Ve věku 88 let zemřel Douglas Engelbart, tvůrce první počítačové myši

0

V úterý zemřel muž, který pomohl vyšlapat cestičku moderním počítačům. Douglas Carl Engelbart se nejvíce proslavil vynálezem první počítačové myši. Na nové periferii pracoval v 60. letech minulého století, v roce 1967 si zažádal o patent a o tři sezóny později jej získal.

Díky vynálezu ale nezbohatl, protože zkrátka přišel v době, kdy se myši nepoužívaly, neboť na to počítače nebyly stavěné. Platnost patentu vypršela v roce 1987, teprve tehdy se pomalu začala prosazovat. První polohovací zařízení tvořila malá dřevěná krabička a v ní dva kovové kotouče, které zaznamenávaly pohyb vpřed nebo do boku. Jednoduchá konstrukce je vidět i z plánku patentu číslo US-3541541.

První počítačová myš
První počítačová myš, jak ji vymyslel Douglas Engelbart a vytvořil Bill English (foto: Wikipedia)

Engelbart se podílel i na dalších objevech. Od roku 1957 pracoval ve Stanford Research Institute (SRI). Jeho laboratoř pomohla vyvíjet ARPANET (předchůdce Internetu), dělal na prvních verzích grafického uživatelského rozhraní (GUI) nebo hypertextu. Pracoval až do svých 80 let. Za své objevy obdržel řadu ocenění: Národní medaili za technologii a inovace, Turingovu cenu nebo britskou Lovelace Medal.

 

Douglas Engelbart zemřel ve věku 88 let ve svém domě v Kalifornii. Na jeho smrt upozornila dcera, postihlo jej selhání ledvin. Za jeho přínos ve světě počítačů mu upřímně děkujeme.

Zdroj: BBC, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. By mne zajimalo, podle ceho se zobrazuji dane aplikace ve Storu v osmickach. Ja tam mam neco pres 26 000 aplikaci, kolega jich tam ma 243. Jediny rozdil je, ze ja mam widle anglicke z technetu, on ma ceskou multilicenci. Zkouseli jsme zmenit Locvation v nastaveni jazyku (dle rady na netu), ale nepomohlo. Da se to nejak ovlivnit, nebo je to dano i pouzitym aktivacnim klicem?