Ve zkratce: levný a tenký IPS od AOC, OCZ Synapse SSD a Intel Core i7-2700K

0

Během minulých dní se objevila spousta produktových novinek, jejich oznámení ale není třeba věnovat celé články. Začít můžeme třeba od nejnudnějšího. Nejvýkonnějším desktopovým procesorem pro LGA 1155 byl dosud Core i7-2600K, díky vylepšování a zaběhávání výrobního procesu a díky třeba alespoň nějaké konkurenci ze strany AMD (FX – Bulldozer) se Intel odhodlal mírně zvednout laťku. Core i7-2700K bude ve všem v podstatě stejný, lišit se bude jen vyšším násobič a ve výsledku o 100 MHz vyšším taktem.

Nominální frekvence bude tedy činit kulatých 3,5 GHz, s Turbo Boost (bez kumulace a v případě zatížení max. dvou jader) bude 2700K uhánět na taktu 3,9 GHz. Písmeno K v názvu opět znamená otevřené násobiče směrem nahoru a očekává se cena mezi 330 a 350 USD. Pro srovnání: Core i7-2600K má v současnosti cenovku 317 USD a u nás jej seženete zhruba za 6650 Kč (Alfa.cz). Nový procesor Intelu byste měli být schopni koupit od 24. října, tedy asi dvanáct dní po předpokládaném datu vydání prvních AMD FX.

Ve středu AOC překvapilo oznámením, že na konec měsíce chystá vydání modelu i2353Fh, 23palcového LCD s LED podsvitem a matricí IPS. Zdá se, že 6bitové e-IPS od LG dělají z IPS už opravdu cenově velice dostupnou technologii a pomalu dochází k odsunu matrice TN s velmi kompromisními pozorovacími úhly do pozice naprostého lowendu.

Abych pravdu řekl, produkt AOC na mě kromě uvádění dynamického kontrastu (50 000 000:1 – wow, neuváděný statický bude max. kolem 1000:1, na to vemte jed) působí sympaticky. Ani ne tak tím úžasně tenkým 9,6mm rámečkem, ale spíše jednoduchými liniemi designu, dvěma HDMI (plus jedním D-Sub) a cenou 179 EUR (v předobjednávce dokonce 165 EUR). Uváděná odezva 5 ms by znamenala dobrou práci na OverDrive, tak uvidíme, jestli se objeví nějaké recenze. Co se obrazu týče, dá se čekat něco trochu podobného jako třeba u LG IPS231P.

Do třetice všeho dobrého se nám OCZ rozhodla vydat asi tak stopadesátý model SSD. Aby to nebyla úplná nuda, je nový Synapse Cache SSD předurčen jako vyrovnávající paměť ke klasickým pevným diskům (HDD). Údajně je na to optimalizován a doprovázen softwarem Dataplex. Uvnitř je ale klasika dnešních dnů: řadič SandForce SD-2281 a 25nm MLC NAND flash.

Uváděnými max. rychlostmi jsou u o něco pomalejší 64GB verze 550 MB/s pro čtení a 480 MB/s pro zápis (v případě možnosti využití předností SandForce pro komprimovatelná a duplicitní data, jinak výrazně méně), při zápisu 4kB bloků SSD dosahuje 75 000 IOPS. OCZ Synapse Cache SSD budou dostupné ve 2,5″ formátu a rozhraním SATA 6 Gb/s v kapacitách 64 a 128 GB. Počítejte ale s dostupnou polovinou (tedy 32 a 64 GB kvůli velkému spare). Ceny výrobce neuvádí, údajně měl být produkt hned zalistován, ale já jej zatím nikde nenašel. OCZ vám zato ukáže, jak hezky může taková cache fungovat:

Zdroje: Techspot, TCMagazine, OCZ via TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!