Ve víně je pravda, na vinici je IoT. Jak internet věcí pomáhá vinařům k lepší úrodě

Internet věcí může mít mnoho podob. Na jižní Moravě například pomáhá k lepší úrodě vína projekt Chytrá vinice. Využívá k tomu čidla pro měření počasí a síť Sigfox běžící na nelicencované frekvenci 868 MHz s technickým zázemím T-Mobilu.

0

Běžně se vinaři spoléhají jednak na pokročilejší předpovědi počasí (například Windy od Iva Lukačoviče), ale i na znalosti starších vinařů, kteří pamatují, jaké počasí bývá na tom kterém kopečku. To druhé bohužel již nějakou dobu neplatí, počasí se příliš změnilo ať už nevhodnou péčí o krajinu a erozí půdy, případně přirozenými změnami podnebí a oteplováním.

Počasí se zkrátka předvídá hůře než v minulosti a vinaři potřebují co nejpřesnější údaje. Chytrá vinice funguje například ve Velkých Bílovicích, v malé vinici pana Milana Baumana. V podstatě jde o jednu malou meteostanici umístěnou nenápadně mezi keříky. V současnosti ji využívá okolo devatenácti vinařů, většina z Moravy.

Ta dokáže měřit teplotu, vlhkost, srážky a z nich dopočítá i rosný bod. Tyto údaje odesílá v pravidelných intervalech přes síť Sigfox na servery Chytré vinice a vinaři dostanou na svůj mobil (zatím jen widget pro Anroid) nebo přes webové rozhraní na počítač poměrně přesnou předpověď, případně jen naměřená data. To podle toho, jaký tarif Chytré vinice si vinař zakoupí. Základní verze přijde zhruba na 6300 Kč.

Údaje jsou natolik přesné, že predikují i blížící se mrazy. Poté stačí méně častý postřik (nedělejme si iluze, že se vůbec nepoužívá, důležité je i to, jak se používá). Vinaři se mohou vyhnout bujení základních patogenů, jako je Padli, Botrutis nebo Perenospora s výrazně nižším zapojením chemie. Dlouhodobé údaje tak díky IoT vytváří podrobnější statistiku počasí, kterou již nelze predikovat z minulosti, ale je zapotřebí ji získat z aktuálních let.

Meteostanice je taková menší plastová krabička, která na baterie vydrží několik let; narozdíl od možného podobného řešení na platformě Arduino, jež je na příkon přeci jen náročnější. Kromě základních čidel by mohla obsahovat i měření dalších veličin, které ale nejsou tolik důležité, případně je nelze snadno měřit.

Třeba pH půdy takto zjišťovat prakticky nelze. Takto jde navíc o celkem levné řešení. Na malou vinici na rovině stačí jedna meteostanice, nicméně počasí se může výrazně lišit podle terénu a více meteostanic znamená přesnější měření.

sdr

Jednoduchá čidla (zde srážkoměr) ve spojení se správným softwarem = big data pro vinaře

V celoevropské síti Sigfox (momentálně je zapojeno 13 zemí) neexistuje roaming a data se odesílají jednou za 30 minut. Velikost paketů je značně omezena, ale pro odeslání potřebných údajů to stačí a provoz je v podstatě zdarma. Na Sigfox je napojeno okolo sedmi milionů zařízení, mohou se takto dálkově odečítat třeba vodoměry, zaplnění odpadkových košů, doma si můžete měřit teplotu v ledničce nebo vlhkost ve sklepě. Internet věcí se zkrátka postupně rozšiřuje, nejde o žádnou revoluci, ale o přirozený vývoj.

cof

Zařízení využívající Sigfox nejsou připojena na konkrétní BTS, ale vysílají všesměrově a okolní BTS si její zprávy už samy předají a pošlou na centrální server. V Česku Sigfox spravuje společnost SimpleCell spolu s T-Mobilem, který zajišťuje technické zázemí. Pokrytí zahrnovalo ještě loni jen pár větších měst, letos je to již přes 90 % území. Podobně využívají IoT i ostatní operátoři.

 

Ve víně je pravda, na vinici je IoT. Jak internet věcí pomáhá vinařům k lepší úrodě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas