Vánoce 2010: Češi rekordně utráceli, čekali i na výprodeje

0

Podle údajů obchodní domu Mall.cz jsme letos utratili o 59 % více než loni. Přitom průměrná hodnota objednávky klesla z 3300 Kč na 2650 Kč, nárůst ale způsobil dvojnásobný počet nákupů oproti loňsku.

Pokles průměrné hodnoty objednávky přičítám několika faktorům. Významně se na něm podepsal pokles cen elektroniky, kdy například o Vánocích žádané LCD televizory zlevnily od loňska o desítky procent,“ vysvětluje generální ředitel Mall.cz Marek Liška. „Navíc mezi zákazníky roste popularita rychloobrátkového zboží, které vede k opakovaným nákupům v nižší hodnotě. A samozřejmě k poklesu mohla přispět jistá opatrnost zákazníků, kdy vybírali raději více levnějších dárků, ale to je jen jedna z příčin.

Největší horečka prý vypukla 13. prosince, ale Češi rekordně nakupovali v povánočních výprodejích, kdy obchod navštívilo 232 000 lidí. „Díky výprodejům nastává druhá vlna zájmu, která trvá až do konce ledna, nikoliv povánoční nákupní mrtvo, jak by se možná zdálo logické,“ říká Marek Liška.

A které dárky byly u Mall.cz nejpopulárnější? Fotorámečky a foťáky Kodak, hra Activity, Remoska, externí disky Verbatim, mixéry Bosch, domácí pekárny Sencor, sodovkovače Sodastream a LCD televiziory Samsung.

Zdroj: Tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!