Vědci potvrdili zásadní část teorie relativity Alberta Einsteina

20
Pulsar zdroj Guillaume Voisin CC BY SA 4.0
Pulsar zdroj Guillaume Voisin CC BY SA 4.0
-
Zdroj: Guillaume Voisin

Podařilo se jim potvrdit princip ekvivalence. Podle Einsteinovy Obecné teorie relativity platí, že objekty ve vakuu jsou ovlivněny gravitačním polem stejně bez ohledu na jejich hmotnost. Je jedno, zda jde o lehké pírko či o hvězdu, oba zrychlují stejně.

Použitím radioteleskopů měřili, jak pulsar (neutronová hvězda s kódovým jménem PSR J0337+1715) obíhá dvě trpasličí hvězdy. Pulsar obíhá jednoho bílého trpaslíka a oba pak obíhají druhého bílého trpaslíka. Podobně jako naše soustava Země – Měsíc – Slunce. Použili pro to teleskop ve francouzském Nançay a výsledek publikovali v časopise Astronomy and Astrophysics.

Porovnáním jejich rychlosti, pohybu a hmoty tak vlastně i napodobili test, který kdysi prováděl Galileo Galilei, když z vrcholu věže v Pise shodil dva různě těžké objekty, které dopadly na zem ve stejný okamžik. Orbitální pohyb je v jistém smyslu něco jako volný pád.

Podle výsledků jsou všechny tři hvězdy ovlivněny svými gravitačními poli stejně. Pulsar emituje rádiové vlny, jež jsou zachyceny teleskopem v Nançay a jak se pulsar pohybuje, vlnění na Zemi dorazí v jiný čas. Tyto signály vědci zachytili s přesností na nanosekundy, čímž přesně zjistili pohyb.

Tip: Vědci získali snímek další černé díry. Tahle střílí proudy plazmy směrem k Zemi

Vědci si nebyli jistí, že Teorie relativity je obecně platná kvůli nekonzistenci mezi obecnou relativitou a kvantovou mechanikou. Ale také kvůli převaze temné hmoty a temné energie ve vesmíru. Postupem doby se ale Einsteinovy teorie potvrzují.

zdroj: phys.org via: Engadget

Vědci potvrdili zásadní část teorie relativity Alberta Einsteina
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 42 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Tohle je trošku zvláštní, protože mám dojem, že temná hmota a energie byly vymyšleny proto, aby Einsteinovi rovnice odpovídali reálným měžřením na škále galaxií.
  Jelikož jsou Einsteinovi rovnice v podrobnosech extrémně složité, tak se spousta parametrů zanedbává (nikdo by to nedal dohromady), tak vznikla potřeba temné hmoty. Jenže je klidné možné, že jde jen chybu ve výpočtech a pokud temná hmota existuje, tak v mnohem menší množství, než se v současnosti uvádí.
  V poslední době, při zkoumání některých galaxií, totiž temná hmota „záhadně“ schází.

  • Tak je to pořád jen nepotvrzená teorie. My nejsme ani schopni zjistit, jestli kolem sluneční soustavy obíhá další planeta (jsou jen domněnky kvůli nevysvětlitelnému údajnému prohození planet). Skryté hmoty může být klidně 5x víc a pokud se to prokáže, tak najedou temná hmota neexistuje 🙂
   Nevidíme vyhaslé hvězdy, planety, plyn.

 2. … hmm … 1 koule ze dřeva /lehčí/ a 1 koule ocelová /těžká/ o stejné velikosti /stejný výtlak vody/ a myslíte si, že obě koule skončí u dna? Natož ve stejnou chvíli? Já myslím, že NE! Dřevěná bude plavat a nikdy dna nedosáhne narozdíl od kovové koule, která bude u dna hodně brzo … 🙂 … /samozrejmě při stejné gravitaci/ … 🙂 … hmm …