Válka mezi Applem a Qualcommem se přiostřuje. Už po sobě jdou navzájem

1
Apple iPhone 7 (Plus)
Apple iPhone 7 (Plus)

V lednu jsme psali, jak několik regulátorů poslalo Qualcomm k soudu kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s LTE modemy. Do pří se zapojil také Apple, který Qualcomm na několika trzích včetně amerického žaluje ze stejného důvodu. K tomu po něm údajně požaduje peníze za další technologie, které vymyslel sám Apple (Touch ID, věci týkající se displeje nebo foťáku). Navrch pak prý Qualcomm dluží Applu miliardu dolarů.

Qualcomm se teď u kalifornského soudu brání. Tvrdí, že vymyslel a drží patenty k různým důležitým technologiím týkajícím se mj. 3G a 4G sítím. A nabízí je prý všem včetně Applu za nediskrimujících podmínek. Apple podle Qualcommu porušil vzájemnou dohodu a u vyvolaných sporů lhal nebo neuváděl všechna fakta.

Firmě dále vadí, že nevyužívá potenciál jeho LTE modemů naplno. Apple v iPhonu 7 u části dodávek využívá i modemů od Intelu, ty jsou podle nezávislých testů horší. Jsou například méně citlivé, takže mají horší signál. Apple však tvrdí, že rozdíly mezi nimi nejsou a Qualcommu zakazuje o výhodách mluvit nebo propagovat testy, které ukazují opak.

V tuto chvíli nelze předpovědět, jak soudní spor dopadne. Qualcomm ale tahá za kratší konec provazu. Jistě není náhoda, že mu po krku jdou antimonopolní úřady v USA, Koreji a vyšetřuje jej také Evropská komise.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář