Vánoční rádce: Jak vybrat smartphone pro sebe i pro nejbližší

0

Za chytrý telefon (z anglického smart phone) je vlastně dnes považován vesměs jakýkoli mobilní přístroj s vlastním operačním systémem, se kterým se kromě telefonování a posílání zpráv SMS dostaneme na internet a na který je možné díky této skutečnosti instalovat aplikace, pracovat s elektronickou poštou a na němž si zahrajeme hry a přehrajeme většinu multimediálního obsahu (včetně toho internetového).

Vybíráme smartphone

Smartphony jsou na trhu již nějaký ten pátek a jak je tomu v informačních technologiích dobrým zvykem, vývoj neustále směřuje kupředu a z původních jednodušších mobilů s relativně malými displeji se dnes stále častěji setkáváme s desítkami gigabajtů uživatelské paměti a dvoujádrovými (či dokonce čtyřjádrovými) procesory v kombinaci s kvalitními a často velkými displeji s vysokým rozlišením. Do roku 2007 byly smartphony vybaveny běžnou klávesnicí a většina z nich byla vybavena Symbianem. V případě PDA to pak byly škatule s Windows Mobile a rezistivním displejem, který vyžadoval buďto ovládání nehty nebo stylusem. Po představení iPhonu se kategorie zásadně změnila, a když se dnes řekne smartphone, každý si představí placku s velkým dotykovým displejem reagující na ty nejjemnější dotyky holým prstem. Nenechte se však zmást, ne každý chytrofon vás bude poslouchat na slovo, zvláště pokud budete zbytečně šetřit.

Která platforma je ta správná aneb Symbian nechceme

Jedním z klíčových parametrů výběru je použitá platforma, neboli operační systém, který do velké míry předurčuje zejména způsob využití, budoucí portfolio aplikací a potažmo funkce a vlastnosti. Hned na začátek je dobré zmínit, že vývoj donedávna poměrně populárního systému Symbian byl již ze strany Nokie prakticky ukončen. To je také důvod, proč telefony se Symbianem v našem přehledu neuvádíme a jako platformu pro nový chytrý mobil (byť třeba levnější) jej nedoporučujeme.

 

Nejrozšířenějším mobilním systémem u nás je Android. Zelený robůtek, kterého již několik let má pod patronací Google učaroval milionům uživatelů díky množství dostupných aplikací, velkému výběru telefonů a bohužel také jejich cenou. Velké množství telefonů s Androidem (často zobrazované v televizních reklamách obchodních řetězců) stojících méně než pět tisíc je na tom s kvalitou bídně. Protože se většinou o zařízení, která jsou staršího data, výrobci je již nepodporují. Z toho pramení neexistující aktualizace systému a často také starší použité technologie. Rozhodně se vyhýbejte rezistivnímu displeji, který se ovládá velice špatně a levným telefonům s pomalými procesory. Ty mnohdy nestíhají ani běh systému a i ty nejzákladnější úkony mohou být peklem.

Na druhou stranu, když se rozhodnete pro dražší stroj (rozumná hranice leží někde kolem šesti tisíc), již se dá vybírat s kvalitních modelů, které sice nedovolí spustit nejnovější herní pecky, na běžné brouzdání po webu, vyřízení emailů a komunikaci s přáteli bohatě postačí.

Aplikace do telefonů s Androidem je možné stahovat jako běžné instalační soubory z internetu, ale především z virtuálního obchodu Play Store. V něm najdete neskutečné množství aplikací prakticky na všechno. Nevýhodou je jen zběžná bezpečnostní kontrola aplikací, a tak se občas v Play Store objeví nebezpečná aplikace, která ráda zneužívá vaše údaje či v horším případě platební kartu.

Domovská obrazovka Androidu Jelly Bean
Domovská obrazovka Androidu Jelly Bean

Po Androidu je druhým nejrozšířenějším systémem iOS, který najdete pouze na iPhonech od Apple. Pokud se nerozhodnete pro bazarový nákup iPhonu, který již není výrobcem podporován (3GS a níže), máte prakticky jistotu, že vám vše bude běhat plynule. I na nejlevnější verzi iPhonu 4, která je oficiálně k dostání v Apple Online Store spustíte drtivou většinu aplikací bez větších potíží.

Aplikace jsou stahovány z obchodu App Store, do kterého nedávno přibyla miliontá aplikace. Jejich počtem je tedy App Store králem mezi virtuálními obchody. Protože každá aplikace prochází schvalovacím procesem, je prakticky vyloučeno, aby se v obchodě objevila nebezpečná aplikace. Za celé čtyři roku fungování App Store bychom tyto případy spočítali na prstech jedné ruky. Mezi nevýhody iOS patří jeho uzavřenost (neviditelný souborový systém) a poměrně málo možností, jak si systém upravit.

Domovská obrazovka iOS 6
Domovská obrazovka iOS 6

Teprve nedávno se na trh dostaly první modely se systémem Microsoftu Windows Phone 8. Ten úspěšně navázal na předchozí verze WP 7 a WP 7.5. Předností je především originální prostředí, které na většině telefonů běhá opravdu svižně. Protože si Microsoft diktuje podmínky, které musí jednotlivé modely s tímto systémem splňovat, je tak vyloučen nákup pomalého stroje, na kterém by se systém loudal.

Nevýhodou, která pramení ze stáří systému, je menší výběr aplikací než u předchozích dvou. Ve srovnání s Androidem a iOS je jich ve virtuálním obchodu Microsoftu málo.

Domovská obrazovka Windows Phone 8
Domovská obrazovka Windows Phone 8

Parametry a podle čeho dále vybírat

Stejně jako u tabletů, s jejichž nákupem jsme vám radili minulý týden, vám větší výběr zůstává pouze u chytrých telefonů s Androidem. Mezi iPhony můžete vybírat mezi třemi modely s cenami pohybujícími se v rozmezí  9500 – 21 500 Kč. Jedná se o poslední tři generace, které se liší především výkonem a v případě posledního iPhonu 5 také velikostí displeje. Mezi telefony s Windows Phone 8 zatím taktéž není žádný velký výběr. Na trhu jsou zatím pouze modely od Nokie, HTC a Samsungu. V zásadě od každého výrobce najdete v obchodě dva modely – levnější s menším displejem a slabším procesorem a dražší s obřím displejem a dvoujádrovým procesorem. Nějakého zpomalení se ani u levnějším modelů nemusíte obávat – prakticky tak můžete rozhodovat podle úhlopříčky a rozlišení displeje a také vzhledu.

Poněkud rozdílná situace panuje mezi Androidy. Jak už bylo zmíněno v úvodu, vyvarujte se nákupu levných Androidů, na kterých najdete starou verzi systému a mnoho aplikací ani nenainstalujete. Rozumnou volbou budou Androidy s dvěma procesorovými jádry a také dostatečnou interní pamětí. Doporučujeme minimálně 16 GB, ideálně s možností rozšířit ji pomocí microSD karet. Mnoho aplikací, především her si z ní ukrojí několik gigabytů, a když k tomu připočtete ještě hudbu, paměť je plná velice rychle.

Redakční tipy na pět smartphonů

Huawei Ascend G300

Tipy na smartphony

Prakticky jedinou výjimkou, která vyvrací pravidlo o levných Androidech je model čínského Huawei. Sice má interní paměť s kapacitou 4 GB, je možné ji rozšířit o dalších 32 GB pomocí paměťové karty. Gigahertzový procesor stíhá většinu běžných aplikací bez problému a čtyřpalcový displej s rozlišením 800 × 480 je v této cenové kategorii naprostou jedničkou. Nejlepší na tomto levném modelu je však stále ještě trvající podpora ze strany výrobce – nedávno vydal aktualizaci na Android 4.

Parametry
Cena 4 200 Kč včetně DPH
Huawei Ascend G300
Velikost displeje 4″
Rozlišení 800 × 480 px
Interní paměť 4 GB
Operační systém Android 4

 

Samsung Galaxy Nexus

Tipy na smartphony

Bývalý androidí král má stále co nabídnout. Vyniká skvělými parametry, čistým systémem (bez nástaveb výrobců) a obrovským Super AMOLED displejem. Na rozdíl od nejnovějších super modelů už se ale dá sehnat za rozumnější cenu.

Parametry
Cena 9 500 Kč včetně DPH
Samsung Galaxy Nexus
Velikost displeje 4,65″
Rozlišení 720 × 1280 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém Android 4.2

Nokia Lumia 920

Tipy na smartphony

Mezi modely s operačním systémem Windows Phone 8 vyniká model Lumia 920 od finského výrobce Nokia. Telefon se skládá prakticky z jednoho kusu kvalitního plastu, je velmi svižný a dobře použitelný nejen se službami Microsoft. Nejsou-li vám Finové sympatičtí, můžete zvolit HTC Windows Phone 8X. V případě menších displejů vybírejte z Nokie Lumie 820 a HTC Windows Phone 8S.

Parametry
Cena 15 500 Kč včetně DPH
Nokia Lumia 920
Velikost displeje 4,5″
Rozlišení 768 × 1280 px
Interní paměť 32 GB
Operační systém Windows Phone 8

Apple iPhone 5

Tipy na smartphony

V poslední verzi Apple poprvé změnil velikost displeje na čtyři palce. Přidal rychlý procesor a celohliníkové tělo, které je velmi pevné. V případě, že však netoužíte po opravdovém high-endu nebo větším displeji, dobrou volbou bude i předchozí model iPhone 4S, který stále stíhá vše bez sebemenších problémů.

Parametry
Cena 16 490 Kč včetně DPH
Apple iPhone 5
Velikost displeje 4″
Rozlišení 640 × 1136 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém iOS

HTC One X

Tipy na smartphony

Pravděpodobně nejvýkonnější chytrý telefon současnosti je podle některých také telefon nejlepší. Model v sobě integruje čtyřjádrový procesor o frekvenci 1,5 GHz a 32 GB uživatelské paměti v kombinaci s obrovským displejem. Pokud však toužíte po referenčním telefonu s Androidem, vyčkejte do ledna. Sice nestihnete vánoce, ale budete moci koupit LG Nexus 4.

Parametry
Cena 11 900 Kč včetně DPH
HTC One X
Velikost displeje 4″
Rozlišení 720 × 1280 px
Interní paměť 32 GB
Operační systém Android 4

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!