V zimě mohou nastat výpadky mobilního internetu. Na vině je nedostatek elektřiny i nepřipravenost operátorů

44
Mobilní vysílač
mobilní vysílač BTS
-
Zdroj: Vodafone

V Evropě se letos v zimních měsících očekává málo plynu i elektřiny. Zejména nedostatek elektrické energie (která se zčásti vyrábí také prostřednictvím plynových elektráren) by potom mohl způsobit i výpadky mobilního internetu, který nepatří do kritické infrastruktury. Na vině je nejen Rusko, ale i několik odstavených francouzských (o německých ani nemluvě) jaderných elektráren. A současně velká poptávka.

V Evropě je necelého půl milionu vysílačů BTS, které potřebují elektrickou energii. Jen Francie s Německem jich mají dohromady přes 100 tisíc a v Česku je jich asi 20 tisíc. Ty jsou většinou vybaveny záložními bateriemi, které vydrží okolo půl hodiny. Výpadky energie by ale tuto zimu mohly být delší.

Evropa je velmi zjednodušeně řečeno jedna velká propojená energetická síť, která musí vyrábět tolik elektřiny, kolik se jí právě spotřebovává. K problémům s nedostatkem nyní ve velké míře přispívá i odstavení poloviny francouzských jaderných elektráren. S německými se ani nepočítalo, ale samozřejmě by teď bylo lepší, pokud by zůstaly v provozu.

Kolik „žere“ mobilní síť?

Podle agentury Reuters se někteří představitelé telekomunikačního průmyslu obávají, že na to nejsou evropští operátoři připraveni. Evropa je prý zhýčkaná dostatkem elektřiny z minulosti a nemá pro mobilní sítě k dispozici mnoho záložních generátorů a baterií.

Jak jsou na tom v tomto ohledu čeští operátoři, není zrovna informace, kterou by uváděli ve výroční zprávě. V evropském měřítku by podle zprávy operátorům při delších výpadcích chyběly mobilní BTS a záložní naftové generátory. Takové, jaké se používají při živelných pohromách a u nás byly k vidění třeba po tornádu na jižní Moravě.

Spotřeba energie na jednu BTS záleží na mnoha faktorech a s nástupem sítí 5G energetická náročnost klesá. Zjednodušeně to ale může být třeba 100 kWh za den. Za stejnou dobu by jedna BTS spotřebovala zhruba jednu nádrž nafty. Výpadky proudu, respektive kolísání napětí, by také mohly poškodit elektronické součástky vysílače.

Jak to řeší jiné země

Ve Francii podle Reuters není mobilní internet uveden na seznamu základních služeb, které by v případě nedostatku elektrické energie byly napájené přednostně. V Itálii se nyní snaží prosadit, aby nová vláda mobilní sítě na tento seznam přidala. Ve Švédsku místní regulátor přispívá na nákup mobilních BTS a generátorů, které by byly využity v případě větších výpadků.

Pomoci může také optimalizace vysílacích stanic a zajištění nižší spotřeby BTS. Třeba vypínáním částí okruhů v době, kdy se tolik nepoužívají, typicky v noci. Právě v noci ale bývá elektřiny zase spíše přebytek.

V zimě mohou nastat výpadky mobilního internetu. Na vině je nedostatek elektřiny i nepřipravenost operátorů
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65.33%) 15 hlasů

44 KOMENTÁŘE

 1. Vypadá to tak, že elektřiny bude pomálu pro průmysl, infrastrukturu, domácnosti … ale elektro vehikle se protlačit musí.

  Ať už přijatá politická rozhodnutí přijata na základě čehokoliv, zdravý rozum nebo pořádná analýza to nebyly.

   • – v zimě to slunce moc nesvítí
    – uhlí je fuj
    – DE atomky odstavené z vůle/ze zvúle aktivistů
    – FR atomky odstavené z důvodu vad a/nebo nedostatku vody na chlazení
    – Nord Stream najel na režim Gaskoněc
    – vítr sice fouká i v noci a v zimě, ale když fouká moc, tak se turbíny odstaví, aby „se nepřetrhly“

    Jak říkal už Ezop ve své bajce … 100x nic zmohlo i osla

    • Budme radi, ze nezname „detaily“ 40k strankoveho EU Green dealu.. asi by se nam pretocily panenky na trikrat.
     Nicmene da se asi celkem nezaujate rict, ze co vymysli Evropska komise, to smrdi pruserem :))
     Bude legrace, az skonci auta na benzin/naftu a bude nekde 2denni blackout, nic nebude jezdit.. to bude teprve maso. ALe tak treba misto dodavek elektriny, pojede u kazde nabijeci stanice agregat na naftu, 😀
     Jsem zvedavy, co budou delat s tema baterkama z elektroaut..asi je „ekologicky“ vyvezou do afriky, jak se to dela uz dnes…

    • Německé atomky hlavně nemají palivo. Co jsem slyšel, tak pojedou přes zimu na to vyhořelé, což je docela risk.

     Zbytek je důsledek tzv. zelené politiky hopnašpekistů bez technického (a dokonce i ekonomického) vzdělání. Viz Habeck.

      • To je ale čistý důsledek „exportu“ levné práce do Číny. Jinak by byla EU stejně špinavá jako ta Čína.

      • To je mozne, nicmene v aktualni situaci resit green deal v EU je ..ehmm..ponekud zbytecne. Minimalne s temi silenymi pravidly a konsekvencemi, ktere se chystaji…
       Je to trochu jako volat hasice na paleni listi v barelu na zahrade, misto toho horici baraku sousedu vedle..

 2. Mě fascinuje, že si povypínají elektrárny a celá Evropa kvůli tomu bude nakupovat naftové generátory pro mobilní sítě? A dál? To bude naftový generátor u každýho baráku? Tak ať si Němci přes den žijou jako ve středověku a elektriku můžou mít v noci, kdy je jí dost.

  • Ono to vyzní ještě lépe, když uvážíte, že ke stacionárním vysílačům se budou pořizovat mobilná naftové genrátory a do mobilních věcí (osobák, kamion, vlak, letadlo) se místo spalováku budou cpát baterky.

 3. Prosím vás nenechte se tahat na vařený nudli. Máme stále stejný počet elektráren, stále stejnou spotřebu elektrické energie a stále vyrábíme víc el. energie, než spotřebujem. Tak proč by asi neměla být. Jo jestli nebudou mít v Německu, tak to je v pořádku. Protože Němcům a jiným ideově pomýleným aktivistům, stačí větrníky a slunečníky a stále jich chtějí víc a víc. Ale i když budete mít miliardu větráků a pět miliard slunečníků, tak prostě v noci a bez větru si holt neposvítíte, ani na hajzlíku.

  • Myšlení zamrzlé v socialismu, že? Už 30 let nemáme žádné elektrárny. Elektrárny jsou soukromé a elektřinu mohou prodávat komu chtějí. Tedy elektřina pro vás bude, pokud za ni budete ochoten zaplatit. Pokud vás někdo přeplatí, tak ji výrobce raději prodá někomu jinému. Tak jednoduché to je.
   A kdybyste náhodou chtěl vytáhnout ČEZ (byť i to je soukromá firma), tak ČEZ ani zdaleka nepokryje spotřebu ČR. Že vy si neposvítíte na hajzlíku, je váš problém. Nic vám nebrání si pořídit elektrocentrálu a dostatek paliva na celou zimu. Ale chápu, že postarat se sám o sebe, je nad vaše možnosti.

     • Elektřina, plyn, voda atp….. Strategické suroviny nezbytné pro chod státu. Snad si nemyslíte, že i přes to, že vlastníkem je soukromý subjekt (třeba i zahraniční), neexistuje dokument, který toto neřeší? Jestli ano, pak 😀

      • Ano, existuje právní instrument, který to řeší. Jmenuje se nouzový stav. V nouzovém stavu může vláda dělat opatření, která nemají oporu v zákoně.
       Ale moc nerozumím, jak to souvisí s mým příspěvkem.

    • Radek má ale bohužel v tomto ohledu pravdu, kromě toho, že ČEZ je schopen pokrýt spotřebu ČR sám o sobě.
     ČR spotřebuje okolo 74 TWh ročně, přičemž výroba byla o 10TWh větší. A díky energetickému mixu co tu máme, si myslím (byť jsem to nehledal), že ČR je soběstačná v v případě srovnání špičkových odběrů se špičkovou výrobou elektráren na území ČR.

     • On Radeček rád opomíná drobné detaily, které mu zrovna nevyhovují.

      – ČR (zatím) vyrábí více elektřiny než spotřebuje
      – účetně vše prodá (za levno) na evropskou (čti německou) burzu a pak zase (podstatně dráž) nakoupí
      – 80% té elektřiny nepřekročí hranice
      – v každém okamžiku se musí srovnávat výroba a spotřeba jinak hrozí přetížení nebo nedostatek. Obojí může způsobit rozsáhlý black out.
      – německo používá českou přenosovou soustavu na přenos elekřiny z větrníku na severu do zemských krajů na jihu (a neplatí za to) protože jim přijde drahé postavit si vlastní dráty
      – ČR musela instalovat extra veliké a extra drahé transformátory na vstupu i výstupu aby aspoň snížila riziko black-outu v ČR když větrníkuům hrábne

      TL;DR
      – i kdyby němci platili 10x víc, pořed je potřeba tam tu elektřinu nějak dostat a nezbořit přitom síť. A ta na to stavěná není.

      • Tak pro komouše, co žije stále v socialismu, je potřeba trochu poupravit jeho zcestné domněnky.
       – ČR nevyrábí elekřinu vůbec. Vyrábějí ji tu firmy. I kdybyste bral, že ČR je státní podíl v ČEZu, tak ČEZ vloni vyrobil 55,9 TWh, což při 70% podílu státu znamená, že stát „vyrobil“ 39 TWh. V ČR byla vloni spotřeba 73,7 TWh. Tedy stát není schopen pokrýt naši spotřebu ani náhodou. A o tom, co udělají zbývající firmy se svou elektřinou, vám nic není.
       – Na burzu se elektřina neprodává. Burza je místo, kde se páruje nabídka s poptávkou. A ani zdaleka neplatí, že by se všechna elektřina obchodovala na burze. Většina se jí zobchoduje přímo mezi výrobcem a obchodníkem a to o řadu měsíců či let dříve, než se uskuteční dodávky. Tedy to, co teď prodávají české firmy za levno, bylo nasmlouváno už dávno před válkou. Naopak to, co prodávají teď na spotovém trhu, je samozřejmě za plnou tržní cenu.
       A ano, nastává situace, kdy třeba ČEZ dodává levnou elektřinu do Německa (protože si tamní obchodník tu elekřinu třeba před rokem objednal s konkrétní na dnešní cenou) a zároveň ji třeba Pražská energetika kupuje za tržní cenu (protože si ji hloupě nenasmlouvala dopředu a teď ji musí dokupovat na spotovém trhu). Ale to je holt trh.
       – německé firmy používají českou přenosovou soustavu naprosto legitimně v souladu s všemi zákony. Ostatně ČEPS, jakožto správce naší přenosové soustavy si nemůže stěžovat, za loňský rok vykázal zisk přes 4 miliardy.
       – ČR nic neinstalovala. Instaloval to ČEPS a ten si náklady na tyto transformátory samozřejmě promítl do svých nákladů. Za posledních 10 let je v zisku (dále se mi to dohledávat nechce).

      • RH: ač technicky naprosto správně, neměl bys jiným takto zbytečně nadávat. Většina lidí má poměrně vágní představy o tom jak funguje trh a dopouští se zkratek, které na první pohled vypadají správně. To ale neznamá, že je Melkor komouš.

      • tynyt:
       A jak byste slušně nazval člověka, který šíří komunistické myšlenky? Náš stát mohl být už o pěkný kus dál, pokud by to tu nebojkotovali lidé jako on. Lidé, co hrozně moc touží se mít jako na západě, ale myšlením jsou stále v socialismu. Jejich životní úroveň roste navzdory jejich hlouposti, ale oni nepochopí, že jim ji zvyšují přesně ti, na které nadávají.

      • Ty mou životní úroveň určitě nezvyšuješ.
       Ani těch 17 (nebo kolik) spekulantů, kteří vydělávají na rozdílu cen elteřiny díky německé burze.

       A nenadávej mi do komoušů, ještě jsem nic neukradl.

      • Radečku, pokud ti to tak strašně vadí … použij
       s/ČR/v ČR/

       Tvé technické znalosti ti jistě napoví, jak.

      • melkor:
       Že vám zvyšuju životní úroveň je naprosto neoddiskutovatelné. Jsem člověk co je zaměstnán, podniká i investuje. Vzhledem k nadprůměrným příjmům odvádím nadprůměrné daně, tedy stát se mnou prosperuje více, než by prosperoval beze mě. Tedy pokud tady žijete, těžíte z toho i vy.
       S tou burzou jste to evidentně stále nepobral. Jednak proto, že odmítáte pochopit, že burza je jen nástroj k určování ceny, nikoli něco, co cenu určuje (cenu určuje nabídka a poptávka), a pak taky asi moc nechápete ty vaše spekulanty. Ti spekulanti, jak je nazýváte, jsou obchodníci s elektřinou. To jsou ty firmy, které elektřinu prodávají a ty firmy, od kterých elektřinu odebíráme my či jiní Evropané, nebo ti, od nichž nakupují velcí odběratelé. Tyto společnosti samozřejmě nevlastní nějakých 17 lidí, jak se domníváte, ale často jsou to veřejně obchodovatelné společnosti, které mají i statisíce drobných akcionářů a prostřednictvím investičních či penzijních fondů jsou v nich zainteresovány desítky milionů dalších lidí. Občas jsou to také firmy, které spoluvlastní stát nebo města (u nás např. ČEZ nebo PRE, v zahraničí to bývá obdobné).
       Pokud máte názory jako komouš, lžete jako komouš, tykáte cizím lidem jako komouš, vše nasvědčuje tomu, že jste komouš. Ovšem pokud vám vadí to samotné slovo a považujete ho za hanlivé, tak se vám omlouvám a místo něj si představte sousloví „komunisticky smýšlející člověk“.

      • Radek: Ne každý zná všechno. Že lidé šíří nepravdy, to je zcela běžné a nelze klást rovnítko mezi chybný názor z neznalosti a příslušnost k fandům komoušů.

       Melkor má navíc v jednom zásadním ohledu pravdu, byť to opisuje trochu kostrbatě a moc přímočaře/zjednodušeně. Energetika je tzv. přirozený monopol a snahy EU o demonopolizaci (financování OZE, oddělení výrobců a distributorů a jejich privatizace, nebo třeba právě ta burza) se dlouhodobě míjí účinkem a jsou naopak škodlivé. Problém je v tom, že na tomto „trhu“ reálně konkurenční prostředí neexistuje, protože je extrémně (a z dobrých důvodů) přeregulován.

      • Radek Holeček píše: Že vám zvyšuju životní úroveň je naprosto neoddiskutovatelné. Jsem člověk co je zaměstnán, podniká i investuje. Vzhledem k nadprůměrným příjmům odvádím nadprůměrné daně, tedy stát se mnou prosperuje více, než by prosperoval beze mě.

       No jo Radku Holečku, ale to zvyšuješ životní úroveň státu! A já nejsem stát ani státní zaměstnanec!
       Tedy když stát vybere hodně peněz na daních, tak já z toho budu mít hovno.

    • A on vás někdo nutí bydlet v mrakodrapu?
     Já jen poukázal na to, že není problém si elektřinu vyrábět sám. Člověk si může pořídit fotovoltaiku s baterií, člověk si může pořídit elektrocentrálu na benzín, na naftu nebo na plyn. Benzín, naftu i plyn může mít i v celkem velkých nádržích, které mu vystačí na celé měsíce. Jen to samozřejmě něco stojí. Všechno je to jenom o volbě. Bohužel přesně ti, co sami nejsou ochotni investovat ani korunu, by hrozně rádi kecali do byznysu těm, co nějakou tu korunu investovali a elektřinu vyrábí.

    • Plánovat může, ale nemá na to. Při současné tržní ceně by na to potřeboval asi 150 miliard, což by ještě šlo. Problém je, že dle našich zákonů může vytěsňovat menšinové akcionáře teprve tehdy, když má podíl větší než 90 %. Tedy stát by musel nejprve vykoupit 2/3 volně obchodovaných akcií za tržní cenu (která samozřejmě každým nákupem roste) a teprve těch zbylých 10 % by mohl vykoupit násilím. Reálně je tedy předpoklad, že by ho to vyšlo na nějakých 250 a možná i více miliard korun. A ty samozřejmě nemá, takže by si je musel půjčit. A aktuálně si stát půjčuje na 5-5,5 % (dle říjnových aukcí státních dluhopisů).

   • V první polovině textu máme žel pravdu.
    Byla velká chyba všechno privatizovat, protože teď fakticky nemáme nic.
    V druhé části textu nesouhlasím. Koupit si naftový generátor a dostatek paliva…. to opravdu nemůže každý, zase jsou to náklady a problém.

  • Hele Stapore, víš, že je celá evropská síť propojená? Víš, že Němci v očekávání nedostatku předraženého plynu vykoupili přímotopy a elektrické dečky? Víš, že v zimě dorovnávají spotřebu nefunkčních OZE jaderné a plynové zdroje, které jsou v současnosti dílem odstaveny pro technické problémy, dílem nefunkční pro nedostatek plynu?
   Takže výpadky přenosové sítě a nedostatek energie se dá téměř jistě očekávat a divil bych se, kdybychom toho byli ušetřeni.

   Jinak naprostý souhlas s Radkem Holečkem.

   • Trh ČR je samozřejmě specifický. Je to tady totiž samý hlupák, co vyšší cenu akceptuje a pak naříká na internetu. Je to stejné jako s úrovní mezd. Joudové jsou ochotni pracovat za 20 tisíc, ale rozčilujou se, že jim nikdo nedá víc.
    Holt dutá hlava nechápe, že cena je tam, kde se protne nabídka s poptávkou, a je jedno, jestli je to cena mobilních operátorů nebo cena jejich vlastní práce.

     • Ano, měl jste na výběr. Mohl jste se s výrobou elektřiny osamostatnit, anebo spoléhat na to, že si ji koupíte. Vybral jste si sám. Měl jste na výběr, jestli budete mít elektřinu zafixovanou nebo ne. Vybral jste si sám. Měl jste na výběr, jestli budete investovat do energetických firem nebo ne. Vybral jste si sám.
      Tedy minimálně 3x jste se rozhodl špatně. Teď už s těmi svými hloupými rozhodnutími asi nic neuděláte. Jen bych vás prosil, abyste svá hloupá rozhodnutí neházel na ostatní, ani se netvářil, že ostatní jsou stejně tupí jako vy a udělali stejné chyby.

      • To je asi jediná věc, ve které mohu s vámi souhlasit. Ano, kdybychom si nakoupili akcie Čezu, tak nám nevadí, že je drahá elektřina.
       Problém je, že většina z nás nemá křišťálovou kouli.
       V televizních zprávách říkají každý rok to samé, takže se o skutečném dění nedozvíme vůbec nic.
       No hlavně, že vy máte křišťálovou kouli, která vám poradila, které akcie nakoupit.