Válka formátů pokračuje: Google kašle na MPEG LA a Chrome ztratí podporu H.264

0

Google degraduje Chrome

Google zasadí svým uživatelům tvrdou ránu, v příštích verzích prohlížeče Chrome ukončí podporu videoformátu MPEG-4 AVC (H.264). O tomto kroku mluví v horizontu několika měsíců, takže ještě můžeme zůstat klidní, peklo přijde až potom. Překvapující je to zvlášť v době, kdy HTML5 <video> získává silnější postavení na trhu a integrovaný dekodér je jednou z výhod oproti Firefoxu nebo Opeře.

Jenže Google půjde v jejich šlépějích a podporu vynechá záměrně – H.264 je zatížen patentovými poplatky, které vybírá sdružení MPEG LA (Microsoft a Apple jsou jedni z členů, a H.264 proto podporují). Google místo toho přihrál sadu svých řešení. V květnu minulého roku uvolnil svůj formát VP8 (testy ukazují, že není tak kvalitní jako H.264) a k tomu kontejner WebM. Tyto formáty otevřel, nevyžaduje licenční poplatky, a proto po něm sáhli i vývojáři Opery a Firefoxu. Další verze VP možná bude lepší, ale zatím zkrátka není.

Google koupil On2 a daroval světu formát za 124 milionů dolarů, zdroj: YouTube

Reakcí MPEG LA bylo, že svoji há-dva-šest-čtyřku oprostil poplatků pro koncové uživatele. Prozatím jej měli zdarma až do 31. prosince 2015, ale po kroku Googlu jej osvobodili doživotně. Stále však platí poplatky pro tvůrce (dekodérů a enkodérů) a distributory.

To je důvodem, proč „otevřené“ prohlížeče H.264 stále odmítají. Jednak se to neslučuje s jejich principy a navíc by museli platit ročně okolo 5–10 milionů dolarů. Google, zdá se, by taky rád vyškrtl tuto položku ze svého účetnictví. Nicméně platit bude i nadále kvůli YouTube.

S větší silou roste kuráž

Otázkou je, jestli jde Googlu opravdu o zviditelnění WebM a VP8, nebo jen znovu tlačí na MPEG LA. Chrome si podle StatCounteru vydobyl na síti velmi solidní pozici, s téměř 15% podílem na trhu se pomalu tlačí na stagnující Firefox a klesající Internet Explorer. Jenže co by Google od MPEG LA čekal? Že by slevil z dalších licencí? To od molocha zastupujícího největší špičky v IT nemůžeme čekat.

Abychom to uvedli na pravou míru, Chrome bude „lehce degradován“ na úroveň otevřeného Chromia. V rámci HTML5 bude podporovat VP8 (WebM) a Ogg Theora. Distributoři/producenti, vývojáři i uživatelé si musí sami zvolit, jestli chtějí video otevřené, nebo ne. Podporu v prohlížečích má (s doplňkem i pro IE), jenže jádro pudla tkví v distributorech.

Statistiky prohlížečů
Chrome už má celosvětově 15% podíl na trh, zdroj: StatCounter

H.264 je všude a nějaký mirroring veškerého obsahu do dalšího formátu by stál dvojnásobek výpočetního času a kapacity. Google takto dvojitě kóduje na YouTube, který je sice hegemonem v internetovém videu, ale na paty mu bude šlapat Facebook Video, Vimeo a služby dalších mediálních společností. Ty o otevřeném a DRM-free formátu nechtějí ani slyšet.

A problém je ještě jeden. H.264 je široce podporován v hardwaru. Všechny nové grafické čipy jej umí akcelerovat, většina smartphonů, foťáků a kamer do něj natáčí a fanoušci HD videa si na něj také zvykli díky bezvadné implementaci v enkodéru x264. Přijaly jej také internetová média, DVB televize, Blu-ray. Takhle bych mohl pokračovat, až bych popsal celou rolku toaleťáku.

To bude začarovaný kruh. Distributoři zřejmě nebudou chtít podporovat více formátů a na VP8 nepřejdou, protože jej nebudou podporovat mobily, tablety ani další spotřební elektronika. Alespoň v dohledné době.

Flash překvapivě zůstává, odstřelí nám Google také MP3?

Co je na celé situaci nejzvláštnější, v Chrome nadále zůstane Flash. Rovněž proprietární technologie, ze které se fanouškům open-source ježí chlupy. A přitom Flash teď zůstane jediným pojítkem Chrome a H.264. Flash Player si totiž dekódování vyřeší sám a Google je z obliga. Ani nebude muset platit poplatky za užívání.

Ještě existuje jeden scénář. Chrome by mohl umět využít interních dekodérů v systému (Windows 7 a Mac OS X je mají). Stejným způsobem například IE využije VP8. Jenže Google by musel tuto cestu otevřít. Firefox ani Opera tak neučinily, protože se proti H.264 staví zásadně. Tím by jen podpořily další růst tohoto formátu. Poznámka: Microsoft pro Firefox vydal speciální doplněk pro Windows 7, nabízí jej ale na svých stránkách, v katalogu Mozilly není.


YouTube kóduje do VP8 i H.264 současně

Válka formátů je tedy zpět, pro nás to znamená „pěknej vopruz“. HTML5 video bude růst, H.264 bude růst a polovina internetu (Chrome + Firefox + Opera) bude mít smolíka. To povede buď k návratu ke Flashi, nebo dlouhému čekání, než se kluci zase domluví. A obojí je pro nás, koncové uživatele, špatně. Příklon k otevřeným standardům kvituji, „čistým“ prohlížečem ale mohl zůstat Chromium. Vyštípe Google z Chrome i MP3? A jak to bude s Androidem?

Přitom to byl pouze nenápadný noční blogpost PR manažera Googlu, Mika Jazayeriho.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!