Ve Švédsku zakázali s drony fotit a natáčet na veřejných místech

2

Nejvyšší správní soud ve Švédsku rozhodoval o dvou případech veřejného natáčení. Drony s kamerou soud zařadil do stejné skupiny jako bezpečnostní kamery. Majitelé tak s nimi mohou létat nad vlastním pozemkem, avšak nikde nikoliv. I amatérští letečtí fotografové budou muset žádat o úřední povolení, což je bude stát nemalý poplatek a navíc stejně nebudou mít jisté, jestli razítko dostanou.

DJI Phantom 4
DJI Phantom 4

Druhý případ se týkal kamer umístěných ve vozech nebo na kole či helmě cyklisty. U nich však k zařazení mezi bezpečnostní kamery nedošlo, protože zaznamenávají pouze nejbližší okolí majitele. Tato zařízení se proto mohou používat i bez výslovného souhlasu úřadů.

Rozhodnutí švédského soudu jistě vyvolá diskuzi nejen u seveřanů, ale také v jiných zemích. Je totiž otázkou, jestli se tak moc liší použití dronu od focení vzdálených míst teleobjektivem.

 

Zdroj: HF via Petapixel

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Nechapem otazku redaktora “ Je totiž otázkou, jestli se tak moc liší použití dronu od focení vzdálených míst teleobjektivem.“

    Kazdemu musi byt jasne, ze sa to lisi dost podstatne. Ako ma niekto odfoti teleobjektivom za plotom? Zjednodusene, nijako. AKo dronom? Bez problemov.

    Bola len otazka casu, ked budu vznikat taketo nariadenia a rozhodnutia. Moderne technologie prinasaju velke mnostvo moralnych otazok a otazok ochrany sukromia, na ktore je tazko jednoznacne odpovedat.

    • „Rozhodnutí švédského soudu jistě vyvolá diskuzi nejen u seveřanů“, obávám se, že nevyvolá. Normální člověk to pochopí a nemá o čem diskutovat a blbci je to jedno, to je jedna věc a co se konkrétně švédů týče, ti už jsou hodně opatrní, protože se vyučili na „liberálním“ přístupu své vlády k přílivu necivilizovatelné svoloče z Asie a se svými právy, hodnotami a svobodami se prostě pomalu ale jistě začínají učit zacházet obezřetně.