Ve Francii platí nový zákon. Zaměstnanci nemusí reagovat na e-maily po pracovní době

2

Od 1. ledna platí ve Francii nový zákon, který firmám s více než 50 zaměstnanci nařizuje dohodnout se na „právu na odpojení“. To bude doba, během které zaměstnanci nebudou muset psát ani odpovídat na pracovní e-maily. Stanovení těchto dohod doposud záviselo jen na vůli zaměstnavatele.

Nový francouzský zákon omezuje e-maily v nepracovní době
Nový francouzský zákon omezuje e-maily v nepracovní době

Pracovní týden má ve Francii jen 35 hodin. K prosazení nového zákona vedl fakt, že si zaměstnanci stěžovali na neproplácení přesčasů, přestože pracovními e-maily strávili spousty hodin i během volna. To podpořila i vláda a parlament a jako důvod přidaly také možné psychické důsledky z přepracovanosti jako nespavost, syndrom vyhoření nebo problémy v rodině.

 

Perlička: Německá automobilka Daimler dala v roce 2014 zaměstnancům možnost nastavit si, že během dovolených bude e-maily automaticky mazat. Na příchozí zprávy pak server automaticky odpovídá, že XXX je momentálně na dovolené, zpráva bude smazána a odesílatel se má ozvat později.

Zdroj: France 24

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Každopádně zajímavý návrh, pro zaměstnance firem, ale pro nás podnikatele trošku nemá smysl, ale je to na každém, jak si nastaví priority a určitým způsobem „vychová“ klienty. Když budete na dotazy klientů odpovídat o víkendu po půlnoci, zvyknou si na to a pak logicky budou očekávat odpovědi během pár minut. Myslím si, že odpověď během 24 hodin je tak nějak v normě.