Vědci: Hraní online PC her nezpůsobuje závislost

0

Pokud váš potomek vysedává hodiny u počítače a „paří“ s kamarády hry on-line, už vás to nemusí zneklidňovat. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) totiž zjistili, že závislost na online PC hrách je spíš zřídkavá a většina lidí se jí nemusí bát.

Nejsme závisláci

Pokud jste svému dítěti přesně vyměřili čas u počítače a pak ho od něj odháníte, nebudou se vám následující řádky číst snadno. Odborníci z Fakulty sociálních studií MU totiž tvrdí, že hraní on-line her je pro většinu hráčů spíše odreagováním. „Problému se věnujeme od roku 2013. Udělali jsme několik dotazníkových výzkumů, zajímala nás hlavně závislost na on-line hrách u ,core´- opravdu zarputilých hráčů, kteří tráví u PC desítky hodin týdně,“ říká psycholog a šéf výzkumu Lukas Blinka.

Dotazník byl zaměřený komplexně, týkal se kromě her i psychických charakteristik, osobního života a dalšího trávení volného času. Respondenty si odborníci vybírali na webovkách PC her a dalších internetových herních fórech, ale i v časopisech. A protože je ve společnosti hraní her stigmatizováno, bylo těžké je k zodpovězení otázek motivovat.

„Vy z nás chcete udělat závisláky, že jo?“ reagovali nejčastěji kluci mezi osmnácti a dvaceti osmi lety. Těch byly čtyři pětiny, zbytek děvčata. Důvod je jednoduchý, většina her se zaměřuje spíš na chlapeckou populaci. Vysvětlení věku také nepostrádá logiku – u her sedí sice i mladší ročníky, ale starších 28 let není mnoho. Už totiž nemají tolik času.

Pokračování na finance.cz.

Ohodnoťte tento článek!