Ve Storu se zřejmě objeví plnohodnotný Office. Office Mobile se dostane méně péče

Od Anniversary Updatu je možné do Windows Storu přidávat klasické programy. Microsoft by mohl v dohledné době přihodit královský klenot z vlastní sbírky.

2
Microsoft Office (Ilustrační foto)
Microsoft Office (Ilustrační foto)

Microsoft by rád provedl generační výměnu, která by sice znamenala upozadění až smrt programů pro běhové prostředí Win32/.NET, ale nabídla by skutečný skok v koncepci přístupu k aplikacím. Aspoň kdyby se ekosystém univerzálních aplikací pro Windows Store rozrostl. To indikuje také nedávno odhalená edice Windows 10 Cloud, která nebude podporovat klasické programy a minimálně prozatím nepodporuje ani klasické programy přidané do Storu.

Aby se generační výměna aspoň teoreticky mohla uskutečnit, musí vznikat univerzální aplikace a přinejmenším část z nich musí být funkčně bohatá. Což zatím považuji za nevyřešený problém, protože vedle obecného nedostatku jsou stávající univerzální aplikace povětšinou příliš jednoduché. Microsoft např. pro Windows 10 vyrobil tzv. mobilní Office, který určitě není k zahození.

Office ve Storu

Jenže oproti klasickému plnohodnotnému Office jsou tyto kancelářské nástroje o tolik jednodušší a o tolik funkcí chudší, že je zastoupit nemohou. Ne v nejbližší době. Očekával bych, že se Microsoft bude snažit tyto moderní aplikace vylepšovat, jenže se nezdá, že by se situace zásadně měnila. Možná bude univerzální Office časem funkčně bohatší.

Do té doby se ale Redmondští nejspíš budou stále opírat o klasickou „desktopovou“ edici Office. Podle Mehedi Hassana z webu MSPoweruser aktuálně v Redmondu pracují na tom, aby do kontejneru zabalili a do Storu poslali právě plnohodnotný balík Office. Přidávání klasických programů do Storu umožňuje tzv. projekt Centennial, přičemž jsou takové aplikace ve Storu podporovány od Windows 10 v1607.

Plnohodnotný Office by se měl brzy zhmotnit ve Storu
Plnohodnotný Office by se měl brzy zhmotnit ve Storu

Díky projektu Centennial už se ve Storu objevilo několik klasických programů od Microsoftu, např. Wordpad. Hassan uvádí, že by měl Microsoft plnohodnotný Office do Storu pustit po vydání Windows 10 v1703. Takže by to už nemělo trvat dlouho, maximálně dva až tři měsíce. V poslední době se hovořící zdroje stále více přiklání k tomu, že bude Creators Update veřejně vydán až v dubnu.

Méně péče o Office Mobile na desktopech

V souvislosti s tím by se Microsoft měl méně věnovat právě zmíněnému Office Mobile. Což mi nepřipadá jako zcela rozumné. Podle mě by se firma měla snažit ukázat, že univerzální aplikace mohou nahradit klasické programy. Tudíž by měla vyvinout plnohodnotný Office pro Windows 10.

Místo toho se Microsoft podle Hassana nebude věnovat tolik Office Mobile na desktopech, zato se bude nadále soustředit na tablety a smartphony. Nové funkce by do nástrojů měly proudit každý měsíc, takže změny v přístupu možná příliš nepoznáme. Přidání plnohodnotného Office do Storu je stále dobrá zpráva, ale není to konečné řešení. Jak jsem několikrát uvedl, cílem jsou nativní aplikace pro Desítky.

Office Mobile má zlomek funkcí v porovnání s plnohodnotnou verzí Office
Office Mobile má zlomek funkcí v porovnání s plnohodnotnou verzí Office
Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Neřekl bych přímo, že MS chce upozadit nebo odstřelit prostředí Win32/.NET Frameworku na úkor UWP. Dnes se UWP aplikace programují i za pomocí .NET nebo .NET Core a .NET je multiplatformní běhové prostředí, na rozdíl od Win32API a klidně může běžet i na ARM. MS má v plánu, aby vše běželo na .NET Standard Library (není to ale dnešní .NET Framework, to je pravda).
    Zde je to vše pěkně popsáno: https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2016/09/26/introducing-net-standard/

    Pravda, říká se, že Win32API je na odstřel, ale stejně tu bude ještě velmi dlouho, existovat, protože ho zatím žádné jiné API nedokázalo nahradit, zdaleka nemá jeho možnosti. Je to takové divné, protože Win32API je největší a i v .NET Frameworku toho ještě spousta chybí a musí se přímo volat Win32. No a teď udělali .NET Core, což je zase ještě menší, než .NET a pro mnoho věcí se musí volat .NET Framework. Blázinec 🙂