Vdechněte život pomalému MacBooku s kitem JetDrive 420 od Transcendu

0

JetDrive 420 místo pomalého disku

JetDrive 420 je SSD kit určený pro Macbooky s 2,5″ diskem. Dostanete rychlé SSD, hliníkový USB 3.0 rámeček se semišovým pouzdrem a přesné šroubováky. Prostě takový luxusnější kit s pětiletou zárukou, který Transcend označuje jako Apple Solution. Co už v kitu nenajdete je software typu Acronis, ale klonování lze zvládnout běžnými prostředky.

Starý Macbook s pomalým diskem připravený na výměnu
 

Transcend JetDrive 420 (TS240GJDM420)
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič
typ NAND paměti
příslušenství USB rámeček, cestovní pouzdro, šroubováky
rozměry a hmotnost 7 mm / 95 g
Cena a záruka
zahájení prodeje říjen 2015

Graf ceny produktu Transcend JetDrive 420 240GB, TS240GJDM420 poskytuje server Heureka.cz
záruka 5 let
zapůjčil
cena 4630 Kč

Samotné SSD Transcend TS240GJDM420 patří k rychlejším. Je vysoké obligátních 7 mm a má kovové tělo. Prodává se v kapacitách 120 až 960 GB a v cenách 2930 až 15 777 Kč, což je až dvakrát tolik, než za obyčejné SSD ve stejné kapacitě. Výměna je jednoduchá, ale na pár záludností i u Applu přeci jen narazíte.


 Klasický rámeček na 2,5″ disk, akorát hliníkový
  

Nejprve je nutné naklonovat váš starý disk na SSD. Nové SSD dáte do USB rámečku a spustíte klonování prostřednictvím nástrojů OS X, jak to Transcend uvádí v návodu. Problém nastane, pokud je váš starý disk větší, než nové SSD, což je u výměny SSD za HDD téměř vždy. Stačí však stáhnout aplikaci Carbon Copy Cloner, která si s tím poradí a je škoda, že ji (nebo jinou) Transcend nedoporučuje.


Klonování funguje jen na větší disk, jinak musíte použít jiný software, např. Carbon Copy Cloner

 

Po procesu klonování stačí disky vyměnit a MacBook je najednou mnohem rychlejší. Zbývá ovšem ještě zapnout důležitou funkci TRIM, bez které by SSD dlouho rychlé nevydrželo. TRIM je příkaz, kterým operační systém řekne disku, které bloky už nenesou data a může je ve volném čase natvrdo smazat.

 

Apple funkci TRIM začal pro jiné než originální disky blokovat, ale v nejnovějším OS X to už zase jde. Musíte ji však zapnout sami a Transcend pro to dodává utilitu JetDrive Toolbox, která to ovšem v aktuální verzi neumí; Transcend slíbil, že to opraví.


Aplikace  Disk Sensei na zapnutí TRIMu, ale funguje i obyčejná příkazová řádka
 
 

Musíte proto opět využít jiné aplikace, například Disk Sensei, ale měl by fungovat i prostý příkaz sudo trimforce enable). Návod k JetDrivu v tomto bodě ještě nestihl zareagovat na novější OS X.


 

Závěr

Nakonec ovšem máte na stole MacBook, jehož svižnost se posunula o několik řádů. Starý disk dáte do hliníkového rámečku a můžete jej používat jako externí, i když osobně bych jej raději umístil do MacBooku a vyměnil za optickou mechaniku. Transcend ani žádná jiná firma však nedělá kit, ve kterém by byl interní rámeček pasující místo DVD mechaniky, takže si jej budete muset dokoupit. Modely určené přímo pro MacBook jsou docela drahé, ale často pasují i ty levné.

Plusy / mínusy
  komplexní řešení
  kvalitní provedení
  nejasný návod
  vysoká cena

Samotný výkon SSD od Transcendu je udávaný jako 570 MB/s pro čtení a 470 MB/s pro zápis, přičemž jsem naměřil 550 MB/s, respektive 313 MB/s. Spotřeba disku je v klidu 0,41 W, nejvýše pak při zápisu 3,45 W.

JetDrive 420 není jedinou možností, jak dostat do MacBooku rychlé SSD, fungovat budou i jiné značky. Transcend je ale jediný, kdo dodává kit přímo pro Apple a v nabídce má i model pro MacBook Air a novější MacBooky, kde už se mění SSD (mSATA) za SSD.

Naměřeno:JetDrive Lite 350 do slotu na SD kartu

V porovnání s recenzovaným JetDrive 420 je JetDrive Lite levnější a jednodušší volbou pro rychlé úložiště. JetDrive Lite, což je SD karta s kratším rozměrem, aby ve slotu nepřečnívala. Transcend je dělá ve více rozměrech (hloubkách) pro různé MacBooky.

Standardní SD karta vyčuhuje

JetDrive Lite není určena jako přenosné zařízení, protože ji třeba do foťáku kvůli tvaru nedáte, hodí se opravdu jen do MacBooku. Také v jiné čtečke karet může být problém. Má sloužit jako další disk v počítači a pro tento účel je také extrémně rychlá. Udávaný výkon jen 95/60 MB/s (čtení/zápis) a naměřil jsem 88 a 62 MB/s. Podle výrobce je vodotěsná.


JetDrive Lite kouká jen natolik, aby jej bylo možn vyjmout

Jako snadné rozšíření diskové kapacity je to výborné řešení, ale pokud často používáte čtečku SD pro jiné účely, nelze JetDrive Lite používat. Koupíte ji v kapacitách 64, 128 a 256GB, obsahuje MLC čipy a měla by zvládnout 10 000 přepisovacích cyklů.

Transcend JetDrive Lite 350
kapacita 128 GB (64 i 256 GB)
řadič
typ NAND paměti MLC
filesystém exFAT
rozměry 22,8 × 27,4 × 3 mm
Cena a záruka
zahájení prodeje duben 2015

Graf ceny produktu Transcend JetDrive Lite 350 128GB poskytuje server Heureka.cz
záruka 5 let
zapůjčil
cena 2100 Kč
Vdechněte život pomalému MacBooku s kitem JetDrive 420 od Transcendu
Ohodnoťte tento článek!