Valve dává ruce pryč od Pistonu. Opravdové Steam Boxy budou jiné

0

Začátkem roku se na veletrhu CES 2013 znovu vynořila firma Xi3, a společně s Valve ukazovala svůj počítač ve tvaru kostky pod novým jménem Piston. I volba tohoto slova leckoho vedla k domněnce, že toto zařízení mělo být chystanou herní konzolí společnosti Valve, které se neoficiálně říká Steam Box. Tato mýlka se rychle vysvětlila, nicméně nadále jsme předpokládali, že Pisotn bude cosi jako neoficiálním Steam Boxem (neboť Valve nemá být výhradním výrobcem těchto zařízení). I to ovšem padá – Valve dalo od Pistonu ruce oficiálně pryč a s firmou Xi3 prý už nespolupracuje. Skutečný Steam Box tedy zřejmě bude vypadat zcela jinak.

Xi3 zahájilo předběžné objednávky Pistonu (který má ale přijít na trh až před vánoci) minulý týden, sestava ovšem stojí poměrně příkrých 1000 USD. I tak ale díky mediálnímu spojení s připravovanou konzolí Valvu vzbudila pozornost. Možná právě vysoká cena firmu přiměla, aby se k věci oficiálně vyjádřila, a spojitost se Steam Boxem popřela. Na počítačích firmy Xi3 se Valve údajně již nijak nepodílí, a byť firma do Xi3 koncem roku 2012 investovala, spolupráce je již ukončena.

Jinými slovy, Piston (dříve také X7A) nebude nijak oficiálně podporován. Uživatel na něm jako na každém PC bude mít přístup ke Steamu, ale tím vše končí. Ve vyjádření pro server IGN toto potvrdil přímo šéf Xi3 Jason Sullivan. Vyvrácení domněnky, že Piston je neoficiálním Steam Boxem (a že tedy z jeho podoby nelze usuzovat na to, jaký bude ten oficiální), paradoxně vysvětluje mnoho věcí.

Xi3 Piston

Politika Xi3 se totiž značně odchýlila od té, kterou zřejmě sleduje firma Valve. Je docela známé, že zejména Windows 8 se šéfovi Valve vůbec nelíbí, a podle mnohým zpráv má být připravovaný Steam Box založen na operačním systému Linux. Jenže podle Xi3 jsou naopak tou správnou volbou Windows. Svůj Piston chtějí prodávat hlavně jako ortodoxní PC a věří, že součástí této definice je (přinejmenším pro většinu uživatelů) také majoritní operační systém. Na Pistonu bude uživatel moci dělat vše co na jiném PC, zatímco možnosti opravdového Steam Boxu asi budou omezenější. Ovšem jak Sullivan podotýká, i s Linuxem a Linuxovým Steamem je Piston kompatibilní.

S otázkou Linuxu souvisí i volba grafické karty. Ovladače Nvidie pro Linux bývají obecně považovány za zralejší než ty od AMD (a to včetně výkonu). Použití APU Trinity v Pistonu proto bylo zvláštní, měl-li být s oficiálním Steam Boxem kompatibilní. Oficiální Steam Box (a zřejmě i jeho neoficiální, ale certifikované obdoby), má mít totiž poměrně přísně kontrolované parametry, aby Valve mohl garantovat patřičnou kvalitu provozu všech distribuovaných her. A že by zrovna konfigurace, kterou disponuje Piston, měla být nějak závazná, se asi nezdálo mnohým. Kvůli Linuxu bychom spíše čekali nějakou grafiku Nvidia GeForce.

 

Také se přece jen nezdá, že by APU Trinity, zejména ve verzi pro notebooky, mělo dostatečný výkon pro seriózní herní platformu. To, že Steam Box nebude podobný Pistonu, je tak vlastně velmi dobrá zpráva. Můžeme teď totiž doufat, že ve oficiální konzole od Valve bude mít podstatně rychlejší hardware.

Zdroje: Eurogamer, IGN

Ohodnoťte tento článek!