Vědci opět vylepšují fotomobily. Nová technologie upravuje obraz ještě před vyfocením

0
Foťák v Sony Xperia XZ Premium

Vědci z MIT a Googlu na konferenci Siggraph prezentovali novou technologii, která by měla usnadnit a vylepšit fotografování na smartphonech. Nová metoda HDRNet je rychlejší než současné metody automatických úprav a díky rychlosti dokonce může fungovat v reálném čase. Výsledný obraz je vidět v hledáčku aplikace ještě před zmáčknutím spouště.

I v této technologii má prsty umělá inteligence. Inženýři navrhli software, který na surový snímek aplikuje úpravy, kterými by jej doplnili zkušení editoři. Neuronová síť se učila na vzorku 30 000 fotografií, jež si všechny v plné kvalitě můžete stáhnout odsud.

Pět tisíc fotek bylo zdrojových v RAWu (DNG), každá navíc byla zvlášť upravena v Adobe Lightroomu pěti studenty fotografické školy. Vzorek je dostatečně pestrý, aby pojal všechny možné druhy fotografie, a zároveň se neuronová síť mohla na výběru pěti verzí naučit, v jakých mezích se při úpravě barevnosti a expozice pohybovat.

Nový algoritmus obraz nejprve sníží na rozlišení 256 × 256 px, díky tréninku z dřívějška odhadne vhodné úpravy, pak nasadí potřebné filtry a ony úpravy uloží jako matematický vzorec, který se pak zpětně aplikuje na původní obrázek ve vysokém rozlišení. Prostý popis problému má samozřejmě mnohem složitější pozadí. Metoda navržená v MIT ale funguje.

Na telefonu Google Pixel umožňuje v reálném čase upravovat obraz na displeji při rozlišení 1920 × 1080 px a 50 fps. Googlovský algoritmus HDR+ upravuje fotografii až po nasnímání, protože mu trvá operace trvá až 600 ms. Varianta z MIT, kterou Google pomohl dále optimalizovat, je desetkrát rychlejší. Tvůrci by už brzy měli vydat kód i prototyp aplikace pro Android, takže by se nový nápad mohl vyzkoušet každý.

Ohodnoťte tento článek!