Vědci chtějí díky barometrům v mobilech a tabletech lépe předpovídat počasí

0

Experti studující atmosféru na Washingtonské univerzitě se spojili s šikovnými tvůrci aplikace PressureNet, aby společně vytvořili přesnější model předpovědi počasí. Chtějí k tomu využít mobilů a tabletů s integrovaným barometrem.

Aplikace PressureNet měří tlak vzduchu
Aplikace PressureNet měří tlak vzduchu

Barometr v mobilech slouží k účinnější navigaci. S nadmořskou výškou se totiž mění tlak. Čím výše jste, tím je tlak nižší. Android této funkce využívá od verze 3.0. Příkladů je ovšem více. Pokud jste ve stejné výšce a atmosférický tlak se mění, znamená to změny v ovzduší, příchod bouřek apod. S tím teď chtějí vědci pracovat.

Věří, že větší množství menších měřičů může počasí předpovídat lépe než stávající velké stanice. Podle nich lze dnes říci, že se zítra na daném území možná objeví bouřky. S využitím mobilů prý ale dokážou říci až šest hodin dopředu, že se bouřka vyskytne nad určitou částí města. Současné modely s takovou přesností pracovat nedokážou.

 

Klíčem je ovšem velké rozšíření mobilů a tabletů vybavených barometrem, jejich geograficky vhodné umístění a také nutnost mít nainstalovanou speciální aplikaci. PressureNet pro Android si zatím stáhlo mezi 50 až 100 tisíci uživateli. Tvůrci uvádějí, že každou hodinu získají celosvětově asi 4000 záznamů. Potřebovali by jich ale miliony.

GSMArc monitoruje, která zařízení mají integrovaný barometr. iPhony ani BlackBerry mezi nimi nenajdete. Funkci vývojáři PressureNetu ověřili na Samsungu Galaxy S3, S4, S5, Nexus, Note, Note 2 a Note 3; Nexusu 4, 5 a 10; Xiaomi Mi2 a Mi3; HTC One M8 a několika Motorolách.

Aplikaci si už můžete sami stáhnout a tlak monitorovat buď vlastními silami, nebo sledováním senzorů z okolí. Při spuštění určíte, zdali chcete data zanechat privátní, nebo je poskytnete vědeckým účelům, případně široké veřejnosti. Odesílání probíhá každých 10 minut, ale můžete si zvolit interval od 1 minuty do 12 hodin.

Zdroj: Wired

Ohodnoťte tento článek!