Nvidie obletělo svět. Nic na světě ale není zadarmo a i taková reklama něco stojí. Známá drbna Charlie Demerjian má jasno: Origin PC muselo zaplatit tím, že vyřadilo ze své nabídky grafické karty od AMD. Není ale sám. Z pochybných praktik podezírá Nvidii i Jon Peddie, zakladatel stejnojmenné analytické firmy. „Určitě si to dovedu představit,“ řekl serveru PC World a dodal, že podobné zákulisní obchody čas od času dělají Intel, Nvidia, AMD a v dřívějších dobách i VIA.

BattleBox od Origin PCBattleBox od Origin PC

Samo o sobě to totiž nedává moc smysl, když vydání nových a výkonnějších Radeonů R9 290X je na spadnutí, bude se o nich psát, hráči o ně budou mít zájem, a Origin PC se dobrovolně připravuje o obchodní příležitosti (pozoruhodné je, že firma nerozvázala vztahy s AMD úplně a procesory řady FX nadále nabízí). Těžko se navíc vysvětluje vzácná souhra náhod, že se firma Origin PC rozhodla vyřadit Radeony ze své nabídky jenom den po oznámení BattleBoxu. A co víc, že tak neučinila ve vší tichosti, ale cítila potřebu se s tím pochlubit novinářům a při té příležitosti grafické karty od AMD pěkně od plic pomluvit.

This decision was based on a combination of many factors including customer experiences, GPU performance/drivers/stability, and requests from our support staff. Based on our 15+ years of experience building and selling award winning high-performance PCs, we strongly feel the best PC gaming experience is on NVIDIA GPUs.

Stručné oficiální prohlášení v tomto znění zveřejnil Engadget. Generální ředitel Origin PC Kevin Wasielewski pak zmíněné problémy blíže popsal v e-mailu pro Legit Reviews. Problémy jsou prý „především“ se stabilitou karet, přehříváním, výkonem, škálováním (zřejmě myšleno CrossFire), a dobou, kterou trvá poskytnutí nových ovladačů pro desktopové i mobilní GPU (existuje vůbec nějaká vlastnost Radeonů, kterou Wasielewski zvládl nepomluvit?).

 

Výbornou novinářskou práci odvedl PC World (až je mi hanba jejich pracně získané informace jen tak opsat). Kromě Jona Peddieho totiž oslovil také jiné výrobce luxusních herních PC, tedy konkurenty Origin PC. Wallace Santos, ředitel Maingearu, PC Worldu připomněl, že magazín v létě 2012 ocenil jejich sestavu s grafikou AMD jako nejlepší herní desktop a dodal, že osvědčené hardware od AMD se v sestavách Maingear bude objevovat i nadále. Jeho stanovisko ale nikoho nemůže překvapit – Maingear byl jedním z partnerů AMD při uvedení Radeonů R9.

Další karty série Radeon R9 a R7

Zajímavá data ale poskytl Jon Bach z Puget Systems. „Je těžké kvantifikovat zkušenosti uživatelů,“ dloubl si do vyjádření Origin PC, „ale jedna věc, kterou vyčíslit dokážu, je spolehlivost.“ S PC Worldem se podělil o statistiku založenou na 5698 sestavách prodaných během posledních tří let (data si prohlédněte na PC Worldu, ať za to šikovné vyzvídání mají taky nějaký traffic). Závěr zní: „Takže ano, AMD má vyšší míru poruchovosti, ale není to tak závažné, abych kvůli tomu vyřazoval jejich produkty z nabídky.“ V e-mailu dále vyjádřil názor, že Nvidia má lepší technický tým, lepší marketingový tým a lepší podporu pro obchodníky než AMD.

Dobré vztahy a proaktivní marketingový tým potvrzuje i Charlie Demerjian s odvolávkou na několik anonymních zdrojů z řad výrobců herních sestav. Těm prý Nvidia nabízí částky v řádu stovek tisíc dolarů, pokud přestanou prodávat grafické karty AMD. Legálních a pololegálních cest, jak tyto bonusy vyplatit, existuje několik – v první řadě jsou to společné marketingové akce (viz Origin PC ve zprávách o BattleBoxu), slevy na produktech Nvidie, případně přednost pro dodávky nedostatkového zboží.

Charlie Demerjian si do Nvidie s chutí kopne a jeho informace je proto potřeba brát trochu s rezervou. Načasování vypuštění Radeonů z nabídky (před začátkem prodeje nové generace a hned po zviditelnění se s BattleBoxem) je ale nanejvýš podezřelé. Proč by Origin PC provádělo téměř jistě nevýhodný krok? Kompenzace ze strany Nvidie je vysvětlení, pro něž nemáme žádné důkazy, ale do skládačky velice dobře zapadá.

Zdroje: PC World, SemiAccurate, Engadget, Legit Reviews

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Spíše by to chtělo nový Power PC Intellistation od IBM – o něco více konkurence na poli workstation řešení – to by bylo něco, pro linuxáky a opensource komunitu… DESKTOP’S NOT DEAD!

    Patrně to má za cíl rozšířit komunitu, dát do jí ruky developerské nástroje. Kdyby přišlo nové PowerPC, beztak by možná ještě vzniknuly další „Live Arcady!“ pro současné konzole. – Resp. nikdy jsem nepochopil proč PS3 sebrali možnost provozovat Linux a nedali ve speciální edici více paměti.

    Neleze mi to do hlavy, tolik krásných věcí mohlo vzniknout (ovládací technologie – rozpoznávání hlasu, Kinecty, Eyetoye-Movy). Jeden z největších průšvihů, jaké jsem zažil… Mrzí moc…

  2. Obavam se, ze pro PPC je uz pozde. x86/x64 ho kompletne prevalcovalo na desktopu a ted uz jen „paberkuje“ v sitovych resenich Freescale a serverech IBM. Dalsi kdo to zabije bude ARM, protoze i puvodni PPC vyrobci na nej pomalu prechazeji. Viz treba APM a dalsi. Ja sazim na ARM64.