Varování: HP vyměňuje nebezpečné baterie v noteboocích. Zkontrolujte, zda nemáte vadnou

2

Vzhledem k široce medializovaným problémům v poslední době asi všichni víte, že lithiové akumulátory jsou sice dobrý sluha, ale špatný pán, pokus se uvnitř mechanicky poškodí a články se vyzkratují. Riziko požárů až explozí těchto druhů baterií se ale netýká jen mobilů. Už před nějakými deseti lety vybuchovaly notebooky Dellu a Applu a vadné baterie se z času na čas objevují stále. Tentokrát byla riziková série čítající zhruba sto tisíc kusů objevena v noteboocích HP a firma je 24. ledna začala stahovat z oběhu. Pokud tedy máte notebook od tohoto výrobce, měli byste zkontrolovat, zda náhodou jeden z nebezpečných akumulátorů neobsahuje.

Postižené baterie se objevily v některých noteboocích HP, HP Probook, HP Envy a HP Pavilion, a také Compaq a Compq Presario. Nacházet se mohou v modelech prodávaných od března 2013 až do října 2016, nicméně bylo také možné koupit je samostatně nebo je dostat coby náhradní díl. Ačkoliv některé zprávy ze začátku hovořily o tom, že se prodávaly na americkém kontinentě, v skutečnosti byly distribuovány celosvětově a stránka informující o jejich stahování z oběhu je na webu HP i v Češtině. Tudíž je namístě kontrolovat notebooky i u nás.

Hrozí úraz nebo požár

Pokud byste problematický akumulátor měli, vymění vám ho HP zdarma. O náhradní díl se můžete přihlásit na webu HP. Výrobce doporučuje akumulátor, který je ze špatné série, okamžitě vyjmout a notebook používat jen s napájecím adaptérem. Hrozí totiž, že se začne přehřívat a mohl by způsobit popáleniny nebo i požár. Zdá se, že počet incidentů, kdy k tomuto došlo, je omezený, nicméně riziko existuje. Pro vlastní bezpečí byste tedy měli možnost bezplatné výměny využít (HP výměnu „důrazně doporučuje“). Naštěstí by vždy mělo jít o baterie, které lze jednoduše vyjmout, nikoliv o akumulátory osazené napevno. Během reklamace tedy o počítač nepřijdete.

Vyzkoušet, zda máte potenciálně nebezpečnou baterii (a tedy nárok na její výměnu) lze dvěma způsoby. Buď použijete program z webu HP, který diagnostiku provede a sdělí vám, zda jste v suchu, nebo ne. Ten je ovšem určen jen pro Windows, vyžaduje .Net Framework 4.5.2 a také další obslužné komponenty (HP CASL Framework), které nemusíte mít nainstalované. Druhou možností je podívat se na sériové číslo notebooku a číslo pod čárovým kódem baterie (viz sekce „Ruční ověření baterie“ na stránce HP) a vložit je do formuláře.

Nebezpečné mohou být akumulátory s kódy začínajícími skupinou znaků 6BZLU, 6CGFK, 6CGFQ, 6DEMA, 6DEMH, 6EBVA, 6CZMB a 6DGAL. Ovšem ne všechny, je nutno ověřit celý kód konkrétního kusu. Pro jistotu ale zkontrolujte jakoukoliv originální baterii v uvedených řadách notebooků z daného období.

hp-rizikove-baterieHP svolávalo baterie ze stejných typů notebooků do servisu už v červnu 2016 a aktuální operace s předchozíí souvisí, respektive ji rozšiřuje. HP uvádí, že nyní přibyl další postižený typ či série baterie, takže je nutné zkontrolovat tytéž notebooky opět, i pokud vám v létě z diagnostiky vyšly jako zdravé. Tehdy totiž ještě o problému s aktuálně probíraným typem informace nebyly. Nicméně pokud jste prostřednictvím onoho červnového programu dostali náhradní baterii, ta by už měla být vždy bezpečná.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE