Vědci našli způsob, jak snížit spotřebu „vypnuté“ elektroniky

0

Spotřebiče ve stand-by režimu stále odebírají ze sítě energii, i když jsou vlastně vypnuté. V amerických domácnostech se takto propálí čtyři miliardy dolarů ročně, podobná situace je také v Evropě. Prozatím se s tímto problémem bojuje dvěma způsoby: elektroniku vypojujeme ze sítě úplně a stát reguluje, jakou maximální spotřebu může ten který výrobek v daném režimu mít.

Ještě existuje jedna cesta, chytřejší design tranzistorů za použití nanotechnologií. Stávajícími vodiči uniká zbytečně moc energie, a pokud jsou zapojeny do sítě, stejně nejsou úplně vypnuty. S nanovlákny by se tyto ztráty měly eliminovat, protože by jimi transistory v podstatě „obalily“ a zbytečná energie by jimi neunikala pryč. Například baterie v mobilech by mohla vydržet až 10× déle než dnes. Stand-by režim by prodloužil život i notebookům, tabletům a dalším přístrojům.

Na projektu pracují lidé z IBM a studenti několika evropských univerzit za podpory pětimilionové (v eurech) dotace EU. Zatím se o projektu spíše mluví, reálných výsledků a prvního prototypu se možná dočkáme až v roce 2015.

Pamatujete, jak se už před deseti lety mluvilo, že s palivovými články budeme v mobilech setkávat čím dál častěji a že udrží telefon při chodu i měsíc? Stále se s nimi nepotkáváme.

Zdroj: Tech Spot

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář